• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

VN kondenzátory z Číny

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ahoj, náhodou sa tu nenájde niekto, kto používa a má skúsenosti s týmito VN keramickými modrými kondenzátormi z Číny ?

Konkrétne tieto 30kV kusy nevydržia ani 20kV poriadne... sú určené pod olej, ale ono to prerazí interne cez dielektrikum. Mám aj iné kusy na 10kV a tie 2 v sérií znesú viac, ako jeden 30kV kondenzátor. Nejako nemám chuť tipovať kus od kusu rôzne 10-20-30kV typy kondenzátorov rôznych kapacít, čo aspoň ako tak sa priblíži k nominálnym hodnotám...

Mal som ich v CW násobiči a stále som nejaký kus po čase menil, stále nejaký prieraz pritom teoretický som všetko mal nadimenzované správne a pod trafoolejom. Na Marxov generátor sú zdá sa nepoužiteľné už doslova :cautious:

Nemá niekto niečo overené na čím vyššie napätie s čo najväčšou kapacitou ?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Pri tvojich typoch konštrukcií by som čínu asi neriskoval, v TME nie je nič "schopné"?
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Ta čosi... TME nemá skladom potrebné hodnoty... max tam vidím 2n2/10kV a to je sakra málo.. nízka kapacita aj napätie, pri skladaní do série ešte viac znížim kapacitu.. to nie je dobré riešenie. A práve pri 10kV kondenzátoroch som nemal až taký problém s prerážaním...
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Skús sa pozrieť na tento odkaz, sem tam sa tu objavujú veľmi zaujímavé položky :

 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: medved

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
20nF/40kV DC
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Tieto sú super, len cena povedzme za 20ks je skoro 1100€, čo je tak trochu mimo reality pre hobby :ROFLMAO: .. rovnako v prvom linku z mousera, to sú šialené ceny... kebyže to treba človeku 1-2ks pre nejakú špecialitku, tak ok.. no pri väčších kusoch pre násobiče a Marxov je to mimo reality.. preto tieto modré keramiky z Aliexpress.
Jedna Marxova veža 19ks, druhá 11ks a kaskadný násobič 16ks kondenzátorov... :LOL:

Hold nerobím to na predaj ani žiadne profi zariadenie... musím zháňať niečo cenovo dostupné.
 

Tornado6012

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
12 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Chlapci tieto keramiky su tak max na 3 kV takže šikmoočko zase kecá , 30 kV to nedá ani náhodou, proste prierazná vzdialenosť pri 1kV je 1mm, takže ak by bol na 30 kV tak má cca 3 cm hrúbku
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
A to si odkial vzal takuto informaciu ? S podobnym nezmyslom som sa stretol aj od kohosi na FB. Vies, ako vyzera 3kV kondik tohto typu ?

Pises o prieraznej vzdialenosti, ale coho presne ? Vzduchu ci dielektrika.... Rozne materialy maju rozdne dielektricke pevnosti (nie vzdialenost). Pre vzduch v homogennom poli je to 3kV/mm a nehomogennom zhruba 1kV/mm a aj to plati len do cca 20kV a potom uz nie. Ako to suvisi s dielektrikom a hrubkou kondenzatora ? Nijako.. co sa tyka roztecu vyvodov, tam uz by bol pruser, ibaze tieto C su urcene pod olej alebo na zaliatie hmotou a nie na prevadzku na vzduchu blizko nominalnemu napatiu.

Pruser je, ze ono sa vnutorne dielektrikum prebije skor, ako vobec nastane povrchovy vyboj medzi vyvodmi na vzduchu.

Kondiky do cca 10kV nerobia problem a nevsimol som si nejakeho pruseru s nimi. Na 20kV tohto typu som doma nemal a 30kV su cisty pruser.

Na foto porovnanie 10kV a 30kV kondiky... tie 10kV su ok a pouzivam ich na Marxa blizko k nominalnym hodnotam. Dva 10kV kondiky v serii znesu viac, ako jeden tento na 30kV.
3kV kondiky su mini mrdky oproti tomu, co mam v ruke.

Je mi jasne, ze je to Cina a tomu zodpoveda cena aj kvalita... no toto je uz riadne mimo. Preto ma zaujimali skusenosti dalsich ludi inych typov kondikov z napr. 20kV serie ci rozne kapacity, kto co ma overene, ze to drzi a funguje. Nech nerobim znova tipovacku z Ciny.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Tornado6012

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
12 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Viem ako vyzerá kondik na 3 kV a určite podla pohladu vidno že tie čo máš z činy nie su na 30 kV ani náhodou, už som mal na stole nie jeden násobič aj na 30 kV a viem ako vyzeraju kondiky na VN, ale kludne sa presviedčaj že činan je majster čo sa vyzná, ja ti to neberiem. Pekny den a kopu prestrelených keramík, kým ti to dojde medveď.😉
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Je mi jasne, ze je to Cina a tomu zodpoveda cena aj kvalita...
No niekto by sa mal naucit citat s porozumenim.

