Moja konštrukcia Odbočková zváračka MIG / MAG Co2

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdar, takže som sa konečne dokopal k tomu aby som konečne dokončil rozrobenú (asi pol roka) Co2 zváračku. Viem, že ich je na trhu plno, ale kúpiť je jedna vec a vyrobiť niečo rukami je druhá vec a osobne som radšej ak mám doma veci k robote viac menej spravené systémom DIY - teda vyrobené ručne (teda tie, ktoré sa dajú). Ale k veci... Zváračka je riešená ako odbočková a vychádza z osvedčeného modelu českého omicronu (nechcem robiť reklamu), konkrétne sa jedná o model OMI 165. Zváračka umožňuje zváranie s plynom (MIG) a aj bez plynu (MAG) a to prepólovaním výstupu vo vnútri stroja.
Diely ktoré som použil k stavbe boli :
Zvárací transformátor 165A
Tlmivka 165A
Usmerňovač 165A
Dvoj kladkový podávač z kladkami 0.6 a 0.8 mm

Skrinka bola použitá od kolegu z iného fóra Meráka, konkrétne sa jednalo o skrinku zo záložného zdroja, ktorá prešla drobnými úpravami, tak aby do toho všetko "sadlo" a bol s tým miestami boj. Rovnako aj vyhladzovací kondenzátor je od neho (10000 uF/63V). Ďakujem

A tu končí celá podobnosť z modelom spomínaným vyššie, nakoľko som upustil (kvôli miestu v skrini) od napájania klasickým transformátorom a použil som spínaný zdroj 230V AC / 24V DC / 5A. Tento zdroj napája všetky drobnosti použité pri stavbe - ventil plynu, pomocné relé pre riadenie ventilu, spínanie od horáka, ovládanie posuvu drôtu (aliexpress 7€) a 2 ks ventilátorov 50mm a 60mm na 24V DC. Je v nej spravený aj jednoduchý "dofuk" ochranného plynu, ktorý je ovládaný 3 polohovým prepínačom s dvomi aktívnymi polohami. Celý sistém dofuku je vymyslený na princípe el. kondenzátorov s rozdielnou kapacitou. Práve tá určuje dĺžku dofuku. Zváračka je doplnená jednoduchým, no účinným systémom "Softstart" (kvôli tomu, že mi pri teste na nečisto dokázala zhodiť pri 4tej polohe spoľahlivo 25A istič). Inšpiráciu naň som čerpal z netu "svarforum"

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Stykače sú v tomto prípade nahradené relátkami, s kontaktom na 24VDC / 16A

Ešte k dofuku...

Zváračka obsahuje aj "sofistikovanú" , ale pritom funkčnú jednotku pre dofuk plynu, ktorej základom je troj polohový spínač, ktorý je napojený na 2ks kondenzátorov (1000uF a 3300uF), z následným napojením na ventil plynu. Pri polohe "1" je dofuk 1 sekunda, poloha "0" je bez dofuku a poloha "2" je dofuk 3 sekundy. Ovládací panel ešte obsahuje kontrolku zapnutia (spodná zelená LED), kontrolku prehriatia "horná číra samoblikajúca LED) a ovládanie posuvu zo stupnicou, kvôli lepšiemu nastaveniu posuvu pri rozličných materiáloch a prúdoch.
Zadná strana obsahuje prieduch zadného ventilátora, ventil ochranného plynu, zásuvku na pripojenie ohrevu plynu (24V DC/4A) chráneného poistkou 4A, sieťovým prívodom a vývodom "220V AC OUT) pre napojenie prípadného ďalšieho zariadenia (napr. externé chladenie horáka).

Spínanie silovej časti je riešené polovodičovým relé SSR (nie čínskym).

Schéma zapojenia OMI165

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Realizácia

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Predná strana
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Zadná strana
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Pohľad z boku
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Napájanie
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Otvorená
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Ovládací panel
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Silová časť
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Softstart
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

SSR relé silovej časti
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Dofuk
 

Prílohy

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Zdravím, gratuluji, velice povedená práce na profesionální úrovni a kdybych nevěděl že je to domácí výroba, tak bych si myslel, že je to sériově vyráběný stroj nějakého známého výrobce.
Ať se daří kutilům a bastlířům, doma se dá vyrobit ledacos a i v mnohem lepší kvalitě než se běžně prodává.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ďakujem, bola to "robota" na pol roka :D aspoň som sa nenudil
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ono "krabica" je továrenským výrobkom, to priznávam, ale dostal som tak som ju použil
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
super . vyzerá dobre . ale podľa tej cievky dlho nevydrží .
cievku treba niečim zakryť . pri odvíjaní drôtu vzniká železný bordel a ten sa dostane aj tam kde nesmie . tak to môže vyskratovať .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zváračka je otvorená kvôli fotografovaniu, za normálnych okolností je zatvorená, všetky prieduchy majú filtre.
 

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Smekám klobouk a klaním se této konstrukci.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top