zdenoeddie

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
No toho priestoru az tak nie je, kedze na 12m2 musim mat dielnu, pracovnu, posluchovku,.... este ze mam velku povalu :)
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Jeden kanal osadeny, este vykonovu cast, a cele to otestovat. Pohanat to bude par gu50/OS51, tak uvidime.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
to sú výrezy!

Ua kolko ? 800V? (Pre GU50 by som aj povedal)

Ja sa už dlhodobo snažím zohnať BS525 pre moje elektronkové potreby. Dozatial mám len tie moje návrhy spínacích zdrojov ani jeden zatial nerealizovaný ako zdroj labácky...
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
to sú výrezy!

Ua kolko ? 800V? (Pre GU50 by som aj povedal)

Ja sa už dlhodobo snažím zohnať BS525 pre moje elektronkové potreby. Dozatial mám len tie moje návrhy spínacích zdrojov ani jeden zatial nerealizovaný ako zdroj labácky...
Vystupaky mam len do 500V, zvolil som 420V, Pout mam 40W. Ale chcem odskusat s EL51, to by mohlo byt o inom.

Mam BS275, na male veci ok, na velke uz uip1. Ale BS452 by sa zisla, to bylo krasa, ak niekto najde, sem s nou!
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Vystupaky mam len do 500V, zvolil som 420V, Pout mam 40W. Ale chcem odskusat s EL51, to by mohlo byt o inom.

Mam BS275, na male veci ok, na velke uz uip1. Ale BS452 by sa zisla, to bylo krasa, ak niekto najde, sem s nou!
Ja by som to asi vzal inou cestou úplne. GU50tky sú jak stoverené pre Ua800+V...ale to prináša kopec problémov v konštrukcií zvyšku (izolačné pevnosti transformátorov a ich väzba atď...) Skôr by som skúsil KT98 alebo KT150 v jednom páre na 470-500V. To by mohlo dodať slušných 130-170W.
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Kludne mozes :D Ale ako som pisal, nemam na to momentalne vystupak, takze zbytocne riskovat. A povedzme si na rovinu, na doma je uz aj 40W celkom dost.
KT98 nepoznam, asi si myslel KT88, s tymi je to odskusane takisto, cca 50-60W v tejto konfiguracii v pohode. Preto chcem odskusat EL51, to by mohlo byt tiez zaujimave.
Snazim sa s napatiami neist vyssie ako 550-600V. Ako pises, potom to prinasa uz dalsie problemy. Ale chystam sa aj tak niekedy prekrocit tuto hranicu, RD200B a RE125C cakaju....
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Kludne mozes :D Ale ako som pisal, nemam na to momentalne vystupak, takze zbytocne riskovat. A povedzme si na rovinu, na doma je uz aj 40W celkom dost.
KT98 nepoznam, asi si myslel KT88, s tymi je to odskusane takisto, cca 50-60W v tejto konfiguracii v pohode. Preto chcem odskusat EL51, to by mohlo byt tiez zaujimave.
Snazim sa s napatiami neist vyssie ako 550-600V. Ako pises, potom to prinasa uz dalsie problemy. Ale chystam sa aj tak niekedy prekrocit tuto hranicu, RD200B a RE125C cakaju....
Mal som na mysli KT98... Je to shuguang verzia značne robustnejšej 88mičky.. parametrami sa blíži ku KT100/120. KT88 v katodovom predpätí dá Pout 60W @15% THD. Ak mu dáš Ua 500V a záťaž 6k6 (anoda k anode)

Na mriežkovom predpätí (čo je to správne riešenie) to dá aj 100-110W výstup s anodovou záťažou 4k ohm (anoda k anode). Keby si dal GU50 do mriežkového a na Ua 700V tak z nich dostaneš 100-130W. Tie elektrónky sú úplne mentál aký prúd to dokáže potiahnuť takže myslím že R a-a na 800V by som použil 8Kohm na GU50.
Musíš brať na vedomie kde tá elektronka pracuje najlepšie v akom pracovnom bode ale tebe to nemusím vysvetľovať :D

