Pochválte se svými zdroji součástek

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
243
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravím své elektro kolegy, za ta dlouhá léta jsem toho nashromáždil celkem slušnou hromadu, nějakou část jsem již předal na její recyklaci ale stále tu toho mám spoustu. Kolikrát když jsem něco odvážel na sběrný dvůr tak jsem odtamtud dovezl víc věcí než jsem tam odvezl, no nechej tam takové krásné skvosty co tam lidé vyhodili a dokonce funkční nebo co se daly opravit a fungovaly daleko líp než ty nové. Mnoho součástek se dá z toho vytěžit a jsou daleko lepší než ty co se nyní dají sehnat v obchodě. Jedna moje zkušenost když jsem opravoval ještě CRT televizory (skleněná báně) tak v oravách OVP odcházely tranzistory ŘKS (řádkový koncový stupeň) BU508A. Mimo to že tam byl vadný elektrolyt 220 µF který způsoboval odchod tohoto tranzistoru do křemíkového nebe tak tranzistor bylo nutno nahradit odpovídajícím typem. S kamarádem jsme tenkrát zakoupili od jednoho prodejce tyto tranzistory a při osazení a spuštění TV se tento neskutečně hřál, hledali jsme příčinu ale nic jsme nenašli tak mně napadlo vypájet ze staré desky tento tranzistor a osadit na pozici. Světe div se i po hodině byl tranzistor vlažný a televizor fungoval bez chyb.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ja rovnako zberný dvor, ale pri prechádzke, dnes som videl pri kontajnery z elektro odpadom LCD monitor a laserovú tlačiareň, ale bohužiaľ u nás pršalo, tak som upustil od "nákupu". Ale vždy keď tak niečo nájdem, tak sa teším jak malé decko :D
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
zberný dvor mám v práci . volám to tuzex . tam nájdem čo potrebujem . sú to to hlavne miniskrutky a plastové prechodky . domáce úlohy treba robiť aj v práci.
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Presne tak, domáce úlohy v práci, ja to mám tiež niekedy podobne :D .. ale týka sa to hlavne mechaniky. Čo sa týka zberného dvora, tak u nás nič, nepustia. Raz či 2x ešte dávno som sa tam dostal, niečo pobral... ale bieda. Robí tam taká protivná ženská a tá nikoho nepustí. Inak zvyčajne ľudia mi už sami niečo donesú na rozobratie, ale už to až tak nezháňam vo veľkom množstve, ako niekedy. Nie je to už veľmi kde dávať a za tie roky som sa aj celkom zásobil :D ono hlavne treba aj vedieť, kde čo, človek doma má a nejakú evidenciu daných vecí alebo aspoň kritickej časti. Ja mám nato tabuľky v excely. Polovodiče sú základ v tabuľke, potom transformátory (+umiestnenie v krabici), výkonové rezistory 25-150W, VN kondenzátory, veľké elektrolyty a rôzne špecifické veci na ktoré sa ľahko zabudne aj s umiestnením, kde to je uložené.
 

BIOMECHANOID007

Člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Feb 2021
Príspevkov
35
Reakčné skóre
10
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Presne tak, domáce úlohy v práci, ja to mám tiež niekedy podobne :D .. ale týka sa to hlavne mechaniky. Čo sa týka zberného dvora, tak u nás nič, nepustia. Raz či 2x ešte dávno som sa tam dostal, niečo pobral... ale bieda. Robí tam taká protivná ženská a tá nikoho nepustí. Inak zvyčajne ľudia mi už sami niečo donesú na rozobratie, ale už to až tak nezháňam vo veľkom množstve, ako niekedy. Nie je to už veľmi kde dávať a za tie roky som sa aj celkom zásobil :D ono hlavne treba aj vedieť, kde čo, človek doma má a nejakú evidenciu daných vecí alebo aspoň kritickej časti. Ja mám nato tabuľky v excely. Polovodiče sú základ v tabuľke, potom transformátory (+umiestnenie v krabici), výkonové rezistory 25-150W, VN kondenzátory, veľké elektrolyty a rôzne špecifické veci na ktoré sa ľahko zabudne aj s umiestnením, kde to je uložené.
taky se mi za tu dobu nahromadilo dost věcí bohužel systém, který jsem v tom ze začátku měl už dávno nevyhovuje a kapacita se už jaksi nachýlila ke svému limitu a teď nastává otázka co vyhodit? :) až budu mít trochu času tak to nafotím a taky se pochlubím svou sbírkou
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
No, moje zdroje suciastok su najma "co sidlisko dalo" a odfotit nie je velmi co, lebo co najskor po doneseni ich rozkladam na prvocinitele :) Holt panelakovy byt nie je nafukovaci.
Mozem dat fotku aspon vacsiny mojej suciastkovej zakladne - tri mars skrinky. Co sa nevoslo, mam este kade tade po skriniach a suflikoch, uz sa mi aj pomaly miesto mina. Ale ked mi aj kolegovia donesu nejaku nefunkcnu elektroniku, vzdy mi to spravi radost a tesim sa, ake zaujimave suciastky vnutri najdem.
S evidenciou problem nemam, spravil som si na to online katalog - napriklad "potrebujem P-mosfet v SMD puzdre", najdem si ho v katalogu a kratko na to aj fyzicky, uz mi to parkrat pomohlo (link by mal byt v mojom podpise). Len nahadzat vsetky suciastky do toho mi zabralo asi pol roka po veceroch.
Mimochodom, to radio s digitronovymi hodinami na skrinkach som navrhol a zbastlil sam, a vacsinu suciastok som pouzil prave z rozobratej elektroniky. Tie repraky su tiez z "tuzexu" (aj tie male,to su 2.1, aj tie velke), viem, ze isti hifisti by ohrnali nos, ale mne to staci, asi som hluchy alebo co :)
 

Prílohy

BIOMECHANOID007

Člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Feb 2021
Príspevkov
35
Reakčné skóre
10
Bodov
8
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No, moje zdroje suciastok su najma "co sidlisko dalo" a odfotit nie je velmi co, lebo co najskor po doneseni ich rozkladam na prvocinitele :) Holt panelakovy byt nie je nafukovaci.
Mozem dat fotku aspon vacsiny mojej suciastkovej zakladne - tri mars skrinky. Co sa nevoslo, mam este kade tade po skriniach a suflikoch, uz sa mi aj pomaly miesto mina. Ale ked mi aj kolegovia donesu nejaku nefunkcnu elektroniku, vzdy mi to spravi radost a tesim sa, ake zaujimave suciastky vnutri najdem.
S evidenciou problem nemam, spravil som si na to online katalog - napriklad "potrebujem P-mosfet v SMD puzdre", najdem si ho v katalogu a kratko na to aj fyzicky, uz mi to parkrat pomohlo (link by mal byt v mojom podpise). Len nahadzat vsetky suciastky do toho mi zabralo asi pol roka po veceroch.
Mimochodom, to radio s digitronovymi hodinami na skrinkach som navrhol a zbastlil sam, a vacsinu suciastok som pouzil prave z rozobratej elektroniky. Tie repraky su tiez z "tuzexu" (aj tie male,to su 2.1, aj tie velke), viem, ze isti hifisti by ohrnali nos, ale mne to staci, asi som hluchy alebo co :)
no to já právě na to nemám tolik času to hned rozebírat a tak se to skladuje a skladuje, občas něco rozeberu, ale mezitím si donesu nové :) a tak se to skladuje a skladuje, ale jak říkáte vždycky se těším co najdu uvnitř
 
E-shop ElektroLab.eu
Top