• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Nabíjačka liitokala lii-m4s a test kapacity batérií

Juraj64

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
12 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravím komunitu,
Som laik. Z Číny mi prišla Smart univerzálna nabíjačka na 4 baterky. Obsahuje 4 hlavné funkcie: nabíjanie, vybíjanie, test kapacity a uskladnenie. Vcelku som s ňou spokojný až na to, že pri vybíjaní sa trochu prehrieva. Pri jej kúpe sa mi hlavne jednalo o vyššie spomenutú funkciu test kapacity. Prebieha to asi tým spôsobom, že nabíjačka najskôr dobije batérie do maxima na 4,2V, následne ich vybije, zaznamená kapacitu po vybití a spodné prípustné napätie a zasa ich nabije do maxima a taktiež zaznamená kapacitu po nabití a napätie.
Trochu zmätený som z toho, že ako po vybití, tak po nabití batérií, sa údaje o kapacite batérií dosť líšia. Tu sú namerané hodnoty kapacity jednotlivých batérií (prvý údaj je po vybití, druhý po nabití) :

1. batéria2590 mAh2898 mAh
2. batéria2666 mAh2899 mAh
3. batéria2585 mAh2868 mAh
4. batéria2676 mAh2700 mAh
Len dodám, že batérie sú tiež od LiitoKaly s deklarovanou kapacitou 2600mAh. Mohol by mi tu niekto zo znalých veci objasniť, ktorá z dvojice nameraných hodnôt je správnejšia prípadne ma nasmerovať na riešenie tejto problematiky?
 

Jiří Bekr

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Aug 2022
Príspevkov
1
Reakčné skóre
6
Bodov
3
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Směrodatná je kapacita při vybíjení.
Starší technologie NiMH a Pb měly dost velký rozdíl mezi přijatou a vydanou energií. První NiMH si klidně při nabíjení vzaly 1,3 násobek toho, co pak vydaly. Li-ion, Li-poly a LiFePO4 tímto už téměř netrpí, a dá se říct, že jediné znatelnější ztráty jsou způsobeny vnitřním odporem, a tedy projeví se jen při vyšších proudech. Mnohem vyšší vliv na změřenou kapacitu mají i spodní a horní napětí, a přesnost jejich dosažení vzhledem k tomu, že vnitřní odpor baterie + přechoďák + odpor cestiček v nabíječce nám tyto napětí "snižuje" (je tam úbytek).
Zkusil bych být váma změřit kapacitu baterek při minimálním proudu, co nabíječka umí. Hodnoty pro vybíjení a nabíjení by měly být ještě blíž. Jinak teda brát to vybíjení :)
 

Juraj64

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
12 Jan 2022
Príspevkov
2
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zkusil bych být váma změřit kapacitu baterek při minimálním proudu, co nabíječka umí. Hodnoty pro vybíjení a nabíjení by měly být ještě blíž. Jinak teda brát to vybíjení :)
Najnižší vyb./nab. prúd u Li-Ion batérií nabíjačka zvláda 300 mA. U AA, AAA tuškových NiMH je to 250 mA pre vybíjanie a 300 mA pre nabíjanie.
Porovnanie nameraných hodnôt pri 500 mA vyb./nab. prúde a 300 mA vyb./nab. prúde:
SlotI vyb. 500 mAI nab. 500 mAI vyb. 300 mAI nab. 300mA
1. batéria2590 mAh2898 mAh2581 mAh2994 mAh
2. batéria2666 mAh2899 mAh2749 mAh2822 mAh
3. batéria2585 mAh2868 mAh2602 mAh2746 mAh
4. batéria2676 mAh2700 mAh2724 mAh2736 mAh
Vzhľadom na deklarovanú kapacitu 2600 mAh sa mi to zdá byť v norme. Maximálny rozdiel kapacít jednotlivých batérií činí nejakých 168 mAh pri vybíjacom prúde 300 mA. Pri nabíjacom je to trochu horšie. A u tej 1. batérie činí rozdiel vyb./nab. o dosť viac, bohužiaľ momentálne nemám ako zmerať jej reálny vnútorný odpor.
 
Naposledy upravené:
E-shop ElektroLab.eu
Top