• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Narex kotúčová píla

martinius96

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
10 Mar 2022
Príspevkov
1
Reakčné skóre
0
Bodov
1
Paragraf (§)
Programátor
Ahoj, brat sa ponúkol známemu, že mu opraví Narex EPK 16 - kotúčovú pílu (maflík) .
Nie som veľmi zbehlý v motoroch, tak sa ospravedlňujem za neodborný popis...

Po spustení to v motori iskrí a za niekoľko sekúnd smrad a hustý dym.

Po rozobratí sme zistili, že sa odlomil uhlík a narobil dnu paseku.
Jednak došlo k zoškrabaniu laku na vinutiach motora (rotora), teda tie vinutia sú vzájomne prepojené, chápem tomu tak, že je to medzizávitový skrat? Keďže každý kábel je samostatne v laku izolovaný. Merané diódovým testom. Káble potrhané nie sú.

Taktiež boli kusy odlomeného uhlíka aj medzi ploškami komutátora (neviem ako sa to volá, tie výstupky smerom k rotoru okolo ktorých je navinuté vinutie), zvýraznené na ilustračnom obrázku. Museli sa vypáčiť kliešťami.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Našiel som na YT video, ako premerať motor:
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
Meral som na strane komutátora medzi ploškami vedľajšími a potom som meral plôšky so vzájomnou polohou o 180°. Nameral som všade odpor 5,9 až 6 ohm.

Následne som meral kontakt medzi armatúrou rotora a komutátorom, nič som nenašiel.

Stator vyzerá byť v poriadku, ten je v plaste...
Zaujímalo by ma teda, či by stačilo vinutia rotora zastriekať tým izolačným lakom (poprípade akým, videl som viacero druhov na vinutia trafa, nejaké univerzálne, potom so živicou...).

Ďalší tip, čo ešte premerať? Najlepšie multimetrom...
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Dej sem fotku jak vypadá poškození. Nic jiného na proměření už není a stejně se to projeví až to
znovu poskládáš. Takto nic nezjistíš.
 

robertpavlik

Člen
Registrovaný člen
Člen od
2 Jan 2020
Príspevkov
153
Reakčné skóre
249
Bodov
33
Umiestnenie
Okres Nové Mesto nad Váhom
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Opravovať rotor v domácich podmienkach? To je pokus o vraždu. A hlavne keď píšeš, že nemáš skúsenosti. Ten rotor vyhoď do elektroodpadu a objednaj nový a hlavne vyvážený. Inak si koleduješ o problém.
 
ElektroLab.eu
Top