Hrotová sonda k vf milivoltmetru tesla bm 386

Kelmír

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
7 Jan 2023
Príspevkov
1
Reakčné skóre
1
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zdravím páni.. Pred časom som kúpil tento vf milivoltmeter, avšak bez sondy. Rád by som sa s ním občas vo voľnom čase pohral, no tú sondu nie a nie nájsť. Chcem Vás teda poprosiť o radu, ako tento problém vyriešiť. Nie som expert, takže moje otázky berte prosím trochu s rezervou. A teda: je možné takú sondu vyrobiť v bežných domáckych podmienkach ( prístup k bežným nástrojom a materiálom mám, sústruh možno a CNC radšej neriešme ) a má to vzhľadom na výsledok zmysel? Ak áno, poradíte mi ako? Alebo ešte inak.. je možné použiť nejakú osciloskopickú sondu? Ak áno, akú? Ak nie, prečo? Budem veľmi rád za Vaše odpovede. S pozdravom Kelmír.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No to bude zaujímavé :smileys-cz-197:
V multimetroch radu BM boli sondy s germániovými diódami, bude to niečo veľmi podobné. V návode od BM386 sa píše o germániovej dióde v sonde aj väzobnom kondenzátore.

Schéma v návode, zrejme sondy :
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Prílohy

Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
425
Reakčné skóre
1,066
Bodov
129
@Kelmír Tady máte manuál, na stránce 4 jsou definovány součástky sondy a na stránce 14 až 19 hodnoty a typ součástek. Koukal jsem, že jste stejný dotaz položil i na další fórum pod nickem pedrork, ale bez odpovědi. U nás se ale pomoci dočkáte zaručeně vždy, jsme rádi, že jste toto fórum využil pro Váš dotaz.
Stejný odkaz Vám dal i @Vlado159, za což mu děkuji.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
378
Reakčné skóre
485
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
V multimetroch radu BM boli sondy s germániovými diódami, bude to niečo veľmi podobné. V návode od BM386 sa píše o germániovej dióde v sonde aj väzobnom kondenzátore.
No jo, nemecke diody a nemecke tranzistory. To uz bude problem aj z dacoho vykuchat. Ale ked pozeram tie charakteristiky, tak by som skusil nahradit normalnou schottky diodou.
 

Renesas

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
7 Sep 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
Servisný technik
No jo, nemecke diody a nemecke tranzistory. To uz bude problem aj z dacoho vykuchat. Ale ked pozeram tie charakteristiky, tak by som skusil nahradit normalnou schottky diodou.
Germániové diódy sa musia použiť kvôli tvaru charakteristiky VA. Dnes nie je problém ich zohnať. Mám ich dosť v krabici. Sonda pre BM je kópiou sondy od Philipsa.
Ak chcete, môžem vám vyrobiť elektroniku sondy. Mechanickú časť (puzdro, hrot...) si musíte vyrobiť sami.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
378
Reakčné skóre
485
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Germániové diódy sa musia použiť kvôli tvaru charakteristiky VA. Dnes nie je problém ich zohnať. Mám ich dosť v krabici. Sonda pre BM je kópiou sondy od Philipsa.
Tomu rozumiem. Ak sa stále dajú zohnať tak potom fajn. Ja som tak zbežne pozeral tie V-A charakteristiky ale všade sa porovnáva germániová ku klasickej kremíkovej dióde. Nikde som nenašiel porovnanie so schottky. Ale na prvý pohľad sa mi zdajú tie charakteristiky podobné. Normálne ma to zaujalo. Musím si to sám pomerať. 😁
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
378
Reakčné skóre
485
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Tak predsa len.
Prvé dve sú germániové a ďalšie schottky a klasická kremíková.
 

Prílohy

ElektroLab.eu
Top