Koncák z TESLA 820A (trocha relaxu od klasiky)

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Takže už nejakú dobu sa hrám s hovadinamy a tak trocha sa vrtám čo by som také relatívne jednoduché mohol postaviť aby som trocha nakrmil mozog radosťou.

Takže sa dávam do koncáka z recieveru TESLA 820A

Obvykle staviam kvazikomplementáry a tak som postavil skutočne komplementárov málo so symetrickým napájaním. A nato že je to len reciever 30W nieje vôbec zly výkon, ale s modernými súčiastkami to viem dotiahnuť na aspoň dvojnásobok. A taktiež je to retro zosilňovač kedy integráče boli nereálnu fantáziou pre koncáky :D

realisticky vôbec neviem kedy sa pustím do fyzickej práce (doska oživenie a tak). Možno až o mesiac alebo dva. Mám toho aktuálne relatívne dosť.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Takže. Simulátor preukázal 60W úplne na pohodu z toho vytiahnem do 4ohm záťaže keď ponechám napájanie 30V+/-. Trocha to je náročnejšie na odpory R17, R19. Priemerný stratový výkon na odporoch je 3,8W čo je viac ako klasický 2W odporček. Takže do budúcna odporúčam použiť 5W odpory, nič strašné.

Ako koncáky sú pôvodné KD607/617. Nie sú zlé ale staré. Na TME som pozeral nejaké možné komplementáre a aj som našiel. Celkom drahé ale. NTE180 a NTE18. Jeden set 15eur. Ani tak strašné nieje keďže sú to tranzistory fakt modernou technológiou vyrábané takže budú podstatne schopnejšie ako KDčka. Je tu ešte jedna alternatíva keby niekto chcel viac výkonu tak je potreba napájať vyšším napätím ale tieto NTE 180/181 sú do 90V (takže bezpečne 84V+/-). Na limit týchto tranzistorov to dá fakt vysoký výkon ale je ešte jedna alternatíva a to su NTE280 a NTE281. Tranzistory neboli zrovna určené na taký účel ale sú vhodné a pri 140V Uce viac ako 100W v jednej komplementárnej dvojici je hračka. Už len upraviť R17 a R19 aby sa neupiekli a okrem toho maximálne špičkové napätie na výstupe je 10V menej ako napájanie (povedzme že to napájame 40V tak max výstupné špičkové napätie na full záťaž je 30V. K tomuto prispievajú hodnoty R17 a R19.

Do obvodu trandy párovať nieje nutné. Lepšie to aj tak nebude.

Problémy:

Zosilňovač som v skutočnosti nevidel, takže neviem ako vyzerala C4. Podľa schémy je to 50uF a nemá polaritu. Nikde som nevidel keramický alebo fóliový či svitkové monštrum takouto kapacitou. Aj keby teda stačilo na relatívne malé napätie ale aj tak. Elektrolyt je polarizovaný takže neviem ako sa to bude asi správať v realite ale skúsim ešte dačo popozerať okolo.

KA261 je prastará nedostupná dióda. Výmena je 1N4148.

25.11.2021 Úprava niektorých technických faktov a oprava chýb
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Mal by niekto záujem o dosky? Určite ich nebudem objednávať len zopár tak sa pýtam či by niekto nemal záujem o kit :)
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Bonus problém

Tranzistory T8 a T9 by mali byt čo naj vyššieho zosilnenia. Teda BD139-16 a BD140-16. Niekde som pučul o variante -25 (na datsheete CDIL bol označený ako zosilnenie od 160 do 400 čo by bolo super aj oproti -16 (100-250). Nikde som ich nevidel ale..Hmm

a samozrejme ak by sme chceli použiť vyššie napájacie napätie tak by sme všetky tranzistory museli tak dimenzovať, nielen koncáky
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Bonus problém

Tranzistory T8 a T9 by mali byt čo naj vyššieho zosilnenia. Teda BD139-16 a BD140-16. Niekde som poučil o variante -25 (na datsheete CDIL bol označený ako zosilnenie od 160 do 400 čo by bolo super aj oproti -16 (100-250). Nikde som ich nevidel ale..Hmm

a samozrejme ak by sme chceli použiť vyššie napájacie napätie tak by sme všetky tranzistory museli tak dimenzovať, nielen koncáky

Ospravedlňujem sa za pravopisné veci a preklepy.

Poučil-počul (o variante -25)

25.11.2021 Opravená chyba.
 
Naposledy upravené:

oravan

Nový člen
Zosnulý člen R.I.P
Člen od
8 Apr 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
16
Bodov
3
KA261 je dostupná a je ích hodne stačí pokukať .
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
KA261 je dostupná a je ích hodne stačí pokukať .
V skutočnosti cieľom nieje zostaviť zosilňovač s retro súčastí ale zo súčiastok ktoré sa dnes dajú zohnať z novovýroby, nie z niečoho čo sa len míňa

(skladom 76 balení takže oni majú pomerne dosť na 30 rokov servisu kadečoho starého)

Toto sú prvé výsledky ktoré mi strejda gúgl dá.
 

oravan

Nový člen
Zosnulý člen R.I.P
Člen od
8 Apr 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
16
Bodov
3
Zničite len koncový stupeň a výsledok je taký že to nebude hrať lepšie
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zničite len koncový stupeň a výsledok je taký že to nebude hrať lepšie
Omyl práve naopak mám celkom množstvo zosilňovačov spravených takto (AZS 220 215.....)

V AZS220 hrá parádne Nová doska a nové súčiastky.. Neviem odkiaľ ste nabrali že nebude fungovať a že to len ničím... Mne sa zdá že vám myšlienky v hlave trocha haluzia.

Pokiaľ moje skúsenosti však viete objektívne vyvrátiť faktami s radosťou si to vypočujem...ale nato by som potreboval nejaké skutočné čísla...teda ich nepotrebujem. Obvod bude fungovať za každých okolností.

Bol by som fakt zvedavý na základe čoho ste mohli založiť váš predsudok "zničím len koncový stupeň, nebude to lepšie hrať" keď vaše schopnosti pochopiť elektronické zapojenie sú očividne na bode mrazu.
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Upozorňujem: dajte mi objektívny dôvod prečo by to bolo ničenie a nehralo by to lepšie. Buď slovné faktami alebo mi dokážete inak. A nie názormi. Ja som konštruktér a nie delusionista. To ste si mohli všimnúť z mojich vlákien z "vlastnej tvorby" . (Elektronkový zosilňovač, laboratórny zdroj) a okrem toho aj zaujímavé nápady mám (víz vlákno poloautomatický tester zosilnenie tranzistorov

Takže sa nebojte odborne vyjadriť nesúhlas a vysvetliť prečo si myslíte čo si myslíte. Očakávam vašu konštruktívnu odpoveď. Veď predsa servisný technik by to mal zvládnuť ľavou zadnou
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Tak dosky došli :). Celkom nahustené by som povedal.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Chtěl jsem se zeptat, jak to celé dopadlo. Docela by mne to zajímalo.:( ( i když nějaký ten čas utekl ..¨)
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Chtěl jsem se zeptat, jak to celé dopadlo. Docela by mne to zajímalo.:( ( i když nějaký ten čas utekl ..¨)
nerobil som žiadne kvantizačné meranie. Koncák funguje (čo ma vôbec neprekvapuje) a hrá dobre. Mám zopár dosiek nazvyš.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Tak to je super, děkuji za informaci. A přeji hodně zdaru!
 
ElektroLab.eu
Top