• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Sieť tns

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Takže vytváram prvé vlákno :D

Chcem sa spýtať sieť TNS sa určuje podľa bodu rozdelenia kde sa PEN rozdeľuje na PE a N. A teraz stačí mať len toto rozdelenie a možem povedať že inštalácia je v sieti TNS alebo musí byť ešte aj prúdový chránič a vtedy je to TNS?
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Síť TNS znamená, že jsou veškeré rozvody realizovány pomocí 3 vodičů v jedofázové soustavě a pomocí 5 vodičů v třífázové soustavě. Vodiče L1 až L3, N a PE vodič, N a PE vodič už se nesmí nikde za rozdělením spojit, tím by došlo k degradaci sítě TNS opět na síť TNC. Síť TNS se počítá až od bodu rozdělení PEN na PE a N. K Vaší otázce odpovídám ANO, proudový chránič je jen doplněk k bezpečnosti a je jedno jestli síť TNS v obvodu má anebo nemá proudový chránič. Vaše síť je tedy sítí TNS i bez proudového chrániče. Předpokládám že je bod rozdělení realizován hned v podružném rozvaděči v domě a síť TNS máte všude rozvedenou. Pokud máte v domě více rozvaděčů (jako třeba já v každém patře jeden) a rozdělil jste PEN třeba až na posledním rozvaděči, máte v domě síť TNS jen od tohoto bodu rozdělení a zbytek domu máte pochopitelně v síti TNC.
 
Naposledy upravené:

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Ja mám sieť tns s dvoma rozvádzačmy 4rmy chráničmy a dehn bleskozvodovou ochranou na vstupe. Teóriu viem len ak sa sieť TNS určuje len podľa bodu rozdelenia tak je to isté ako sieť TNC. Lebo áno v zásuvke bude L N PE ale v rozvádzači to bude aj tak spojené na bode rozdelenia a na tom je pripojené PEN+pásovina alebo guľatina. Ale stejnak sa skoro vždy musí použiť prúdový chránič.

Pýtal som sa preto lebo známy prerábal jedno poschodie domu všade mal hliník tak sme natahali meď. Nechcel to nejak draho tak som mu v rozvádzači oddelil PE a N ale nemá prúdové chrániče s tím že keď bude prerábať prípojku a zvyšok domu dá sa mu HUSKA a doplnia chrániče.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Zdravím mám po dlhšom čase otázku. Ak sa v byte ide prerábať elektrina samozrejme rozdelí sa sieť prúdové chrániče atď a samozrejme doplnkové pospojovanie napríklad vody. Bod rozdelenia má byť uzemnený. Kde takéto uzemnenie zobrať ak není vyvedené pri stúpačkach?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,367
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Bod rozdelenia nie je potreba zemniť, nakoľko PEN svorka v stúpačke je dostatočne uzemnená v prípojnicovej skrini.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dobre ďakujem tiež ma to napadlo ale kedže sa snažím všetko robiť podľa noriem tak som sa pre istotu spýtal.

A ako to je pri rodinnom dome. Vždy ťaham od bleskozvodu aj vývod k rozvádzaču v dome ale uzmenim aj PEN svorkovnicu pri hodinách keď sa kope prípojka roztočím tam cely šulek pásoviny.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Bod rozdelenia nie je potreba zemniť, nakoľko PEN svorka v stúpačke je dostatočne uzemnená v prípojnicovej skrini.
Bod rozdělení PEN na PE a N se jen doporučuje uzemnit a nutnost tento bod uzemnit je povinností pokud další nejbližší bod uzemnění PEN je dále než 50 metrů od bodu rozdělení PEN na PE a N. Byl by nesmysl uzemňovat tento bod rozdělení v paneláku v posledním patře, nedovedu si také představit tahání extra PEN vodiče od zemniče až nahoru, v tomto má ElektroLab pravdu. Ono je to doporučení uzemnění ale celkem logické, uzemněním bodu rozdělení PEN na PE a N v podružném rozvaděči se předejde nebezpečnému stavu při upálení anebo přerušení vodiče PEN od napájecího bodu transformátor-elektroměr. Já mám extra uzemněný PEN vodič z PEN můstku u elektroměru a první podružný rozvaděč mám 10 metrů vzdálený od elektroměru a přesto jsem bod rozdělení vodiče PEN na PE a N v tomto podružném rozvaděči uzemnil pro sichr, splnil jsem tedy podmínku Doporučeno bod rozdělení PEN uzemnit. Pokud dáte tento dotaz například dvěma revizním technikům, tak Vám každý řekne něco jiného a je nutné se tomu přizpůsobit, musíte splnit to, co od Vás revizní technik od kterého požadujete revizi, požaduje. Před rokem jsem dělal revizi na elektroinstalaci ve svém domě, vše jsem měl podle norem a v každém patře (mám 3 patra) jsem měl v jedné místnosti instalovanou podomítkovou krabici s vypínačem světel na komínovém zdivu, oslovil jsem 2 RT s dotazem zda to nevadí, první řekl že to vadí a druhý že ne, revizi mi tedy udělal druhý RT a nebyl s tím problém. Každý RT si vykládá normy částečně podle svého a i po dotazu na TIČR mi bylo sděleno, že CYKY kabel a vypínač anebo zásuvka zapuštěná v komínovém zdivu není v rozporu s normou. RT si dnes hrají na něco extra a mnoho věcí vyžadují nad rámec norem a s tím je nutné počítat při následné revizi. Jak to dnes máte u Vás na Slovensku? U nás v ČR vyhláška 50/1978 Sb. už neplatí, elektrotechnická vyhrazená zařízení se nově řídí novým NV194/2022 Sb., s platností od 1.7.2022, vypustili pár paragrafů a pár změn nastalo. Tady si dovolím vložit odkaz na nové NV:
 
E-shop ElektroLab.eu
Top