Nasobic na 30kV, no super.. a ja mam na 200kV... a mal si tam identicke kondiky tohto typu ci nejaky uplne iny typ ? Mas nejaku foto a hodnoty, rozmery, parametre na porovnanie ? Nieco od coho sa da realne odpichnut ? Alebo len blbe reci a este musim ja davat na pravu mieru nespravne informacie, co si tu dal o nejakych 3cm vzdialenosti..... a 3kV....
 

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
Chlapci tieto keramiky su tak max na 3 kV takže šikmoočko zase kecá , 30 kV to nedá ani náhodou, proste prierazná vzdialenosť pri 1kV je 1mm, takže ak by bol na 30 kV tak má cca 3 cm hrúbku
Viem ako vyzerá kondik na 3 kV a určite podla pohladu vidno že tie čo máš z činy nie su na 30 kV ani náhodou, už som mal na stole nie jeden násobič aj na 30 kV a viem ako vyzeraju kondiky na VN
Nechcem byť hnusný, ale ešte budem... neviem, čo si teda mal na stole, ale podľa toho, čo si napísal evidentne sa vôbec nevyznáš vo VN kondenzátoroch a napísal si rovnako prv nezmysel, ktorý som musel vyvrátiť, že je to blbosť. Netuším, z kade sisi to doslova vycucal. A evidentne ťa to ani netrápi. Rovnaký nezmysel som čítal od niekoho aj na FB.. ale tam si človek zvykne, že pri skupine nad 20 000 ľudí to komentuje hocikto aj kto o tom nemá ani šajnu a často bludy.

Od teba žiadne ďalšie rozumné info, iba že ty vieš, ako vyzerá kondik.. a že tieto nie sú ani náhodou na 30kV... waaw no nekecaj.. a ešte blbé reči na koniec.. wtf.. to má byť nejaká rozumná debata ? a to si tu ešte len pár dní a 2 príspevky na fóre.

To, že Číňan predáva veci na aliexpresse v kvalite akej predáva, to všetci dobre vieme, to nie je vôbec žiadna novinka... ale ty evidentne zázračne vidíš do vnútra kondenzátora na kvalitu dielektrika a podľa fyzických rozmerov usudzuješ, že je na 3kV... ale, že tie 10kV fungujú v pohode to je detail ... o kondenzátoroch určených pod olej a na zalievanie, to je pre teba asi neznámy pojem, akoby som to už aj nepísal... ale asi nečítaš poriadne alebo sa nevyznáš do problematiky. Tieto typy kondenzátorov sa rovnako používajú vo VN zdrojoch pre rentgeny v násobičoch.. všetko pravdaže pod olejom...

Jedna jediná vec ma zaujímala, kto ma s nimi reálne praktické skúsenosti.. tieto kondenzátory sa vo veľkom bežne používajú na hobby konštrukcie, lebo je tu relatívne nízka cena. TME taktiež tieto kondenzátory predáva. A čuduj sa svetu, rovnaké fyzické rozmery, aké ma Číňan. Predpokladám, že TME bude disponovať kvalitnejšími verziami z výroby. Ale dielektrikom a napäťovou odolnosťou ! Nie rozmery.....

Tieto na aliexpresse proste budú nejaké kusy, čo nesplňujú parametre pre seriózny predaj alebo nepodarky z výroby, tak to ešte predajú takto... vravím, kondenzátory do 10kV problém nemajú a neregistrujem to. Neviem, ako sú natom 20kV verzie... jedine, čo ma zaujímalo, boli praktické skúseností iných ľudí a nie riešiť tu takéto nezmyselnosti, vyvracať nesprávne informácie z neznalosti a "od pohľadu" .. a ešte na záver výsmech voči mne.... niekedy ma už ani nebaví niečo riešiť na fóre pre jednu jednoduchú otázku.... hold pre VN záležitosti asi jedine ísť na fóra za hranice mimo SR...

Jedine @plavec11 vec11 mi dal linky na správne a vhodné kondenzátory, ale žiaľ tam je cena mimo reality pre hobby konštrukcie...

PS: nedá mi nevysvetliť a nevyvracať nezmyselnosti okolo VN, pretože keď tu príde nejaká iná osoba, ktorá sa tomu nerozumie a bude hľadať relevantné info a potom si prečíta niečo na štýl " prierazná vzdialenosť pri 1kV je 1mm, takže ak by bol na 30 kV tak má cca 3 cm hrúbku" a ostane to ignorované....
 
E-shop ElektroLab.eu
Top