Nemyslím si, že by odešel ten IO. Tyhle hlídače podpětí mají jen za úkol v případě poklesu napájecího napětí pro procesor pod hranici zaručující jeho korektní funkčnost, ho uvést do stavu reset. Po zvýšení napětí opět povolí procesoru činnost.
Závada je s největší pravděpodobností jinde, a tou jsou na totáč vyschlé některé elektrolytické kondenzátory ve zdrojové části. Bude potřeba jejich výměna za typy pro vyšší provozní teploty.
Je to marné, je to marné, je to marné.
Já všem zákazníkům po opravě jejich elektroniky (což je v posledních 10-ti letech z 95% výměna elytů), doporučuji vše vytahovat ze zásuvky, pokud to nepoužívají.
Protože ony ty rádoby moderní přístroje nejen že pořád 24h berou nějakou elektriku ze sítě (a to je při dnešních cenách na pováženou), ale hřejí se a hlavně jim vysychají kondenzátory !!!
Toto je krásný přímo učebnicový případ. Je to dvacet let pořád strčené v zásuvce, a nyní, když už jsou kondy kaput, tak stačí chvilkové vypnutí elektriky buď pracovníky Eonu, nebo při bouřce a je vymalováno. Přístroj už nenajede, protože se mezitím ochladily kondy a už se jim nechce fungovat tak, jako když jsou ještě zahřáté. Pokud se takový přístroj nechá v zásuvce, tak se vlivem postupného zahřívání funkčnost kondů zlepšuje, až od určitého okamžiku je zařízení schopné provozu. Tohle si lze velmi jednoduše ověřit měřením zvlnění pomocí osciloskopu na kondech ve studeném stavu a pak po jejich zahřátí.
Zde se to projeví tak, že když dá procesor povel k funkčnosti i ostatním obvodům, tak po zvýšení odběru se na zdrojových kondech objeví dost velké nevyfiltrované jehly původních usměrněných půlvln, a hlídač napětí procesor resetuje. A tak pořád dokola...
Jeho vyřazením se to resetování zrušilo.
Kolikrát je velmi poučné zákazníkovi při předávání připojit jeho přístroj bez poctivého vypínače zapojeného přímo na přívodu 230V na elektronický wattmetr, aby se podíval kolik je spotřeba ve STANDBY a kolik po zapnutí. To se nestačí divit a žasnout. Pak už stačí jen kalkulačka na spočítání spotřeby za měsíc, rok, 10let ...
A pak je také zajímavé změřit a spočítat všechny takovéhle přístroje za celou domácnost. To jsou ještě zajímavější počty!!!
U tohoto tuneru, protože je napájený dle fotek EI trafem odhaduji trvalou spotřebu ve vypnutém stavu pro optimistický údaj 5W, pro pesimistický 10W. Při zapnutí asi o 5-10W více.
Když budu počítat příkon jen 5W, tak je to za rok 43kWh elektriky + možná v lepším případě několik hodin denně poslechu je ještě několik kWh navíc.
Kolik takovýchto přístrojů trvale zastrčených a nepoužívaných, případně používaných jen občas, máte doma v zásuvce pánové?
Vašek