Rádioaktívne digitróny

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
128
Reakčné skóre
197
Bodov
58
Ahoj, taká zaujímavosť, nedávno som zistil, že konkrétne digitróny TESLA ZM1082T a ZM1080T sú slabo rádioaktívne. Obsahujú vo vnútri amerícium-241. Meral som so scintilačným spektrometrom RAYSID. Nejaké typy, čo by ešte mohlo byť rádioaktívne takto z bežnej elektroniky ? Btw tieto digitróny fakt nezmeria len tak hocijaký merak, len niečo fakt citlivé. Am241 je alfa a beta žiarič, sklom prejde len gama. Všimnite si, že uSv/h sú v podstate na úrovni pozadia pretože energetická kompenzácia gama fotónov meraku. Gama z Am241 je veľmi mäkké.

Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

Prílohy

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
173
Reakčné skóre
129
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
čo viem tak dymové hlásiče majú senzor s Am241, ak ich radíme k bežnej elektronike...
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
128
Reakčné skóre
197
Bodov
58
Hej požiarne hlásiče sú dosť známe s Am241. Pozerám, že mám chybu v prvom príspevku, Am241 je alfa a gama žiarič, beta nemá nič, ale nedá sa už editovať a opraviť to. No o digitrónoch som dlho nevedel.
 

105nu70

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
22 Dec 2023
Príspevkov
17
Reakčné skóre
44
Bodov
18
Tiež neviem, či je to bežná elektronika, ale niektoré tyratróny a tlejivkové stabilizátory sú rádioaktívne (Cerberus SR2, SR4 a pod.). Potom v sovietskej vojenskej technike na napájanie z batérií boli niektoré lampy s rádioaktívnou studenou katódou (netrebalo ju žhaviť), možno aj ЦБК-1 (resp. Tesla CBK-1) z nočného videnia, tam je céziová katóda ale to som nikdy nemeral, či je ozaj rádioaktívna.
 
ElektroLab.eu
Top