Izopropyl alkohol 99,9%, skúsenosti?

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Skús sa pozrieť
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Určite nič kalafunove.. napr. toto:
 

Manner

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Aug 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Čistenie by sme mali poriešené, ako dosku nakonzervovať ? Autorádio čo práve bastlím ju malo niečim z výroby natretú. Denaturák to vzal dolu, no vyzeralo to ako kalafúna, alebo nitrolak ?
Používala sa kolofonia ale bola to zmes tavidiel pred ponorným spajkovanim po spajkovani sa to lakovalo hnedocervenym lakom po odstránení skratov.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Ja pouzivam v spreji. Po zaschnuti to chrani plosak pred oxidaciou, a spoje su bez problemov aj opat spajkovatelne.
 

YottaHertz

Člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Sep 2021
Príspevkov
74
Reakčné skóre
37
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
A Technický Benzín?
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
technický môže blafnúť, statika...
 

Manner

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Aug 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Teraz dostaneš rôzne prípravky ale za komančov nebolo v obchode tak amatér ošetroval kolofoniou alebo nitrolakom.
A nové prípravky sú drahé. A málo je vo fľaši cca 180ml kedysi bolo treba kúpiť veľké balenie a bolo lacné na váhu.
Aj spájky boli lepšie teraz zákaz používať Sn60Pb40. Výrobca povinný len 99%Sn ! Nariadenie Bruselu!!!
Ja pouzivam v spreji. Po zaschnuti to chrani plosak pred oxidaciou, a spoje su bez problemov aj opat spajkovatelne.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Olovnatú spájku nie je zakázané používať, nakoľko sa stále používa a dá sa vždy bez problémy kúpiť. Jej obmedzenie je iba pre určité sféry v priemysle.

Venujme sa téme, a neťahajme sem politiku, ďakujem.
 
Naposledy upravené:

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Aj spájky boli lepšie teraz zákaz používať Sn60Pb40. Výrobca povinný len 99%Sn ! Nariadenie Bruselu!!!
Nie je pravda aj ja, ako fyzická osoba som nakupoval olovnatú spájku a taktiež v troch prácach sme ju používali... nie všade je zakázaná.

V práci sme kompletne dosky čistili od všetkého tuším s isopropylom a natieral sa tam štetcom tento lak, no v práci sme mali v bandaske a nie v spreji.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
acetón z drogérky alebo da real acetón ? Mám v práci acetón v p.a. čistote a zdá sa mi že dosť veľa plastov vie rozpustiť. Ale smrad je to subjektívne menší ako denaturák alebo "acetón" z drogérky (čo je zmeska všehochuti)
Kupuj aceton pouze čistý od Funchemy, čistím s tím i plasty a olejové skvrny na laku auta a motorce. Rychle se vypařuje a nestihne naleptat nic, nesmí se dlouho třít, jen rychle jedním tahem setřít a nechat odpařit. Namočím hadr do acetonu a jedním tahem otřu klidně lak celého auta a nic se nestane. Acetonem i slepuji prasklé plastové svítilny světel na autě nebo na motorce, naleptá spoj a odpaří se a spoj je lesklý. Měl jsem poškrábané-zašlé zadní svítilny na autě a přední také, sundal jsem skla, namočil jsem je vnější stranou rychle do acetotu a nechal skapat, skla byla za minutu jako nová, aceton naleptá škrábance a vyleští je a rychle se odpaří a po minutě už jsem to mohl namontovat zpět. Někdo plastová skla leští pastou a trvá to dlouho, já to dělám acetonem a je to rychlé a funkční. Čistím ale i Toluenem z Funchemy, ten je ale prodejný jen na IČO-na jakýkoliv živnostenský list, Toluen v drogerii není čistý toluen, je to jen toluenový čistič s přídavkem dalších srágor. Líh používám klasický denaturovaný z drogerie, čistí stejně jako IPA a navíc nemusí mít člověk strach z tvorby výbušných krystalů peroxidu. Aceton se ale nesmí setkat-mísit s peroxidem vodíku, to by udělalo velké bum. Dále je Aceton mísitelný s vodou a dá se vylít bez nežádoucích následků do odpadu, je rychle odbouratelný a odpařitelný. Vodou se tedy u Acetonu dá zpomalit rozpouštění plastů a barev když ho zředíme třeba 1:1.
 

alibistic

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Sep 2022
Príspevkov
1
Reakčné skóre
2
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Z mojej skúsenosti kvalitný, splní svoj účel
 
E-shop ElektroLab.eu
Top