Odspajkovacia stanica/nastroj

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Nakoniec som kupil Atten ST-8800D, a k tomu . Najprv som si to natrenoval na starych doskach, a potom som odspajkoval aj tie dve atmegy co som potreboval. Mal by som par zaciatocnickych otazociek.
1) odspajkovacia stanica ma moznost nastavit teplotu a prietok vzduchu. Teplota moze byt az do 500 C. Najlepsie vysledky som mal pri 460 C a viac pri prietoku 40 percent, ale to sa uz trochu dymilo. Nikde som nenasiel nejake odporucanie, kolko tepla ano a kolko uz nie, nejake skusenosti?
2) k stanici su 4 nadstavce rozlicnych sirok. Je lepsie pouzivat velke alebo male, resp. velkost zavisi od velkosti cipu alebo od velkosti spojov? Napriklad na nejaky velky BGA cip by som pouzil najvacsi nadstavec, ale napr. na TQFP puzdro najmensi? Pri suciastkach, co nemaju vyvody zospodu ale iba po bokoch, staci nahrievat iba tie vyvody, takze by mal stacit najmensi nadstavec?
3) flux je sice v striekacke, ale ta nema rucku, to je asi urcene do nejakeho automatickeho podavaca? Pred kupou som si to nevsimol. Je to gel, z ktoreho sa nahriatim stane kvapalina, ale nie cin, ako som ocakaval, a tiez som dufal, ze sa tim znizi potrebna teplota na odspajkovanie, cim to?
4) ako skladovat ten flux? Niekde sa radi, ze v chladnicke, inde ze nie, lebo je toxicky... Ked ho nebudem pouzivat casto, vydrzi aj pri izbovej teplote v uzatvaracom sacku? Zaruku ma do 2024.
5) posledna otazka je na zdravotne hladiska... flux ma na sebe niekolko vystraznych upozorneni, ze pri kontakte s pokozkou a alergickej reakcii vyhladat lekara a podobne. Ked sa flux roztopi tou vysokou teplotou, nemozu sa odparovat vypary, ktore by sa nemali dychat? Ja som sice kvalitne vetral, ale aj tak som to tu kvalitne zasmradil :) Pouzivate nejaku ochranu dychacich ciest - respirator? Staci FFP2?
Za odpovede vopred dakujem :)
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Nikde som nenasiel nejake odporucanie, kolko tepla ano a kolko uz nie, nejake skusenosti?
Najlepší výsledok sa dá (aspoň podľa mňa) dosiahnúť ak je teplovzduška umiestnená do stojanu, tak ako je tomu u profi staníc, máš tak možnosť presného nastavenia smeru vzduchu - neprehrievaš zbytočne okolie a postačí ti nižší prietok.

2) k stanici su 4 nadstavce rozlicnych sirok. Je lepsie pouzivat velke alebo male, resp. velkost zavisi od velkosti cipu alebo od velkosti spojov? Napriklad na nejaky velky BGA cip by som pouzil najvacsi nadstavec, ale napr. na TQFP puzdro najmensi? Pri suciastkach, co nemaju vyvody zospodu ale iba po bokoch, staci nahrievat iba tie vyvody, takze by mal stacit najmensi nadstavec?
či veľké, alebo malé - záleží od veľkosti a tvaru púzdra, vo všeobecnosti nahrievaš iba vývody - nie púzdro. Pri hustejšej montáži odporúčam prekryť okolie kaptonovou páskou.

3) flux je sice v striekacke, ale ta nema rucku, to je asi urcene do nejakeho automatickeho podavaca? Pred kupou som si to nevsimol. Je to gel, z ktoreho sa nahriatim stane kvapalina, ale nie cin, ako som ocakaval, a tiez som dufal, ze sa tim znizi potrebna teplota na odspajkovanie, cim to?
Je to bežné malospotrebiteľské balenie, ale dá sa kúpiť aj s piestikom, potom sa s ním jednoduchšie a presnejšie manipuluje. "Flux" je vždy gélovej konzistencie, to čo popisuješ "ale nie cin, ako som ocakaval" si si pomýlil zo spákovacou pastou, ktorá sa používa na spájkovanie a je zmesou mikroguličiek spájky a tavidla.