Je pravda že domov stačí aj 20-30W koncák ako som postavil ja ale je dobré mať veľký dynamický rozsah..absenciu dynamického rozsahu je počuť okamžite na hlasnejšom posluchu
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Inak napadá ma ešte jedna elektronka...6S31S (tá veľká ruská vysielacia)

Výstupák vraj to chce 600ohmový pre ideálnu operáciu....tak som začal rozmýšľať aký pomer by mohol mať taký mikrovlnkový trafák :D

Zistil som že ak máš trafo na 230V a 2kV tak ten transformačný pomer primár/sekundár ti spravý z 8R Repro 600ohmovu záťaž... Wau. Skoro som to aj realizoval len počas snahy zbaviť sa magnetických šuntov mi ten plech odrezal z primátu trafa....

Podstata je ale že by to mohlo fungovať a celkom dobre.. Mikrovlnkový trafák je neskutočne robustný a veľkosťou veľký aj ťažký...čo zaisťuje že jadro nenasíti jedna 6S31S jej kludovým prúdom. Vinutia majú nízke DCR tiež.

Okrem toho indukčnost primáru je obrovská a nehovoriac o sekundáru takže to má potenciál

Jediný problém môže byť útlm vyšších frekvencií keďže laminované EI jadro mikrovlnkoveho trafa nieje stavané na tak vysoké frekvencie

Okrem toho treba sa zbaviť megnetických šuntov...sú tam pretože magnetron je prakticky napájaný zo zdroja konštantného prúdu (až kým nedorazí na 0V bod sinusoidy). Obmedzuje to prenos výkonu čo je celkom nežiadúce... A neočakávam žiadne zázraky čo sa týka audio kvality a skreslenia :D
Pôvodne ma toto napadlo pre cheapskate spolužiaka ako gitarový zosík a napadli ma tie lacné triody 6S31S a už ostávala najväčšia položka a to trafo... Mikrovlnkove trafo :D a matika hovorí že to. By aj mohlo fungovať :D
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
KT88-98 uz som to nasiel, skoda ze nie je viac vyrobcov.
Vcera som stravil vecer hladanim sweet pointu pre EL51, a prisiel som na to, ze co viem s EL51 dosiahnut pri 6k6 v pentode, s gu50 viem v pohode dostat aj na 3k vystupaku. Este mam kdesi stare 4k trafo, skusim s tym. Ale ja to s tymi gu50 este nevzdavam, 40W z nich musim vybuchat aj pri nizkom Raa a Ub. Hladam nieco, co by bolo pouzitelne aj pre masy, dostupny vystupak (Indel, Hammond, ...) a sietak k tomu.
S EL51 pri Ub 600V a Raa 6k6 65W v pentode... krasne. Pri 750V vraj az 120W. Asi budem potrebovat vystupak, ktory to prenesie v plnom rozsahu.

A 6s31s? Nepoznam, bud 6s41s alebo"dvakrat vacsia" 6s33s. Pre tie je 600R ideal. A s tym MOTom, to znie zaujimavo... zeby som to skusil? :)
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ano ano presne to som mal na mysli..6S33S.
Malo by to sedieť ked si prepočítaš transformačný pomer MOTu na impedanciu tak to vychádza presne na 8R repro na primár (230V vinutie) a 600ohm na sekundari (2kv vinutie).

Okrem toho odmeraj indukčnost primáru a vypočítaj sekundárnu a zistíš že to tak zle ani neznie. Na papieri ale...trafo bude určite skreslovať a dávať bordel do výstupu kvôli konštrukcii a tie magnetické shunty musia preč (plechové vložky medzi vynutiami.
V podstate si myslím že mierne NFB by to mohlo kompenzovať bez drastického pádu výkonu alebo zosilnenia.

6s33s sú masívne elektronky a ako driver by bola najvhodnejšia elektronka s menšou vnútornou impedanciou keďže si myslím že kapacita G-K bude hrozne veľká pre 12AX7 ....Povedzme ze 12AU7 by bola vhodná aj ako predzes a driver. A skusil by som to postaviť ako tranzistorové zosilňovače s diferákom (kapacitne viazaným samozrejme).

