Poraďte spájkovačku

Bynia

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Aug 2021
Príspevkov
8
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Kúpil som spájkovačku "Kemot" 30W a zistil som, že neprodukuje dostatočnú teplotu. Chcem vymeniť napájací konektor na 10-ročnom notebooku HP. Na obale spájkovačky ani v návode nie je uvedená žiadna teplota. Ale inde sa uvádza, že 30W by malo produkovať do 500 stupňov. Ona v skutočnosti roztaví len spájku, čo k nej bola pribalená (99,3% Sn, 0,7% Cu), to je okolo 200 stupňov. Pritom som videl v eshopoch aj spájkovačky 15W a 8W, tak som čakal, že 30W bude stačiť. Neviem nájsť kamenný obchod, kde by predávali spájkovačky a zaručili by sa mi, že to bude fungovať. Tak to kúpim v nejakom eshope, len nech mi niekto poradí, ktorá spájkovačka to roztaví.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Príspevky zaradzuj do správnych kategórií.

30W je málo, aj keď zo správnym hrotom by to možno šlo, ale záleží to aj od toho aká je veľká plocha, ktorú potrebuješ prehriať a aký priemer spájky používaš. Časť tepla sa stratí aj v odspájkovanom komponente, takže radšej niečo okolo 70W. Osobne ti môžem doporučiť T12 od KSGER, recenzia na ňu je tu :
Samozrejme nezabudni aj na vhodný hrot. Spájku odporúčam v hrúbke 0.5mm.
 

Bynia

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Aug 2021
Príspevkov
8
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Potrebujem to na 1 použitie a okrem toho sa často sťahujem, takže niečo menšie. Odporúčanie na "70W" mi nepomôže, lebo tí Číňania evidentne podvádzajú. Keby to malo naozaj 30W, tak by to dalo viac ako tých cca 200°C. Toľko musí dať aj tá 8W, lebo najmäkšie spájky majú teplotu topenia okolo tých 200. Preto by ma zaujímali skúsenosti s konkrétnymi spájkovačkami pri spájkovaní notebookov.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Odporúčanie na "70W" mi nepomôže, lebo tí Číňania evidentne podvádzajú.
Túto spájkovačku osobne mám a som aj autorom recenzie - odporúčam vám preto pozrieť aj ostatné recenzie na nete, a zistíte, že mám pravdu. Táto je dostatočne kvalitná a aj efektívna na takúto prácu.

Dajte sem fotku tej vašej a aj fotku hrotu.

Doplnenie : na 1 použitie sa vám neoplatí kupovať žiadnu spájkovačku, jednoduchšie a lacnejšie je v tomto prípade nechať si to vymeniť v servise.
 

Bynia

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Aug 2021
Príspevkov
8
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Väčšina servisov to odmieta, jeden by to urobil za 1,5-násobok ceny základnej dosky. Kúpil som Hrot je dosť hrubý, náhradný je rovnaký. Viaceré ~5€ vyzerajú rovnako, tak aspoň upozorním, že nie sú dobré na notebook.
Asi to risknem a kúpim nejakú 70-100W.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak na toto poviem len jedno - jaká cena, taká kvalita... Toto je tak dobré akurát na pocínovanie vodiča a nie na dosku s SMD. Minimálny výkon, ktorý potrebujete je 70 až 100W a nie toto kopyto.

Ak môžem doporučiť, tak u nás v inzercii sú použiteľné spájkovačky :



 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Väčšina servisov to odmieta, jeden by to urobil za 1,5-násobok ceny základnej dosky. Kúpil som Hrot je dosť hrubý, náhradný je rovnaký. Viaceré ~5€ vyzerajú rovnako, tak aspoň upozorním, že nie sú dobré na notebook.
Asi to risknem a kúpim nejakú 70-100W.
Můžeš sem dát fotku toho konektoru který potřebuješ dostat ven? Nějak se mi nezdá že by servisy odmítaly výměnu konektorů, co to jsou pak za servisy? Nějaké "garážové"? A ještě ke všemu 1,5 násobku ceny základní desky??? To už se mi vůbec nechce věřit.
Zeptám se Tě takto, neboť podle toho co jsem doposud přečetl cos napsal chytám dojem že s elektronikou moc zkušeností nemáš a už vůbec né s výměnou nějaké součástky, kolik věcí jsi už někdy odpájel, vypájel?
Já jednou potřeboval vypájet z autorádia jeden konektor, použil jsem nejhrubší hrot na své mikropájce ZD-931 (která je i zde v inzerci), postupně nastavoval teplotu až na 450°C a nic. Všechno teplo odebral kovový kryt, musel jsem použít ještě teplovzdušnou páječku pro přídavné prohřátí konektoru a i tak to byl pořádný "porod" než jsem ten konektor dostal ven.
Takže Ti přeji hodně pevné nervy, trpělivost a ať Ti pak ještě ten notebou funguje.
 

Jiří

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Máj 2021
Príspevkov
10
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Důležitý je co nejlepší přenos dostatku tepelné energie za co nejkratší dobu. Pájka s hrotíkem na 30W ti po kontaktu s vetší pájenou plochou zatuhne. Pokud jde jen o konektor napájení na starém notesu doporučím ti vypůjčit si starou trafopájku, nejlépe 100W, smyčku vyrob z měděného drátu tak max 1.2mm, olovnatý cín, obyč odsávačku na kterou nasaď na konec silikonovou hadičku, příp. odsávací licnu. Evidentně s pájením nemáš zkušenost, tak tedy si předtím sežeň nějakou vyřazenou osazenou desku a na té si potrénuj techniku pájení trafopájkou. Nehceš investovat... ta 30W je málo a ty z inzerce 48W jsou tak na hranici. Myslím toto je lepší řešení než aby ses pro začátek trápil s horkým vzduchem nebo předehřevem, můžeš udělat víc škody jak užitku, navíc které prozatím stejně nemáš. Pochopitelně tě neodrazuju od toho abys pořídil mikropájku, tu budeš v budoucnu možná potřebovat, ta s těmi T12 je dobrá, ale lze i levněji, např. Quicko nebo jsou i stavebnice od této značky. Jo a hoď tady fotku toho co chceš pájet. Teď ještě čtu že je to na jedno použití, tak bude asi zbytečné pořizovat cokoliv jiného, možná servis.
 

Prílohy

Naposledy upravené:

Bynia

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Aug 2021
Príspevkov
8
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Nepodarilo sa mi to. Radšej vám ani nepoviem, aký to bol konektor. Pokúšal som sa o nemožné. Spájkovačka Somogyi 80W to roztavila, ale musel som na ňu silno tlačiť. Tým sa poškodila doska. Ale aj keby sa nepoškodila, diery ostali upchaté a nemal by som ich ako prepchať.
V minulosti som chcel vymeniť mikrofón na telefóne Alcatel. Predáva sa to ako "miniatúrny elektretový mikrofón". To by som tiež nebol schopný vymeniť. Vtedy to skončilo tak, že som si všimol škvrnu na spoji, utrel som ju a odvtedy znova funguje ten telefón.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
na prepchatie dier som požíval klasickú ihlu . no to bolo veľmi dávno , ale účel to plnilo.
integráč som vyštikal klieštikami na nechty , narobil ihlou dierky a už len zaletoval. pred 35 rokmi sa to inak nedalo . teraz je 21 storočie a technológia pokročila .
 
E-shop ElektroLab.eu
Top