Ako odstrániť zalievacie želé z ecu aby sa dalo dostať k pcb?

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Príbeh je taký že kamarátov dodge pochrámal už dve riadiace jednotky a tretiu čo sme kúpiliz česka nás oklamali pretože je na ňom imobilizér (čo naše vozidlo postráda keďže je to US dovoz) tak sme došli k záveru že programovanie originálnej jednotky bude asi fajn len tam niečo umrelo kvoli čomu nechce jednotka štartovať .

Takže výzva je vymeniť pameťový EEPROM ktorému sme sa dopátrali vylučovacou metódou, ale je pod 5cm želatiny a čo s ňou ako ? Mechanicky sa to nedá odstrániť pretože nechcem poškodiť dosku a potrebujem ju úplne extraktovať

Takže som skúšal roztok NAOH ktorý reagoval s hliníkom tej kastle ale ani aj tak to nepomohlo, potom ma napadlo riedidlo ktoré to celkom zmäkkčílo ten sajrajt ale nieje to tak efektívne.. takže čo ďalej ?

HCL HFL nepripadá do úvahy
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Ak je to "želatínové", nepomohlo by nahriať napríklad teplovzduškou?

Ešte ma napadlo, aby by sa dalo "vylúpnuť" zopár malých vzoriek, mohol by si na ne skúsiť aplikovať rôzne rozpúšťadlá
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
85
Reakčné skóre
153
Bodov
23
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ja som to robil teplovzdušnou spájkovačkou a bambusovou špajľou pri 180°C. Treba dávať pozor na vodiče, sú mäkké, ľahko sa pretrhnú a je ťažké ich potom priletovať, je to nejaký hliník alebo zliatina. Kyseliny neodporúčam, celkom dobre to čistí IPA ale hrubú vrstvu treba najprv mechanicky odstrániť a po oprave by bolo vhodné to tam vrátiť, pokiaľ je to ten stáleplastický gél. Chráni to elektroniku pred vlhkosťou.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
269
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Tá srágora horí netopí sa, aj napriek očakávaniam že je to želé pri 22C aj 9C

bachol som to do C6000 a žačalo rásť napučať a drviť, takže to v tom pekne ostane do nedele. No uvidí sa.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,804
Reakčné skóre
1,436
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Pozor, s acetónom opatrne, aby sa nenaleptali komponenty
 
ElektroLab.eu
Top