Čo sa týka GU50 ja tam viem že z toho spoľahlivo ide vytiahnuť až 80W pri 3.5k alebo 4k .

Ja som kupoval toroidné výstupaky od TTG a neviem na nich nič ine povedať len to že sú dokonalé..až moc dokonalé do vysokých frekvencií takže kompenzáciu NFB musíš trocha upraviť no ale každopádne sú to super produkty. Mám 6k6 pre EL34 a 4k pre KT88
 
Naposledy upravené:

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
K tym MOT-om - ony maju nejak orientovane plechy, a teda neprenesu taky isty vykon v smere primar-sekundar, ako sekundar-primar. Raz, ked som to este nevedel, som sa cudoval, preco ked som ho zapojil naopak do siete (ano, vedel som, co robim), mi neda 24 V viac ako cca 700 mA...
Tak som len zvedavy, ci to v tvojej aplikacii nebude problem?
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
K tym MOT-om - ony maju nejak orientovane plechy, a teda neprenesu taky isty vykon v smere primar-sekundar, ako sekundar-primar. Raz, ked som to este nevedel, som sa cudoval, preco ked som ho zapojil naopak do siete (ano, vedel som, co robim), mi neda 24 V viac ako cca 700 mA...
Tak som len zvedavy, ci to v tvojej aplikacii nebude problem?
Tu sú práve na vine tie magnetické šunty. Obmedzujú prúd ktorý vieš dodať do primára (alebo teda zdroja je jedno či vinutia použiješ opačne alebo normálne). Pozri si troška o funkcii a ako vlastne magnetron napájať a zistíš prečo je to tak :)

Vyraz tie dve kovové vložky medzi primarom a sekundarom a hotovo.
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Mek

medved

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
124
Reakčné skóre
193
Bodov
58
V skratke, magnetické bočníky zvyšujú impedanciu MOTu a spoločne s kapacitou kondenzátora v jednocestnom zdvojovači pre konkrétnu záťaž (magnetrón) sa to celé správa, ako kvázirezonančný násobič a zvyšuje sa rozkmit Umax polsinusu.

Dá sa to pekne nasimulovať v len je nutné zadať správnu hodnotu indukčnosti MOTu, nato zavesiť násobič do nejakej vhodnej záťaže a sledovať Upk, ako sa bude pekne meniť. Kvázirezonanciou sa zvýši napätie pre magnetrón pri minimálnych rozmeroch a materiály na MOT.

Podobne sme s kamarátmi dali dokopy tento ztrojovač pre veľký , kedy vhodnými kapacitami pre MOTy sme docielili maximálny rozkmit Upk (merané na osciloskope) a zároveň, aby napätie prechádzalo cez nulu kvôli vypínaniu tyristorom v katóde elektrónky. Dalo sa to pekne nasimulovať a fungovalo to. S bežným klasickým tvrdým transformátorom s nízkou impedanciou bez tej magnetickej odbočky by niečo také nebolo možné, alebo to zrealizovať s prídavnou sériovou indukčnosťou tlmivky. Preto sa aj s MOTmi dajú ťahať tak krásne dlhé :)
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Poslusne hlasim, ze som nasiel konecne svoj zlaty rez. 4654 plus Hammond 1650HA (6k6) krasnych 40W/4R pri napajani 425V v pentode. UL cca 25W, trioda cca 13W. Este mi to neda, a odskusam este 6L50 a 807. Ale myslim ze vysledky nebudu az take dobre.
Od gu-50 som trochu upustil, kedze pri danej napajacke max vykon len 35W aj to uz nadoraz. A myslim ze so 6L50 a 807 to bude este horsie, ale pre porovnanie to predsa spravim.
A este zaujimave to moze byt s xL36.... Skusal som aj EL51, vyzeralo to slubne, ale viem ze sa z nej da dostat este viac, takze zatial ide naspat do skladu :)

