Flux

maskrtnik01

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Študent
Aj keď pokiaľ si spomínam dobre, je to už dávno, tak som mal ešte tenší cín. No možno som to prehnal, vtedy to pre mňa boli poriadni drobci.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,798
Reakčné skóre
1,430
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
tak sa mi zdá, že voľakde v ponuke som videl 0.25, to už je podľa mňa iný hardcore :D
 

maskrtnik01

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Študent
Hardcore alebo nie, v TME napríklad majú aj tento priemer (aspoň teda bezolovo).
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,798
Reakčné skóre
1,430
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
pod pojmom "hardcore" som narážal na jeho hrúbku nie na tvrdosť, veď tu už nastáva problém, že ho človek nemusí ani veľmi vidieť (bez mikroskopu)
 

maskrtnik01

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Študent
No aj ja som hovoril o hrúbke v mm.

Tu som našiel ešte tenší:
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tak to už je jak lidský vlas, osobně si při mém zraku nedovedu představit s něčím takovým pájet.
Já osobně léta stále používám (mám staré zásoby ještě z dob socializmu) olovnatý trubičkový Ø 2mm, zatím jsem si s ním vždy vystačil. Podle potřeby pájených součástek použiji příslušný hrot v mikropájce a na něj si vždy naberu potřebné množství cínu. Jsem zvyklý pájet tímto způsobem, to dávkování cínu tenčím je třebas lepší způsob ale já zase toho tolik nepájím tak mi to postačuje a jsem jíž na tento způsob zvyklý. Samozřejmě je důležité použít vhodné tavidlo, občas jako před nedávnem (dával jsem zde i na něj link) jsem si na zkoušku další objednal.
 

maskrtnik01

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Študent
Ide aj o to, čo spájkujete. Ak vývodové súčiastky, tak dobre. QFP32 už by bolo riadne o držku, viacpinové dovolím si tvrdiť, že na 99% by ste zliali niekoľko pinov.

Dobre si spomínam, mám doma 0.25ku. Ale zdanie asi klame, vidím ho celkom dobre.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Pájel jsem tímto způsobem i něco podobného jako je ten QFP32 . Tu jde hlavně o to nenabrat na samotný hrot mikropájky toho cínu příliš mnoho neboť pak skutečně se ty jednotlivé piny slijou cínem dokupy. Ono opravdu je všechno o praxi a použití vhodných nástrojů a pájecích prostředků.
Dobre si spomínam, mám doma 0.25ku. Ale zdanie asi klame, vidím ho celkom dobre.
Koukám že máš uvedeno pod svým nikem že jsi študent tak máš asi ten svůj zrak podstatně lepší nežli já, mi je 63 let:), jedno oko po operaci šedého zákalu a na druhém se mi zákal dělá takže mě čeká další operace.
 

maskrtnik01

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
18 Jún 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
13
Bodov
3
Paragraf (§)
Študent
Ešte jedno ma prekvapuje, ja viem tak, že s mikrospájkou sa inak pracuje ako klasickou trafospájkou. Stále nahrejem nožičku, a vtedy priložím koniec cínu.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
To máš naprostou pravdu když používám trafopájku tak naberu cín i kalafunu na pájecí smyčku kde mi krásně drží a mohu vše přenést tam kde potřebuji pájet. Při použití mikropájky mi to jde podstatně horší tak tam nejdříve nanesu tavidlo na nožičky pájené součástky a pak naberu na hrot potřebné množství cínu a jdu pájet. Jelikož mám zásobu toho 2mm hrubého cínu tak nekupuji další neboť nevím jestli i ten co mám spotřebuji do konce svého života. Když pájím nějaké větší věci tak to dělám také tím způsobem jako Ty že nahřeji potřebný vývod a přiložím cín který se roztaví a zalije pájené místo.
 

mniol

Člen
Registrovaný člen
Člen od
1 Okt 2020
Príspevkov
41
Reakčné skóre
33
Bodov
23
Paragraf (§)
Programátor
Aký hrubý cín(spájku) ste použili? Ja keď som ešte nemal doma spájkovaciu pastu, osvedčilo sa mi kúpiť najtenší aký sa dá. Potom som vedel dávkovať malé množstvo, a vedel som zaspájkovať aj púzdra s rozostupom 0.5mm.
já používám cín 0,8mm , každopádne netvrdím taky že je to pokaždé katastrofa ale stane se mi to. určitě ano je to o tom dávkování taky ale podle mě se cín sleje protože ten flux nebo cokoli jiného neodpudí cín ale jako by odmastí povrch a cín se rozleje a prichytí
 

Roman Gašparík

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
15 Nov 2020
Príspevkov
7
Reakčné skóre
9
Bodov
3
Paragraf (§)
§20 (SK) / §4 (CZ)
Ja relativne s uspechom pouzivam cinana: NC-559-ASM. Zatial spokojnost aj na skutocne mini suciastky.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,798
Reakčné skóre
1,430
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Aj ho oplachuješ? Nakoľko po roku sa môžu zbytky tavidla správať kadejako.
 

McSmekac

Člen
Registrovaný člen
Člen od
28 Mar 2021
Príspevkov
36
Reakčné skóre
26
Bodov
23
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Nazdar vedel by mi niekto vysvetliť načo presne sa používa ten FLUX? Vídam ho často vo videách pri spájkovaní.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
194
Reakčné skóre
257
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ten FLUX slouží na více věcí, zabraňuje oxidaci cínové pájky, napomáhá k jejímu lepšímu tavení, podle druhu odstraňuje více či méně oxidace a podobně.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,798
Reakčné skóre
1,430
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Viac info, napríklad tu :
 
ElektroLab.eu
Top