Hodiny s Itrony IV6

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Nějakou dobu jsem byl tady na fóru neaktivní a proto musím trochu napravit co jsem zameškal.
Před měsícem jsem dokončil stavbu hodin s Ruskými Itrony IV6. Jde o druhý exemplář stejného designu hodin které jsem vyráběl před 10 roky a daroval jsem je kolegovi z práce. Po čase mi to bylo líto a tak jsem se letos rozhodl postavit ještě jedny a tady je výsledek.

K elektronice nebudu nic dodávat, vše je patrné z přiloženého schématu. Ve schématu není jen zakresleno ovládání řízení jasu itronů, to je řešeno pomocí potenciometru 1,5 k, který je vřazen místo propoje žhavení a - pólu anody (na schématu je zakreslen propoj). Zapojení je otestováno na několika konstrukcích hodin a funguje bez problémů. V zapojení jsem musel vyřešit čítání dnů, kdy je potřeba zajistit po konci sedmého dne (neděle) jedničkování (přechod ze sedmičky na jedničku (pondělí), k tomu slouží obvod s tranzistory a derivačním členem ovládající reset, blokování vstupu a načtení dalšího impulzu.
Napájení hodin (není na schématu) je řešeno pomocí transformátorku 10 W se sekundárem 24 V (plus usměrnění, filtrace a stab. 7815), který napájí elektroniku a anody itronů. Žhavení itronů jsem vyřešil navinutím jednoho závitu Cu drátem na cívku transformátoru, napětí má při zapojení všech vláken itronů hodnotu cca 0,8 V, vlákna itronů jsou zapojena paralelně.
Přívodní vodiče k nastavovacím tlačítkům jsou stíněné, protože docházelo k rušení čítačů a ke změnám stavu na všech pozicích výstupů.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tak to je zajímavá opravdu konstrukce, vypadá to jako bomba, každému podle jeho gusta, použití flašky je zajímavý nápad.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top