Výroba dps fotocestou.

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Doposud jsem používal metodu nažehlováním s výtiskem z laserové tiskárny, ale chtěl bych přejít na výrobu fotocestou a potřeboval bych od vás poradit jaké UV ledky na to použít. Jak jsem tak zjišťoval, tak by to měly být ledky 365nm vlnová délka. Koukal jsem na AliExpress a tam mají i kompletní UV reflektory 50W, 100W a 300W, ale u těch reflektorů se používají dvojí ledky 395nm a 365nm, je to namontováno mezi sebou v tom reflektoru a údajně to pekelně topí, takže nějaký chladič zezadu bude nutný. Co by jste mi doporučili. Může být i odkaz z alíku, stejně to budu asi tam kupovat, buď samostatné ledky, nebo nějaký ten reflektor. Maximální rozměry desky počítám nějakých 20x15cm, větší už určitě dělat nebudu.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Rozhodne by som nepoužíval výkonne ledky. Pokiaľ použijete ledky s výkonom 3-5W bude stačiť pár kusov. Nevýhodou je, že ich rozostup bude veľký a plocha bude osvetlená nerovnomerne. ja som kedysi používal panel s 96 ks 5mm LED na DPS 20*15cm. To bolo OK, ale už cca 5 rokov používam 2 CCFL špirály s meničom a je to omnoho lepšie. Napájať sa to dá adaptérom od notebooku, netopí to príliš a žiaden chladič nie je potrebný. Fotocitlivá vrstva sa osvecuje zo vzdialenosti 20cm asi 5 minút. používam to na fialovu fóliu a modrú negatívnu farbu pre leptanie a rovnako pre zelenú fóliu nepájivej masky ale aj pre rozne farby nepajivých masiek vo forme farby. neviem ako bude riešené umiestnenie osvitu nad DPS, ale treba myslieť na to, že akékoľvek odrazy od stien, spôsobia bočné podsvietenie predlohy, takže olepiť čiernym matným plátnom alebo niečim podobným. Na pritlačenie predlohy ku DPS stačí kúsok číreho skla a konkrétne časy bude treba vyskúšať.

Pokiaľ Vás zaujíma negatívna farba, odporúčam pozrieť moju skúsenosť. Dnes už ale používam AirBrush namiesto štetca. Farbou sa dá dosiahnuť omnoho lepších výsledkov ako fóliou, je kontrastnejšia a tenke čiary nemajú tendenciu odlepovania. nehovoriac o pomere cena/výkon ...

Špirály CCLF
Menič na jednu špirálu
na 2 špirály
na 4 špirály
k tomu časovač (DC 12V)
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Děkuji za podrobné vysvětlení, je to zajímavé, ale mám obavy, že ta spirála bude určitě skleněná a než do dojde z Číny, tak vysypu z balíčku jenom střepy. Je fakt, že to není drahé a za zkoušku by to stálo.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Děkuji za podrobné vysvětlení, je to zajímavé, ale mám obavy, že ta spirála bude určitě skleněná a než do dojde z Číny, tak vysypu z balíčku jenom střepy. Je fakt, že to není drahé a za zkoušku by to stálo.
Číňan se náhodou snaží balit kvalitně, rozbití bych se tedy vůbec neobával, navíc tam je záruka že nepustím platbu a budu reklamovat a na to si Číňan dává opravdu pozor. Několikrát jsem objednával z Číny grafitové tyče o průměru 10mm a o délce 40cm a nikdy mi nepřišli zlámané a jsou opravdu křehké. Já mám s nákupy z Číny jen ty nejlepší zkušenosti co se týká kvality balení. A i rychlost dodání z Číny je dobrá, do 4 dnů balík doma letecky za rozumný příplatek přes Fedex nebo DHL.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: rajčak

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No, z číny OK, ale od koho. Tu sa bavíme o aliexpress, a tam je čo predajca to iný prístup. Ale ak príde tovar poškodený, nie je problém to vyreklamovať, viď nižšie. Ferity prišli na mraky, číňan to preplatil, objednal som znova u iného, prišli rozbité, číňan preplatil a tretí to poslal zabalené v polystyrénovej bedni a rozbitý nebol žiaden. Trubice som objednával 3x, rozbité prišli raz, ale tiež to preplatili. Príde to tak za 2-3 týždne, výnimočne dlhšie. Ideálne je objednať viac vecí naraz, potom to nebudú posielať samostatne ale v "Combined shiping" a doručí to SPS do dvoch týždňov. Jediná vec čo by mohla prísť rozbitá, sú tie trubice, ale myslím že ich už rozbili dosť a mne naposledy poslali pekne v polystyréne, používajú to aj dcery a netere na nechty ...