Na gu-50/OS51 budem musiet hlavne zohnat vystupak s vacsim Raa a hlavne aby zvladol 600V+. A potom sa uvidi.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Moj sen zosilnovaca so 6L50 sa rozplynul :D
Prisiel som na to, ze tato tazkopadna elektronka ozaj neviem na co je dobra (okrem nahrady do zdroja).
Soudrozi pisu v katalogu
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

vsimnite si udaj pre AB2 zosilnovac. Bud som blby ja, alebo soudruzi udelali niekde chybu, ale v tejto konfiguracii nie som schopny dostat viac ako cca 20W. Budic vyzera ze to zvlada v pohode, no vykon nie a nie z toho dostat. Vystupak mam OTR-40W-2 (Raa 4k).
Pri Ub=425V a Ug2=400V s Ia0=50mA (co je uz dost, kedze sa jedna o 25W pentodu) viem pri Raa 6k6 z toho dostat cca 35W. Pri Raa 4k je Pmax cca 24W.
Idem potyrat 6p3s a porovnam vysledky.... som zvedavy.
 

zdenoeddie

Člen
Registrovaný člen
Člen od
20 Feb 2020
Príspevkov
102
Reakčné skóre
239
Bodov
58
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
.....zato s EL36 som dostal krasnych 47W :eek: pre Raa 4k (Ub 300V, Ug2 150V, Ia0=18mA). Takze ak niekto chce za relativne lacny peniaz "dobry" zosilnovac, tu je cesta. PL36 sa vala este stale dost. Akurat ze sme tak trosku v B, nie AB.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Moj sen zosilnovaca so 6L50 sa rozplynul :D
Prisiel som na to, ze tato tazkopadna elektronka ozaj neviem na co je dobra (okrem nahrady do zdroja).
Soudrozi pisu v katalogu
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

vsimnite si udaj pre AB2 zosilnovac. Bud som blby ja, alebo soudruzi udelali niekde chybu, ale v tejto konfiguracii nie som schopny dostat viac ako cca 20W. Budic vyzera ze to zvlada v pohode, no vykon nie a nie z toho dostat. Vystupak mam OTR-40W-2 (Raa 4k).
Pri Ub=425V a Ug2=400V s Ia0=50mA (co je uz dost, kedze sa jedna o 25W pentodu) viem pri Raa 6k6 z toho dostat cca 35W. Pri Raa 4k je Pmax cca 24W.
Idem potyrat 6p3s a porovnam vysledky.... som zvedavy.
6L50 bol použitý ako zdroj VN pre televízory 4001 4002 (kamarát akurát zháňal do svojej).
Mohol by si skúsiť ešte ten výkon zmerať pri 1kHz 100Hz a 10kHz. Len pre moju zvedavosť... Hodíš sem aj schému ?


Myslím že rozumné bude nepoužívať elektrónky ktoré boli určené na iné technické veci ako audio...povedzme RF elektrónky ešte ano...807 4146 atd....
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
.....zato s EL36 som dostal krasnych 47W :eek: pre Raa 4k (Ub 300V, Ug2 150V, Ia0=18mA). Takze ak niekto chce za relativne lacny peniaz "dobry" zosilnovac, tu je cesta. PL36 sa vala este stale dost. Akurat ze sme tak trosku v B, nie AB.
EL36 je prakticky EL34 s anodovou čapičkou :D Jednu rozbi a kukni vnutro. Skoro identické. EL34 je schopná aj vyšších frekvencií a značne vyšších napätí ako KTxxx práve preto tomu dodali anodovu čapičku a mohlo to ísť do vychilovačov TV (PL36).
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
EL36 je prakticky EL34 s anodovou čapičkou :D Jednu rozbi a kukni vnutro. Skoro identické. EL34 je schopná aj vyšších frekvencií a značne vyšších napätí ako KTxxx práve preto tomu dodali anodovu čapičku a mohlo to ísť do vychilovačoch TV (PL36).
Opravujem svoju debilitu:
EL36 JE TETRÓDA nie pentóda... tetróda s lúčotvornou mriežkou. (lepšie som to nevedel preložiť : beamforming tetrode)
 
E-shop ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top