Oprava radiostanic tesla pr31

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
V tomto vlákně bych bych byl rád nápomocen v problematice servisování tesláckých radiostanic TESLA PR 31. Vlastním 10 kusů těchto radiostanic, které jsem koupil levně z Německa jako nefunkční, všechny jsem už opravil a fungují bez poruchy. Kdyby měl tedy někdo problém s touto stanicí, rád poradím, až bude čas, vložím pár příspěvků z oprav a výčet závad v mých stanicích pro přehled co v nich odchází.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Pro shlédnutí detailů radiostanic PR31 přikládám fotky, aby každý viděl detaily. Jsou to verze bez kódového klíče, mají jen páčkový přepínač. Vše ale funguje, včetně scrambleru (maskovače).
Koupeno zde před rokem:
Sdílené, povolené kmitočty jsou na kanále 01 a 12 (77,725 a 78,000MHz, viz GP ČTÚ zde, stránka 2/5, tabulka 3, řádek h. :
Akublok už je nový, repasovaný zde:
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Veľmi sa nevidia, navyše sú v peknom stave.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Veľmi sa nevidia, navyše sú v peknom stave.
Jsou zachovalé a komplet, jen byly všechny vadné, ne úplně mrtvé ale v každé nefungovalo něco jiného. Pracuji na soupisu závad a jejich odstranění, uveřejním to doufám co nevidět.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Záslužná práca, je dobré ak sa nájde človek, ktorý sa snaží uchovať tieto hodnoty (y)
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Záslužná práca, je dobré ak sa nájde človek, ktorý sa snaží uchovať tieto hodnoty (y)
Je to kus historie Československé radiotechniky a tyto a jiné radiostanice předběhli dobu i když byli velké a poruchové, vše bylo o dostupnosti součástek. Jsem rád že jsem zachránil 10 sad těchto skvostů a Němec mi to nechal levně když jsem vzal jen ty nefunkční.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Příspěvek s popisem první závady na radiostanici PR31:

Vysílání fungovalo, odesílání telegramů také, nefunkční příjem, stanice nešuměla ani při manuálním otevření šumové brány a ani z reproduktoru nešel zvuk při vysílání protější stanice. Ověřil jsem si přes vysokoohmová sluchátka přítomnost nf signálu z demodulátoru na přední desce, signál jde na vývod 6 IO MBA915, signál byl přítomen (je to slabě ale čitelně slyšet) a tím jsem vyloučil závadu na přední desce. Závada byla tedy jedině na zadní desce.
Kontrolou ovládací logiky všech hradel podle schématu, jsem vyloučil závadu na hradlech, logika byla v pořádku jak pro příjem, tak pro vysílání a reagovala správně i na veškeré povely přepínačů.
Na vývodu 1 IO MBA915 se při zaklíčování protější stanice objevila log 0 (otevření umlčovače šumu), současně na vývodu 4 IO MBA915 ale nedošlo k náběhu napájecího napětí a tím byl zesilovač bez napájení, bylo tam nějakých cca 0,2V. Toto napětí ovládá hybrid WTD046 (spínaný stabilizátor). Teď byli 2 možnosti, buď je ten hybrid vadný anebo je ve zkratu některý z tantalů okolo. Měřením jsem zjistil, že je ve zkratu tantal (pozice C602 ve schématu zadní desky) 15 mikro na vývodu 2 hybridu WTD046, zkrat vývodu 2 hybridu na zem, z tohoto vývodu jde spoj na pin 4 (napájení) IO MBA915. Po výměně tantalu za jiný tantal ( chtěl jsem zachovat autentičnost), stanice zase začala fungovat jak má. Na pinu 4 IO MBA915 už bylo po zaklíčování protistanice plné napájecí napětí. Zkratovaný tantal na sobě neměl žádné praskliny anebo tmavé skvrny a vypadal jako nový, byl to modrý typ-kapka.
Schémata k této stanici jsou dostupná v archivu tady na fóru.
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Doplnění: mám hodně práce a starostí a nemám zatím čas toto vlákno doplnit, čekají mě zkoušky na TIČR a mám hodně učení, chci si udělat osvědčení na Revize elektroinstalací podle paragrafu 8 NV 194/2022 Sb., jistě už mnozí postřehli, že u nás v ČR vyhláška 50/1978 Sb. padla a nově už platí od 1.7.2022 nová novela zákona o odborné způsobilosti v elektrotechnice. Omlouvám se za příspěvek částečně mimo téma.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top