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Je pravda že LCSC, JLCPCB a pod. to posielajú zásadne v krabiciach a letecky, ale je tam poštovné od 30 do 70 eur. Ten príplatok za DHL na aliexpressby bol vyšší než cena tovaru a to niekoľkonásobne. ja podľa možností volím "Cainiao" to mi dováža SPS a dosť rýchlo. Objednávam ročne 1000 - 3000 položiek, v poslednej dobe už skôr menej.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
@Vlado159 Aliexpress jsem právě měl na mysli. Je mi líto té špatné zkušenosti, já jsem zatím měl štěstí. Jak jsem psal, já si z Alíka raději připlatím za leteckou rychlou dopravu a zboží mám opravdu do týdne doma a v pořádku. Poslední zásilka (před týdnem) byla škrtací kolečka do benzínových zapalovačů, u nás nesehnatelné, z Číny letecky čtvrtý den doma od objednání od Fedexu a jen za příplatek 20,- Euro po dohodě s Číňanem. Free shipping zásadně nevyužívám, to je na dlouho. Před každou objednávkou ale nejprve Číňana extra požádám o extra zabalení při křehké věci (mé grafitové tyče) a vždy jsem se domluvil a nebyl problém, je to vše o dohodě předem a nespoléhat se na to, jak to Číňan posílá běžně. Každá grafitová tyč byla uvázaná smršťovací folií k bambusové laťce, celý svazek tyčí vložený do papírové dutinky zasypané dřevěnou drtí a to vše ještě ve velké krabici v molitanu, to by se nerozbilo i kdyby s tím někdo hodil o zem. Kdybyste požadoval před objednávkou řádné balení a definoval svůj požadavek jak to zabalit, jádra by Vám přišla určitě v pořádku, stačilo jen požadovat aby každé jádro bylo zabaleno zvlášť třeba v mirelonu o síle 3mm a ne aby byla hrst jader volně v sáčku. Reklamace je jedna věc se kterou Číňan nemá problém, jde ale o to, že to zabere čas a čeká se na další zásilku, raději se dohodnu předem, připlatím si za rychlou dopravu a za extra balení podle mého požadavku a zásilku obdržím napoprvé v pořádku.
 
Naposledy upravené:

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No to súhlasím, ale ja objednávam dosť veľa drobností a nemám čas si s nimi vypisovať. Súčiastky objednávam dopredu, takže aj keby to trvalo tri mesiace tak je to v pohode. Kým si to číňan zaplatí, je to jeho vec, každá škola dačo stoji. Oni sa časom naučia ... a rezervne kostry sa mí zídu, zvlášť keď sú zadarmo. :smileys-cz-220: Drahšie súčiastky beriem z LCSC a tam to balia vždy ukážkovo a pri takých veciach ako osciloskop samozrejme žiadam zabaliť a poslať letecky. Pri 50-100 zásielkach keby som si za každú priplatil poštovné, to by manželka dosť protestovala.
 
Naposledy upravené:

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
147
Reakčné skóre
208
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
@Vlado159 . Máš veľmi zaujímavý web :clap:. Očividne sa venuješ PC technike ...
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ještě bych měl dva dotazy:
1. Koupil jsem vývojku na pozitivní fotoemulzi, desky mám koupené taky pozitivní a chci se zeptat v jakém poměru mám vývojku namíchat s destilovanou vodou, na obalu se totiž poměr míchání nepíše.
2. Stříbřící lázeň AG-1, míchá se s vodou, nebo se používá přímo neředěná. Taky by mne zajímalo, jestli se dá použít AG-1 i vicekrát, nebo je jen na jedno použití.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ahoj.
1. Na vyvolávanie som používal u pozitívnej metódy hydroxid sodný, presný pomer neviem ale bolo to cca 1 polievková lyžica na liter, ta vývojka bude niečo podobné ak nie rovno hydroxid sodný. Ak to pomaly vyvoláva, stačí dosypať trocha hydroxidu. Pozor, je to žieravina, nepchať tam prsty a nešpliechnuť do oka !
2. Malo by sa to používať čisté, po postriebrení opláchnuť, je to kyselina.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
AG-1 sa dá použiť opakovane, ale výdatnosť je cca 4m2 na liter. Teplota by mala byť 30°C a doba max. 10 minút pri čerstvom prípravku a postupne predlžovať keď začne klesať účinnosť.
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ahoj.
1. Na vyvolávanie som používal u pozitívnej metódy hydroxid sodný, presný pomer neviem ale bolo to cca 1 polievková lyžica na liter, ta vývojka bude niečo podobné ak nie rovno hydroxid sodný. Ak to pomaly vyvoláva, stačí dosypať trocha hydroxidu. Pozor, je to žieravina, nepchať tam prsty a nešpliechnuť do oka !
2. Malo by sa to používať čisté, po postriebrení opláchnuť, je to kyselina.
Na vývojce mám napsáno že obsahuje 1,5% hydroxidu sodného, mám ho ale v kapalném stavu, tak nevím jak se to ředí.
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
no, tak to bude už nariedená vývojka. Super, už predávaju aj vodu, zbytočné náklady na prepravu, skladovanie atď ... nehovoriac o bezpečnosti. Suchý hydroxid nezmrzne, nehrozí vytečenie ...

