Pomoc se stavebnicí Tipa PT029B

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ahoj, z Brna moc daleko, věřím, že je u Vás krásně.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@sprocha jasne ze zartujeme. Uhlie aj drevo su uz davno upratane. Snad o rok. 😀
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Všem ještě jednou velký dík a přeji pěkný večer.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Vážení,
prosím ještě o jednu radu, pomoc s těmito hodinami.
Trimr C6 má sloužit k nastavení přesnosti hodin, stále se mi předbíhají a pomocí C6 se mi je nedaří seřídit. Lze zjistit, jestli je dodán správný trimr? Jak jej proměřit?
Nejbližší hodnotu trimru mají v Brně zde
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Premerať sa to dá - vhodným meračom kapacity, alebo s multimetrom, ktorý má rozsah na merania tak malej kapacity. Pred meraním odporúčam vyspájkovať jednu nožičku, aby výsledok merania neovplyvňovali ostatné komponenty. Potom stačí pripojiť meradlo (odporúčam použiť pokiaľ je možné čo najkratšie vodiče), vytočiť trimer do jednej strany a odmerať a to isté zopakovať otočením trimra do druhej strany,
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: sprocha

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Tiez mam tuto stavebnicu, a nemal som s tym problem.
Ak mas osciloskop alebo citac, mozes zmerat, ci zdroj hodinovej frekvencie (krystal) kmita presne na 32,768 kHz, a doladit ten kondik tak, aby bola frekvencia co najpresnejsia. Ak je frekvencia prilis vysoka aj na najmensej kapacite kondika, treba dat k nemu paralelne dalsi kondik - pevny - tak nejak do 10 pF. Schemu nemam poruke, ale ak ty mas a prilozis, poradime, kde merat - priamo na krystali sa neda, lebo meranim ho ovplyvnis a prestane kmitat.
 
Naposledy upravené moderátorom:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Malo by to byť toto
 

Prílohy

  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: sprocha

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
187
Reakčné skóre
225
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Dik za schemu, tak merat frekvenciu treba asi na pine 1 IC1.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Také jsem několikrát řešil nepřesnost a odbíhání od nastavení krystalu (oscilátoru), i trimr jsem vyhodil a použil jsem 2 drátky zkroucené do sebe a postupně uštípával abych to vyladil ale vydrželo to jen chvilku. Pokud časová základna nebude termostatovaná a vyladěná při konkrétní teplotě a na této teplotě udržovaná, tak se to rozhodí vždy. Nakonec jsem si zvykl a nepřesnost hodin mi nevadí, hodiny už z principu mám všechny (na ruce, na telefonu, atd.) o deset minut napřed kvůli dochvilnosti a vůbec neřeším nepřesnost třeba 10 minut za týden, po týdnu čas nastavím a jedu dál. Zajímalo by mě o kolik minut za týden nebo za den předbíhají.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Tiez mam tuto stavebnicu, a nemal som s tym problem.
Ak mas osciloskop alebo citac, mozes zmerat, ci zdroj hodinovej frekvencie (krystal) kmita presne na 32,768 kHz, a doladit ten kondik tak, aby bola frekvencia co najpresnejsia. Ak je frekvencia prilis vysoka aj na najmensej kapacite kondika, treba dat k nemu paralelne dalsi kondik - pevny - tak nejak do 10 pF. Schemu nemam poruke, ale ak ty mas a prilozis, poradime, kde merat - priamo na krystali sa neda, lebo meranim ho ovplyvnis a prestane kmitat.
Zdravím, doplnil jsem desetinnou čárku do Vašeho příspěvku-viz tučně vyznačeno, jinak by ten krystal měl hodnotu 32,768 MHz. To jen kdyby to tazatel chtěl měřit a honil tam ty Megahertze a nemohl by je nahonit.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,794
Reakčné skóre
1,410
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@plavec11 , ďakujem za upozornenie, napravil som to a Meka som o tom informoval (y)
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
použil jsem 2 drátky zkroucené do sebe a postupně uštípával abych to vyladil
,tohle jsem praktikoval v dávné době v laděných odvodech FM i 145 MHz měl jsem to v oku, jaká délka kolik je asi pF . :) Měřící přistroj VF jen GDO... cena toho trimru je vskutku lidová. Pardon za OT.
 

Prílohy

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Osciloskop (kit) je na cestě z Číny, snad během ledna 2022 by mohl dorazit. Dám pak vědět.

Přesnost je cca minuta do plusu za den. I když zkouším trimr další dny do různých poloh a sleduji na rádiem řízených hodinách přesnost.

Mám sestavený i poslední model kitu od TIPA, PT029C a zde bez problémů s přesností času, ani tam už není trimr na seřízení.

Edit: vlastně mám multimetr i s měřením frekvence, zítra zkusím IC1 pin1.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
369
Reakčné skóre
478
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Přesnost je cca minuta do plusu za den. I když zkouším trimr další dny do různých poloh a sleduji na rádiem řízených hodinách přesnost.
Trochu pocitania: 1 den ma 24 hodin a to je 1440 minut. O jednu minutu Ti to ide mimo, takze to je chyba (1/1440)*100% = 0.07%. Cize miesto 32,768kHz tam bude 32,791kHz (teda o cca 22Hz viac).
Ak chces mat o rad lepsi vysledok, musis merat o rad lepsie. Cize aspon s rozlisenim na 1Hz by si to mal vediet merat. Nemusis mat ani vysoku presnost, staci ak budes merat tak aby si nevplyvnil obvod a to co namerias tak sa pokusis hodnotu stiahnut o tych 22Hz dole. Nepredpokladam totiz, ze bezne meraky maju TCXO aby dokazali daco presne zmerat. Cize ak cokolvek okolo 32,7kHz zmerias, tak asi je to ok.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
IC1 pin1 mi multimetr ukazuje hodnoty pouze v Hz
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
A co ti to ukazuje za hodnotu.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Každé měření jinak, od 50 do 70Hz.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
To je nějaký nesmysl. To jako by přestal kmitat oscilátor. Co to ukáže na tom trimru na živé časti, ne ta co je spojena se zemí. Skus do měřicí šnůry připojit kondenzátor třeba 100pf až 1nF a měřit to přes něj. Nezatížiš tím tak oscilátor.
 

sprocha

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
4 Dec 2021
Príspevkov
301
Reakčné skóre
71
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
32,76kHz
moje chyba, špatné první měření
přesněji mi multimetr nezměří
 
ElektroLab.eu
Top