• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Pri vypnutí chladničky na sekundu vypne televízor

Majo

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Máj 2024
Príspevkov
2
Reakčné skóre
1
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dobrý deň, som tu nový a mám takýto problém. Pri pozeraní TV - ORAVA LT 848 LED C181 SB - pri vypnutí chladničky - VIVAX - na sekundu vypne TV ( zmizne obraz, stmavne obrazovka ). Potom znovu naskočí. Pozerám cez satelitný prijímač ONE AB IPBox. TV a sat. sú zapojené v samostatnej predlžovačke, chladnička ide z vlastnej zásuvky. Poradíte mi, prosím, ako tento problém odstrániť? Vďaka.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,825
Reakčné skóre
1,464
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tento problém môže byť spôsobený elektromagnetickou interferenciou (EMI) alebo rušením, ktoré vytvára chladnička pri zapínaní a vypínaní kompresora. Toto rušenie sa môže prenášať do napájacieho vedenia a ovplyvňovať citlivé elektronické zariadenia, ako je váš televízor a satelitný prijímač. Skús preto:
  1. Skús zapojiť TV a satelitný prijímač do inej zásuvky alebo predlžovačky, pokiaľ možno čo najďalej od zásuvky, do ktorej je zapojená chladnička. Tým sa môže znížiť vplyv rušenia.
  2. Uisti sa, že všetky signálové káble sú správne tienené a uzemnené. Používaj kvalitné, tienené HDMI a koaxiálne káble medzi TV, satelitným prijímačom a inými zariadeniami.
  3. Zváž inštaláciu sieťového filtra alebo odrušovacieho filtra medzi zásuvku, do ktorej je zapojená chladnička, a predlžovačku s TV a satelitným prijímačom. Tieto filtre pomáhajú blokovať rušenie prenášané po napájacom vedení.
  4. Ak je to možné, zapoj chladničku čo najďalej od TV a satelitného prijímača. Čím väčšia je vzdialenosť, tým menší bude vplyv rušenia.
  5. Skontroluj, či chladnička nemá uvoľnené alebo poškodené pripojenie. Nedotiahnúté vodiče môžu zvyšovať vyžarovanie rušenia. V prípade potreby nechaj chladničku skontrolovať odborníkom.
  6. Ako posledná možnosť zváž výmenu chladničky za novší model, ktorý môže byť navrhnutý s lepším tienením a produkuje menej rušenia.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
89
Reakčné skóre
156
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tento problém som mal aj ja, akurát to nebola chladnička, ale osvetlenie. keď som rozsvietil alebo zhasol svetlo v miestnosti, televízor sa reštartoval. Svetlo bolo klasický dvojtrubicový neón, myslel som že je vadný starý kondenzátor (ešte ČSSR) alebo tlmivka v svietidle ale po výmene za led panel sa problém nevyriešil. Chybný bol fóliový kondenzátor v televízore za usmerňovačom pred NTC a elektrolytom na primárnej strane zdroja. Správne by ten kondenzátor mal byť za filtrom pred usmerňovačom, ale výrobca filter neosadil, iba použil prepojky na mieste kde mal byť (na DPS bol nakreslený). Lenilo sa mi ho rozoberať tak som to mesiac riešil predlžovačkou s prepäťovou ochranou, ktorá obsahovala aj filter.
 