Uvažoval by som nad negatívnou metódou, má veľa výhod, hlavne cena.
1. vývojka je sóda na pranie - 1Kg cca 1,5€ (hydroxid 5€)
2. Predloha je negatívna. Pri použití polygónov minimálne náklady na toner, a s menším pokrytím odpadajú problémy s kvalitou tlače na pauzovací papier resp. fóliu.
3. Fotocitlivý pozitívny sray 200ml stoji 20€. Farba na negatív stojí 6€ 100ml, ale riedi sa c riedidlom C6000 1:3 čiže 200ml vyjde 3-4€.
4. Dá sa kúpiť fotocitlivá fólia, ktorá sa jednoducho prilepí na obyčajný DPS (vhodné prejsť laminovačkou), cena 2€ za 15cmx2m
5. u hotových positiv PCB, nie je dosť dobre vidno predlohu a úroveň vyvolania, pretože je vrstva priesvitná. Negatívna farba je modrá a fólia fialová.
6. Po pozitívnom spray-i sa nedá sušiť teplotou na 60°C, pretože sa nevyvolá. Negatívna farba sa môže sušiť aj cez 100°C (ja mám sušičku na 95°C) a plošný spoj je suchý za 20 minút. Po nastriekaní airbrush schne veľmi rýchlo.

Fólia
Farba
 

Zzdenda

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Nov 2020
Príspevkov
62
Reakčné skóre
61
Bodov
23
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ta vývojka ředěná nebude, protože na obalu se píše nařeďte destilovanou, nebo převařenou vodou na koncentraci doporučenou pro daný typ fotoemulze. Kdyby tam aspoň dali nějakou tabulku ředění, ale nic jiného tam není.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Riedeny je teda riadne, hydroxidu sodnéhý je rozpustný vo vode až do 56.5% pri 25°C a 77,5% pri 100°C.
DPS opatrený spray-om POSITIV sa vyvoláva 0,7% roztokom hydroxidu. Takže to treba zriediť 1:1, ale podľa mňa by to rovno fungovalo, akurát rýchlejšie. Ja som nikdy nevážil hydroxid a myslím že som občas prestrelil aj tých 1,5% a problém s tým nebol.

Datasheet positiv od kontakt chemie ( je to na druhej strane)
 

Prílohy

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Pred časom sa tu riešil osvit UV pre DPS. Dokončil som nový, pretože starý panel sa už takmer rozpadol. Využil som roh police, takže prakticky nezaberá miesto, podstavec je sklopiteľný a časovač je na 1-99 minút nastaviteľný jednotkami a desiatkami minút s predvoľbou na najbežnejší čas 7 minút. Napájanie zo štyroch batérií 18650 alebo 19V adaptéra, časovač s atmega8, 7-segmentový display a dve špirály CCFL.

 

SMITH

Člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
147
Reakčné skóre
208
Bodov
33
Umiestnenie
Púchov
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Pekné , len tie krabičky pod sa ti za chvíľu vďaka UV rozpadnú ...
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
83
Reakčné skóre
152
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
To nehrozí, osvitová jednotka ma ďaleko nižší výkon a z bezprostrednej vzdialenosti ako bežné slnečné svetlo ... Osvecujem DPS 7 minút, skúšal som na slnku a rovnakú úroveň za oknom som mal za 15-20 sekúnd ...
 
ElektroLab.eu
Top