Hledám regulátor proudu pro 40w led panel řízený napětím.

bm-magic

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Feb 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Z důvodu šetření elektřiny jsem opatřil moji tmavou chodbu na které jsou dva LED panely PIR detektorem a udělal dvě možnosti zapnutí.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

1. Průchozí osvětlení se sníženým jasem a automatickém vypnutím za 1 Minutu bez pohybu.
2. Pracovní osvětlení použitím některým tlačítkem..na té chodbě jich je 6 se 100% ním jasem.
Poznámky:
a. Ten jas slouží zároveň k rozlišení aktuálního zapnutí.
b. Variabilní transformátor je nařízen na 60V.
c. To bistabilní relé je umístěno v pojistkové skříni. Vedení je pod omítkou a já nemám žádný další volný drát.

CASALUX LED Modul se chová tak jak má...jeho jas je asi 40%. (Je z plastu, zavařený a nelze zjistit, jaký má regulátor.)
Problém:
Tesla panel má předřazený LED zdroj, který dodává konstantní proud i při sníženém napětí až na 60V!!!
Jediný viditelný rozdíl je, že spíná při 60V asi o 1,5 s zpožděně oproti CASALUX modulu.
Zatím se mě nepodařilo najít žádný plán na proudový regulátor, který zmenšuje proud při snížení napětí.
Ale musí to jít, jak dokazuje ten CASALUX modul.
Prosím o pomoc
bm-magic
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Pro příklad třeba toto:
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

bm-magic

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Feb 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
@plavec11, moc děkuji za zprávu a pokus o pomoc...ale ten od Tebe nabízený zdroj potřebuje
k ovládání pomocné napětí (0 - 10V).
Jak jsem psal v poznámce c. Mám jen dva dráty k disposici a potřebuji zdroj
u kterého je ovládán výstupní proud vstupním napětím.
Tak se chová Q4 (CASALUX).
Na neštěstí je ten modul s plastu...zavařený a já se nemohu podívat jak funguje.
Koupil jsem ho v nabídce v diskontní prodejně...a ta nabídka již neexistuje.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@bm-magic A dokumentace k tomu konkrétnímu CASALUX zdroji někde je? Pokud ano, prosím odkaz.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

bm-magic

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Feb 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
@plavec11, na neštěstí ne. (Nebo lépe...nevím.) Ani neznám výrobce. CASALUX je jen název které používá ta diskontní prodejna pro svítidla pro ně distribuované.
Na záručním listu je jen adresa distributora a ten nenabízí technickou podporu.
Tu lampu jsem koupil proto že měla dobrý poměr ceny/výkonu. Co je zřetelné. Má také dálkové ovládání (které nepotřebuji) a přesto váží daleko méně než ten zdroj Q2 pro TESLA panel.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

Vašek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
59
Reakčné skóre
56
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tohle nemá řešení. Nelze míchat rozdílné LED zdroje světla s jejich jinými principy napájení LED diod (prostě hrušky a jablka :-() Všechny LED žárovky musí být stejné.
Kromě průmyslových řešení regulace po sběrnici, což je principiálně určené pro velké objekty, jsem nic pro domácnost, co by toto umělo, neviděl.

Nicméně mne napadá, že v té žárovce "co to umí" není klasický proudový zdroj, ale jen blbý sériový omezovací kondenzátor, který tuto požadovanou funkci dělá sám z jeho principu činnosti a chování se v obvodu st proudu.
Tak doporučuji vyzkoušet nějaké úplně nejobyčejnější LED žárovky, některá to určitě bude umět, aby svítila méně při menším napětí a naplno při 230V. Jen pozor, jsou žárovky co v sobě mají čipy třeba na 9V x 12ks LED. a ta teda na 60V svítit určo nebude. Tak pak by se muselo to napětí úměrně zvýšit.
Ač se zabývám čistě ze studijních důvodů opravami LED žárovek a i proudových zdrojů, a rukama mi prochází mnoho řešení, od nejjednodušších až po sofistikované zdroje proudu, tak žádný konkrétní typ neporadím, protože co zkoumám, tak se již zřejmě dnes při té šíleně rychlé inovační obměně neprodává.

