Stabilizovany zdroj mesit mn ye-1t 0-30v 25a

maco248

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Dobrý deň.

Poprosil by som o radu pri oprave zdroja prípadne schému k danému zdroju Mesit MN YE-1T 30V 25A.

Mám iba rôzne útržky schém MESIT od rôznych typov. Táto verzia je ešte na germániu s tyristorovov pred reguláciou s oddeliteľnou ovládacou jednotkou. Zdroj ako taký funguje, ale len do 10V a zaťaženie do 30A max čo mi povolila elektronická záťaž. Tiež napätie začne klesať zo zvyšujúcim odberom. Zdroj som získal už dávnejšie, ale z dôvodu chýbajúcej schémy som ho poriadne neriešil (hlavne vzhľadom na danú konštrukciu). Po rozobraní zdrojovej časti som zistil chýbajúci kondenzátor neznámej kapacity nad stykačom, ktorý spína hlavné napájacie napätie 240V AC. Stykač bol doslova zaliaty voskom z daného chýbajúceho kondenzátora (v schéme je označený ako C24 M15, len mi nejde do hlavy to množstvo vosku všade dookola). Zhruba som premeral všetky dostupné polovodičové a pasívne súčiastky no nezistil som nič vadné, takže bez poriadnej schémy zapojenia resp. servisného manuálu sa asi ďalej veľmi nepohnem. Poprosím o poskytnutie dokumentácie k danému zdroju prípadne o odbornú radu, snáď mi to trochu pomôže k úspešnej oprave a oživeniu zdroja. Vopred ďakujem za akýkoľvek podnet a radu s pozdravom MV.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
M15 by malo byť 150nF
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
áno je to tak, len celkom nerozumiem čo tým naznačuješ??? ....alebo to má byť náhrada C24 M5?....
Nič, len "chýbajúci kondenzátor neznámej kapacity " som pochopil tak, že nepoznáš jeho kapacitu ... V starých schémach a aj na súčiastkach sa takto hodnota označovala, M15 je proste 0,15 mikrofarad ...
 

maco248

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Nič, len "chýbajúci kondenzátor neznámej kapacity " som pochopil tak, že nepoznáš jeho kapacitu ... V starých schémach a aj na súčiastkach sa takto hodnota označovala, M15 je proste 0,15 mikrofarad ...
poprosím pozornejšie čítať - problémový zdroj je Mesit MN YE-1T 30V 25A a priložená schéma je od YE-2T 10A len na prirovnanie pre lepšie pochopenie, nakoľko bola tých variant viacej a preto aj pomenovanie chýbajúceho kondenzátora je neznáma kapacita (možno na pozícii v priloženej schéme C24 M5 = 500nF).... no ale, ak máš tú správnu schému, tak ma iba potešíš, ak sa s ňou podelíš.... ináč už som ho nahradil 160nF/250V no môj problém je trošku inde ;-).....
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
poprosím pozornejšie čítať - problémový zdroj je Mesit MN YE-1T 30V 25A a priložená schéma je od YE-2T 10A len na prirovnanie pre lepšie pochopenie, nakoľko bola tých variant viacej a preto aj pomenovanie chýbajúceho kondenzátora je neznáma kapacita (možno na pozícii v priloženej schéme C24 M5 = 500nF).... no ale, ak máš tú správnu schému, tak ma iba potešíš, ak sa s ňou podelíš.... ináč už som ho nahradil 160nF/250V no môj problém je trošku inde ;-).....
Pardón, tak som zle čítal. Schému síce nemám, ale ak je podobná, overil by som po vodičoch či ten kondenzátor vedie v zdroji tam, kde v tej podobnej schéme, to je kľúčové. Ak je to len rovnaké pozičné číslo, tak sa z toho vychádzať nedá. Dobre by bolo zakresliť aspoň tú časť. Dá sa to, ja som tu nedávno prekreslil schému stereo zosilňovača. Mesit stále existuje, možno by sa im oplatilo poslať e-mail, za skúšku nič nedáš .
A prečo si si to vlastne nestiahol tu, keď to sem SMITH nahral ?
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

maco248

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pardón, tak som zle čítal. Schému síce nemám, ale ak je podobná, overil by som po vodičoch či ten kondenzátor vedie v zdroji tam, kde v tej podobnej schéme, to je kľúčové. Ak je to len rovnaké pozičné číslo, tak sa z toho vychádzať nedá. Dobre by bolo zakresliť aspoň tú časť. Dá sa to, ja som tu nedávno prekreslil schému stereo zosilňovača. Mesit stále existuje, možno by sa im oplatilo poslať e-mail, za skúšku nič nedáš .
A prečo si si to vlastne nestiahol tu, keď to sem SMITH nahral ?
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
V pohode nič sa nedeje..... to čo navrhuješ už riešili aj tu:
no neúspešne.... na sťahovanie nemám bodové oprávnenie a naviac táto je novšia verzia založená na kremíku, úplne niečo iné ako mám ja ;-((......
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No, to je možné. Ja som ale myslel prekresliť nanovo, podľa železa čo máš pred sebou a nenechať sa odrádzať neúspechom iných. Ak niekomu nepovieš, že sa to nedá, nebude to vedieť, a urobí to ...
 

maco248

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
No, to je možné. Ja som ale myslel prekresliť nanovo, podľa železa čo máš pred sebou a nenechať sa odrádzať neúspechom iných. Ak niekomu nepovieš, že sa to nedá, nebude to vedieť, a urobí to ...
už som to tu písal kámo " ináč už som ho nahradil 160nF/250V no môj problém je trošku inde ;-)..... "
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
už som to tu písal kámo " ináč už som ho nahradil 160nF/250V no môj problém je trošku inde ;-)..... "
a riešiť ho chceš ako, keď nevieme čo to máš za zapojenie ? Ak chceš nájsť problém, musíš sa na to pozrieť v schéme aspoň čiastočnej. Zrejme máš niekde nízke napätie, ale ako zistíš kde ...
 

maco248

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
21 Feb 2023
Príspevkov
14
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
a riešiť ho chceš ako, keď nevieme čo to máš za zapojenie ? Ak chceš nájsť problém, musíš sa na to pozrieť v schéme aspoň čiastočnej. Zrejme máš niekde nízke napätie, ale ako zistíš kde ...
práve preto treba zohnať tú schému, snáď ju niekto bude mať.... tá schéma čo som sem dal je tomuto typu najbližšia, ale je iba do 10A tak tam veľa vecí nie je a veľa súčiastok je úplne iná hodnota aj keď zapojenie sedí podľa nej....
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,805
Reakčné skóre
1,437
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top