Měřič tyristorů a triaků a elektronická zátěž

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
406
Reakčné skóre
1,021
Bodov
129
Asi před rokem jsem potřeboval otestovat pár tyristorů a vzpomněl jsem si na jednu mou konstrukci kterou chci tady představit. Tranzistor je 2N3055.
Potenciometrem se nastavuje zátěž protékající měřeným prvkem a přepínačem se nastavuje zapínací proud řídící elektrody, děliče jsou vypočítané pro vstupní napětí 10 V.
*Obvod lze použít i jako elektronickou zátěž a i pro nabíjení olověných akumulátorů. Vstupní svorky + a - se zapojí k regulovatelnému zdroji s ampérmetrem, nastaví se požadované napětí a po zapojení výstupních svorek se potenciometrem nastaví nabíjecí proud. Tranzistor je na chladiči.
*Jako elektronická zátěž se vstupní svorky připojí ke zdroji a potenciometrem se reguluje odebíraný proud, ampérmetr ve zdroji ukáže hodnotu proudu.
*Při měření tyristorů a triaků se vstupní svorky připojí k regulovatelnému zdroji s ampérmetrem a nastaví se požadované napětí (v mém případě 10 V). Přepínač děliče se přepne na největší odpor a zapojí se tyristor na svorky A a K, potom se zkouší svorkou G při jakém proudu se tyristor sepne, sepnutí ukáže ampérmetr na zdroji, potenciometrem lze regulovat pro tyristor zatížení a simulovat tak spotřebič který tyristor spíná.

Obvod lze upravit a doplnit k řídící elektrodě potenciometr a ampérmetr a tím lze potom přímo odečíst hodnotu zapínacího proudu G elektrody tyristoru.




Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 
Naposledy upravené:

Elektron

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
25 Nov 2020
Príspevkov
20
Reakčné skóre
25
Bodov
3
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zajímavé a jednoduché řešení, ono se nadarmo asi neříká že v jednoduchosti je síla, tohle by mě v životě nenapadlo, dělal jsem jeden testovací obvod na tyristory, ale tohle je opravdu tak jednoduché že nemám slov, proč to nenapadlo mě?
 
ElektroLab.eu
Top