maikl.maly

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Máj 2024
Príspevkov
11
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dobrý deň, som tu nový a mám takýto problém. Pri pozeraní TV - ORAVA LT 848 LED C181 SB - pri vypnutí chladničky - VIVAX - na sekundu vypne TV ( zmizne obraz, stmavne obrazovka ). Potom znovu naskočí. Pozerám cez satelitný prijímač ONE AB IPBox. TV a sat. sú zapojené v samostatnej predlžovačke, chladnička ide z vlastnej zásuvky. Poradíte mi, prosím, ako tento problém odstrániť? Vďaka.
Povedlo se odstranit problém? Mě se děje to, že přídavný monitor k notebooku, když nemá signál, tak se přepne do "stand-by" režimu. A v tu chvíli začnou reproduktory v pravidelné rytmu jemně praskat/cvakat, cca každé 2s. Po spuštění monitoru praskání zmizí
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
89
Reakčné skóre
156
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@maikl.maly
Reproduktory majú vlastný zdroj napájania (PC reproduktory), sú to reproduktory v notebooku, alebo sú to reproduktory v monitore ? Každopádne to zrejme spôsobuje napájací zdroj monitora. Pri prepnutí do režimu stand-by zdroj reguluje napájacie napätie tak že mení podľa potreby PWM, frekvenciu, alebo vypne/zapne spínanie tranzistora na primárnej strane. V tomto prípade to bude ten tretí prípad. Zapínanie/vypínanie môže spôsobovať napäťové špičky ktoré sa káblom DVI alebo D-SUB dostanú na notebook. V notebooku je na výstupe pre monitor ochrana ESD čo sú vlastne dvojice diód. ak sa špička objaví na dátovom pine, jej kladný potenciál je vedený na napájaciu vetvu 3,3 ale 5V, čím sa dostane na napájanie chipu zvukovej karty a praskanie je na svete ...

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Špičky sú ale efekt, ktorý by tam byť nemal, je možné, že filtračné kondenzátory v monitore majú vysoké ESR. Ešte treba skúsiť uzemniť notebook, pretože väčšina napájacích adaptérov uzemnenie nerieši, alebo má rovno plochú vidlicu bez uzemnenia.
 

maikl.maly

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Máj 2024
Príspevkov
11
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Reproduktory jsou pasivní připojené ke klasickéhu zesilovači na 230V. S notebookem propojeno
kabelem jack-cinch. Notebook propojen s monitorem pomocí redekuce mini-display port/ dvi.
Všechna 3 zařízení jsou v jedné napájecí zásuvce
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
89
Reakčné skóre
156
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@maikl.maly
To je jedno že sú v jednej zásuvke, toto rušenie nepochádza z fázového posuvu, to by bol brum 50Hz a nie praskanie. Skús uzemniť notebook, malo by to pomôcť.
 

maikl.maly

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Máj 2024
Príspevkov
11
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Uzemnění notebooku nepomáhá. Respektive praskání to částečně potlačí, ale zanese brum do reproduktorů. Samotné praskání se přenáší kabelem notebook-monitor. Přes napájecí síť to nejde. Takže to opravdu posílá ten monitor do notebooku jak je výše uvedeno.
 

Majo

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Máj 2024
Príspevkov
2
Reakčné skóre
1
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tento problém som mal aj ja, akurát to nebola chladnička, ale osvetlenie. keď som rozsvietil alebo zhasol svetlo v miestnosti, televízor sa reštartoval. Svetlo bolo klasický dvojtrubicový neón, myslel som že je vadný starý kondenzátor (ešte ČSSR) alebo tlmivka v svietidle ale po výmene za led panel sa problém nevyriešil. Chybný bol fóliový kondenzátor v televízore za usmerňovačom pred NTC a elektrolytom na primárnej strane zdroja. Správne by ten kondenzátor mal byť za filtrom pred usmerňovačom, ale výrobca filter neosadil, iba použil prepojky na mieste kde mal byť (na DPS bol nakreslený). Lenilo sa mi ho rozoberať tak som to mesiac riešil predlžovačkou s prepäťovou ochranou, ktorá obsahovala aj filter.
Skúsil som predlžovačku, kde je napojený TV + sat. prijímač zapojiť do inej zásuvky v kuchyni - nepomohlo, zrejme je to rovnaký okruh. Dnes som rozobral zásuvky, skúsil popriťahovať, čo sa dalo, ale uvoľnené som nenašiel nič. Vzhľadom na to, že je to starší dom ( 1970), el. je ťahaná ešte Al káblami a všimol som si, že jedna časť vedenia je v zásuvke prepojená so zemniacim kolíkom. Neviem, či by to teraz prešlo revíziou. Mám objednaného elektrikára, snáď sa dozviem viac.
 
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top