Hmlová komora / Cloud Chamber

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ahoj, je tu niekto, kto reálne riešil hmlovú komoru a má s ňou skúsenosti ? .. aktuálne napr. premýšľam nad chladením. Nikdy som nerobil s peltierovými článkami a je otázka, ako ísť nato. Budem musieť ísť pod -30°C ideálne až k -40°C .. čím nižšie, tým lepšie.

Asi by som použil malé akvárium... a peltiere vyskladať do štvorca 4ks (2x2) alebo len jeden stĺpec a dať ich na seba 2ks ? No väčšia aktívna plocha by bola lepšia.. alebo až 8ks peltierov po 2x na seba a 2x2 plocha.. jeden peltier nejakých 100W.. dokopy aj 800W možno. Zatiaľ len tak hádam.. chce to ísť čo najrýchlejšie a čím hlbšie s teplotou. Noa nato masívny chladič alebo s CPU a nejaké serverové ventilátory alebo aspoň niečo veľké nech to prefukuje.

Nejaké typy, ako na tie peltiere a čím nižšiu teplotu ?

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Potom napríklad...

TEC1-12710 Thermoelectric Cooler Peltier 12V 100W
Voltage(V): 12V Umax (V): 15.4V Imax (A): 10A
QMax (W) : 154W

12V 100W peltier, ale môžem s ním ísť až na 15,4V a 154W ?? .. ešte som ich nemal v rukách, tak teda čo im môžem prikúriť a aké by boli najvhodnejšie peltiere..
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ale tu ide o reálne zobrazenie častíc, nie nejaké meranie. Dozimetre doma mám a nie jeden, ale veď to je niečo úplne iné. Táto vec ma už dávnejšie zaujala no až teraz som to začal viac riešiť, že by som to aj dal dokopy.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
fajn...tak teda mám otázku. Chcete to ako jednorázová demonštrácia alebo na pravidelné zobrazenie častíc? Ako napríklad učebná pomôcka atď...
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Pravidelne, ako ucebna pomocka. Na jednorazovu ukazku by stacil pre jednoduchost suchy lad.
 

Vašek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
59
Reakčné skóre
56
Bodov
23
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Peltierovy články na to nejsou vhodné. Nedokáží jít do takto nízké požadované teploty. A bylo by to hrozné "monstrum". U Peltiéra jde o to, že nedokáže dosáhnout takový spád teploty na článku. Literatura, a u autoledniček se uvádí, že studená strana dokáže být chladnější asi o 20°C proti teplé straně (myšleno teplota okolí, ne chladičů). Takže požadovaných cca 60°C se bohužel nekoná :-(.

Chtělo by to použít klasiku z chladírenského provozu od mrazáku, malé, jednoduché ...

Vašek
 
Naposledy upravené:

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Nazdár po dlhšom čase.. tak hmlová komora je hotová a dokončená aj s nevhodnými peltierovými článkami a dostal som sa s nimi pod -32°C :) Tu sú nejaké videá a aktuálne pracujem na článku na web. Prvé video je konštrukcia a na záver pozadie. Druhé video uránové minerály, tretie video stroncium90, americium241 a uránové sklo. Posledné video plyn radón220.

PS: klasika z chladiarenského boxu, či chladničkový okruh s kompresorom atď. nemám tušenia, ako nato, nemám výbavu doma na trubky a veci okolo toho... už mi to aj iný odporúčali, ale fakt neviem, čo s tým a nepríde mi to, ako niečo jednoduché. S peltierovými článkami som na druhý pokus mal teplotu pod -32°C a na prvé zapnutie mi hmlová komora fungovala. Viac neskôr v článku.

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Hotovo ! Článok mám na webe, koho to viac zaujíma. Nakoniec som to ešte celé prerábal a teplotu som s peltiermi dosiahol ešte nižšiu až na -38°C :) Vyskytlo sa tam pár problémov, ktoré trebalo opraviť, no teraz to funguje ešte lepšie.


Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Gratulujem k úspechu 🤝
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Už aj na Vedátorovi hmlová komora :)
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zabudol si podotknúť, že tvoja :D
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Som myslel, že to nejako logicky z toho vyplynie, že je to moja :D :D .. áno je moja a môj článok aj keď je pravda, že Vedátor mi ho ešte nie málo zeditoval a upravil... keďže, ako sa zistilo, veľmi neviem písať články pre širokú laickú verejnosť a aj napriek snahám, stále tam bolo veľa odborných slov :LOL:

Ešte sem rovno pridám jednu drobnosť. Ukážka fotoelektrického javu a comptonovho javu vplyvom RTG žiarenia v hmlovej komore:

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

a vplyvom gama žiarenia z Am241
(tie nízkoenergetické elektróny pred žiaričom - alfa častice sú zatienené vrstvou alkoholu) úplne napravo ta čiarka je protón
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Viac pre "hardcore" čitateľov tu:
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Konečne som sa dokopal k dlho odkladanému finálnemu videu o hmlovej komore, kde som to chcel dať všetko spoločne do jedného videa :)

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Dávam do pozornosti ďalšie nadväzujúce video na predošlé 'finálne' o hmlovej komore, ktoré už len ukazuje zostrih rôznych predmetov a minerálov v komore a ukážky, čo ako vyzerá a 'svieti' :) .. teraz v lete to bolo inak celkom masaker a o držku robiť s hmlovou komorou a udržať tam zimu a gradient teplôt :ROFLMAO:

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 
E-shop ElektroLab.eu
Top