Softvér pre tvorbu elektrických schém

|

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
247
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Zdravím priatelia. Možno niekomu toto vlákno pomôže. Nakoľko profesionálne softvéry pre tvorbu elektrických a elektronických schém sú buď pomerne drahé, alebo sa s nimi komplikovane pracuje, chcel by som Vám dať do pozornosti jeden open source (free) program. Jeho názov je TinyCAD. Používam ho už pekných pár rokov (asi 11) a som spokojný. Nie je to úplne automatizovaný soft, ako napr. Eplan, ale na to, čo potrebujem vytvoriť a vygenerovať mi úplne postačuje. Dosť času mi zabrala tvorba knižníc, ale teraz, keď už mám pomerne slušne vybudované knižnice a potrebujem niečo zmeniť, stačí mi skopírovať hotový symbol a upraviť ho podľa potrieb. Prikladám ukážku elektrickej schémy rozvádzača stroja riadeného PLC systémom. Konkrétna schéma nie je úplne dokončená a samozrejme som niektoré údaje prekryl, ale ako ukážka možností tohoto softvéru to postačuje (dúfam). Pôvodne je tento softvér určený pre tvorbu elektronických obvodov a generovanie NET listov pre PCB, ale perfektne sa dá použiť aj na tvorbu inštalačných schém. Bližšie informácie o softvéri (v angličtine), ako aj download nájdete na stránke . Na tej stránke sa dajú stiahnuť aj rôzne knižnice pre tento softvér a taktiež tam môžete zavesiť svoje vlastné knižnice (samozrejme pod licenciou CC0 - Create Common's Public). Ak by niekto mal nejaké otázky, alebo nejasnosti ohľadne používania softvéru, dokážem poradiť (nie však ohľadom tvorby NET listov - ja ho používam na tvorbu priemyselných inštalácii). Dúfam, že som niekomu týmto postom pomohol.
 

Prílohy

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,366
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Osobne pouzivam KiCad. Je tiez free a nie je komplikovany :)
 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
145
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pekné . Tie odkazy na strany si pridáva samo , alebo to píšeš ty ? (fázové vodiče )
 
E-shop ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top