Vašek
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Súhlasím, lacné žiarovky so sériovým kondenzátorom nebudú fungovať, pretože počet LED v sérii sa dimenzuje na približne napätie na ktorom bude žiarovka pracovať. pri 60V, čo je 40% sieťového napätia takmer určite fungovať nebudú. Existuju ale takzvané "dimmable" žiarovky, ktoré majú impulzný zdroj pracujúci už od 60-80V a jas nastavujú podľa napätia. Tie by fungovať mohli. Vyrábajú sa pre použitie s regulovanými vypínačmi, "smart" vypínačmi, nočnými lampami a pod. Určite sa ale nájdu aj žiarovky so sériovým kondenzátorom označené ako "dimmable". V následujúcom videu (čas 2:00) je napravo LED žiarovka typu, ktorý potrebujete.

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Existujú aj "dimmable" LED drivery ak už tam sú namontované LED panely.


Možno by stalo za pokus rovno použiť na to určenú žiarovku, ktorá obsahuje senzor pohybu a režim orientačného osvetlenia. Ja dokonca v chodbe pri dielni mám LED žiarovku, ktorá obsahuje mikrofón a rozsvieti sa na pár minút pri zvuku cvaknutia zámku alebo tliesknutí. Je to pre mňa praktické, pretože vypínač je za posuvnými dvermi v obytnej časti domu a keď potrebujem na chodbe, kde mám aj regály rozsvietiť, nemusím "buntošiť" v dome hlukom posuvných dverí. Celý dom mám potiahnutý orientačným osvetlením s absolútnym šetrením el. energie. Po obvode stien som "prisponkoval" priehľadnú akvaristickú hadičku priemeru cca 5-6 mm, do ktorej som zatiahol pomocou rybárskeho vlasca LED pásik. napájané je to z jednej batérie typu 18650, ktorá sa automaticky nabíja zo solárneho panelu 10*16cm.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky



Osobne by som použil 2 žiarovky, jednu s výkonom cca 1W a druhú PIR žiarovku (detektorom pohybu) s požadovaným výkonom. Výhodou by bolo, že pri poruche jednej žiarovky neostanem v tme.
Existujú rozvodky pre žiarovky
LED žiarovky s nízkym výkonom
LED žiarovky so senzorom pohybu
LED žiarovky so senzorom pohybu a zvuku
 
Naposledy upravené:

bm-magic

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Feb 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Přesto, že jsem ten projekt již "dávno" dokončil, teprve dnes jsem dodělal dokumentaci pro
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
následovníky...
- Plánek na regulátor jsem nenašel a asi by se to ani nevyplatilo vyrábět...
...obrátil jsem se o radu na Tesla-lighting.cz, kde mě velmi milý a kompetentní technik poradil,
abych si obstaral stmívatelný zdroj na LED panel a dokonce mě dal i možný zdroj ke koupi.
Rád bych touto cestou poděkoval a zároveň pomohl dalším zájemcům...
- Koupil jsem stmívatelný zdroj a Zigbee dimer, bylo to bez námahy a funguje to tak, jak jsem si přál. Nastavení je dokonce možné upravit v Home Assistantu, i když to asi nebude "nikdy" nutné. ;-)
Detaily nastavení:
a. Pracovní režim; pomocí zmáčknutí jedním z tlačítek, které obsluhují bistabilní relé.
- 100% jas, což znamená, něco přes 300 Lux na podlaze...vzdálenost asi 240 cm od LED panelu.
b. Průchozí režim; automatické osvětlení ovládané čidlem pohybu, které spíná dimer po dobu jedné minuty.
- ~ 30% jasu, to je n2co p5es 60 Lux na podlaze. U Zigbee dimeru je dokonce možné, kromě intenzity světla, nastavit také dobu ve které se hodnota nastavení plynule dosáhne. Jak při rozsvěcení, tak i při tlumení, což je efektní a vypadá profesionálně.
 

Prílohy

ElektroLab.eu
Top