Měřič tyristorů a triaků a elektronická zátěž

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Asi před rokem jsem potřeboval otestovat pár tyristorů a vzpomněl jsem si na jednu mou konstrukci kterou chci tady představit. Tranzistor je 2N3055.
Potenciometrem se nastavuje zátěž protékající měřeným prvkem a přepínačem se nastavuje zapínací proud řídící elektrody, děliče jsou vypočítané pro vstupní napětí 10 V.
*Obvod lze použít i jako elektronickou zátěž a i pro nabíjení olověných akumulátorů. Vstupní svorky + a - se zapojí k regulovatelnému zdroji s ampérmetrem, nastaví se požadované napětí a po zapojení výstupních svorek se potenciometrem nastaví nabíjecí proud. Tranzistor je na chladiči.
*Jako elektronická zátěž se vstupní svorky připojí ke zdroji a potenciometrem se reguluje odebíraný proud, ampérmetr ve zdroji ukáže hodnotu proudu.
*Při měření tyristorů a triaků se vstupní svorky připojí k regulovatelnému zdroji s ampérmetrem a nastaví se požadované napětí (v mém případě 10 V). Přepínač děliče se přepne na největší odpor a zapojí se tyristor na svorky A a K, potom se zkouší svorkou G při jakém proudu se tyristor sepne, sepnutí ukáže ampérmetr na zdroji, potenciometrem lze regulovat pro tyristor zatížení a simulovat tak spotřebič který tyristor spíná.

Obvod lze upravit a doplnit k řídící elektrodě potenciometr a ampérmetr a tím lze potom přímo odečíst hodnotu zapínacího proudu G elektrody tyristoru.




Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zajímavé a jednoduché řešení, ono se nadarmo asi neříká že v jednoduchosti je síla, tohle by mě v životě nenapadlo, dělal jsem jeden testovací obvod na tyristory, ale tohle je opravdu tak jednoduché že nemám slov, proč to nenapadlo mě?
 
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Nové príspevky

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top