4) ako skladovat ten flux? Niekde sa radi, ze v chladnicke, inde ze nie, lebo je toxicky... Ked ho nebudem pouzivat casto, vydrzi aj pri izbovej teplote v uzatvaracom sacku? Zaruku ma do 2024.
Bežne skladujem v dielni, pri izbovej teplote. Niektoré majú už rok a sú v poriadku. V chladničke sa skladuje spájkovacia pasta, je to kvôli tomu, že cínové guličky sú ťažšie a klesnú dolu a hore ti ostane iba tavidlo a to už v živote nerozmiešaš do vhodnej konzistencie.

5) posledna otazka je na zdravotne hladiska... flux ma na sebe niekolko vystraznych upozorneni, ze pri kontakte s pokozkou a alergickej reakcii vyhladat lekara a podobne. Ked sa flux roztopi tou vysokou teplotou, nemozu sa odparovat vypary, ktore by sa nemali dychat? Ja som sice kvalitne vetral, ale aj tak som to tu kvalitne zasmradil :) Pouzivate nejaku ochranu dychacich ciest - respirator? Staci FFP2?
Nie je potreba to nejako extrémne riešiť, je to tavidlo ako každé iné, po práci stačí vyvetrať a je pokoj :)
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Super, dakujem za odpovede na moje otazky. Kupim si teda aj tu spajkovaciu pastu co obsahuje cin.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
169
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
K tým zdravotným rizikám. Bežné spájkovanie s alebo bez fluxu Pb spájkami zdravie nijak velmi neohrozí, na dlhšie práce v interiéri (napr.cínoví vojaci) s vačším množstvom taveniny v ktorej je olovo, prípadne tvrdé spájkovanie staršími Ag spájkami s obsahom Cd silne odporúčam polotvárovú masku a filter 3M A2B2E2K2HgP3. Respirátor ti pomôže asi ako keď sa mrdneš po hlave kladivom zabaleným do servítky.
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zasadne dosky rozoberam v exterieri (na terase, ked je teplo a pofukuje vetrik). Ten smrad z niektorych citim aj 2 dni, nehovoriac o satstve, ktora za 2-3 hodky nasiakne a smrdi horsie ako z krcmy. Raz este davno u rodicov som to skusal robit na povale, pol roka tam smrdelo.
Inak ale pri spajkovani, ak je toho vela tak odsavanie, ak len zopar spojov, ani to nejak neriesim.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
V chladničke sa skladuje spájkovacia pasta, je to kvôli tomu, že cínové guličky sú ťažšie a klesnú dolu a hore ti ostane iba tavidlo a to už v živote nerozmiešaš do vhodnej konzistencie.
Tak to sa priznam, ze som nevedel, preco vlastne ma pasta taku kratku skladovatelnost.

Inak mali sme v labaku od 3M taku vzorku pasty ktora sa nemusela skladovat v chladnicke a pritom mala dlhu skladovatelnost. A fakt bola super dlhu dobu a nebola nikdy v chladnicke. To bola taka velka vzorka ze nam v labaku co sme osadzovali len prototypy vydrzala vysse roka. :) Len keby som ja vedel, aka pasta to bola. :(
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
193
Reakčné skóre
254
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Před 3 léty jsem koupil spolu s i toto . Tubu s tavidlem mám uloženou v chladničce a vždy trochu podle potřeby naplním do 2ml injekční stříkačky na které mám nasazenou . Trocha pájecího tavidla mi tam vždy zbude a nyní po delší době jsem potřeboval použít toto pájecí tavidlo tak jsem jej vyndal z chladničky a chci stlačením na píst stříkačky tavidlo aplikovat a ono to neleze ven ani při značné síle. Musel jsem zbytky tavidla vyndat z aplikační jehly, prošťourat drátkem a také kousek vytlačit ze stříkačky, tavidlo bylo nějaké zrosolovatělé. Po vyčistění jehly izopropylalkoholem opět tavidlo šlo ven jak mělo. Jediné vysvětlení mě napadá že přes tu otevřenou jehlu na tavidlo působil vzduch a ono nějak zestárlo.
Loni jsem na Aliexpress koupil , ten se zdá být lepší než ten H036.
 
ElektroLab.eu
Top