• UPOZORNENIE ! Nachádzate sa v časti fóra, kde je vyžadovaná určitá kvalifikácia, a odbornosť. V žiadnom prípade sa preto nesnažte poskytovať rady a riešenia dopytujúcim pri ktorých si nieste istý ich správnosťou v súlade s platnými nariadeniami a normami. Majte na pamäti najmä bezpečnosť a odbornosť a vystríhajte sa nabádaniu k manipulácii s nebezpečným napätím neznalou, alebo nepoučenou osobou ! Stránky fóra a ich vedenie nepreberajú žiadnu zodpovednosť za škody vzniknuté zverejnenými chybnými a nebezpečnými zapojeniami a za prípadnú ujmu na zdraví, spôsobenú úrazom elektrickým prúdom alebo spôsobenú neodbornou manipuláciou s elektrickými zariadeniami.

Nutnost PCB ochrany baterie

OmegaBlm

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
8 Mar 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
1
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dobry den,

Chcem sa opytat skusenych ci je potreba mat PCB ochranu pri nabijacich bateriach 18650, ked samotna nabijacka ma ochranu proti skratu / ochrana proti spätnému chodu / ochrana pred prepätím a Dsg / ochrana pred prehriatím / ochrana chybnych clankov? Hlavne sa mi jedna o pripadne vytecenie/skrat/zapalenie baterie ked je v nabijacke.
Dakujem.

Konkretne sa jedna o bateria co som si objednal z Aliexpress aj nabijacku pre svetlo na bicykel:
Baterie:

Nabijacka - verzia Lii-500:

Svetlo:

Puzdro na baterie:
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Zdar, pri takejto nazvem to konfigurácii nepotrebuješ, nakoľko o všetko sa postará nabíjačka, ale musíš si dávať pozor na to, aby si baterky "nebvybil" do nuly. Nabíjačka si batérie aj vybalancuje, tak by to malo byť ok. Potom by mohol nastať problém s nabíjaním toho článku, ktorý bol úplne "vyšťavený"
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Zdravím, Súhlasím nemal by byť problém nabíjania batérií. Len treba pozor dať dokial sa vybijú baterky. Jediné čoho by som sa obával že pokiaľ nabíjaš baterky v sérií z nejakého iného nabíjača tak by to molo byť problém z hladiska balancovania batérií. (Aby nedošlo k situácií že jedna baterka v sérií dostane menšie množstvo energie ako druhá) ale pokial sa nábija každá zvlášť nieje čoho sa obávať.
25.11.2021 Oprava preklep
 
Naposledy upravené:

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Riešením je zakaždým ich vybrať, naložiť do nabíjačky .... nabíjačka si ich už vybalancuje sama, akurát by to chcelo "strážiť" ich proti nadmernému vybitiu, nakoľko ako som si všimol, tak dodávaná nabíjač (adaptér) neobsahuje žiaden balancér, čo by podľa malo za následok veľmi krátku životnosť batérií
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
doma som našiel absolutne vybité baterie v čelovke ,čo syn nosí na ryby a dal som ich ihneď nabíjať. všetko je zatiaľ , bez problémov . baterky majú asi 2 roky . lithiové baterie sa nesmú úplne vybiť , to je pravda . no záleží aj od výrobcu . poniektoré batérie čo mám , majú už 8 rokov a držia ako nové . ešte som nepresiahol počet 30 nabití . dve baterie v čelovke sú zapojené paralelne . na nabíjanie stačí ponechať aj jednu .
 

OmegaBlm

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
8 Mar 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
1
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Dakujem za nazor a skusenosti.
Tie baterky budem nabijat len v danej nabijacke kedze tam vojdu 4x 18650 tak to v na jazdu staci.
Akurat ked ste spominali strazit bateriu pri nabijani - mam trosku obavy o tu nabijacku a nechat ju bez dozoru. Kedze predsa je to Aliexpress moze sa vsetko stat, tak ci nemoze chytit nabijacka/baterka ked nebudem doma pri nabijacke?
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
no , aliexpress je len shop . ja som mal baterky od pondelka do piatku v nabíjačke . zabudol som na ne . nabíjanie je tak okolo 8 hodín , aj to podľa výkonu nabíjačky . ja to mám ešte staršieho dáta a v nabíjačke mi svieti červená ledka . pri nabití svieti plne ako zelená . tá sa nabíja priamo v lampáši . bateriu nevyberám . k tomu je aj adapter do auta . 4000 mAh vydrží svietiť v kuse 13 hodín.
 

OmegaBlm

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
8 Mar 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
1
Bodov
1
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
doma som našiel absolutne vybité baterie v čelovke ,čo syn nosí na ryby a dal som ich ihneď nabíjať. všetko je zatiaľ , bez problémov . baterky majú asi 2 roky . lithiové baterie sa nesmú úplne vybiť , to je pravda . no záleží aj od výrobcu . poniektoré batérie čo mám , majú už 8 rokov a držia ako nové . ešte som nepresiahol počet 30 nabití . dve baterie v čelovke sú zapojené paralelne . na nabíjanie stačí ponechať aj jednu .
Aj baterky bez PCB ochrany?
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
to nie . už nerozoberám baterie . roky som sa venoval kyselinovým batériam . už na to nie je čas.
 

rakato11

Člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
191
Reakčné skóre
245
Bodov
58
Umiestnenie
Čierne pri Čadci
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Každopádně i když Číňan píše že má nabíječka takzvané " inteligentní sledování napětí" bych zapnutou nabíječku nikdy nenechával bez dozoru, člověk nikdy neví co se může stát.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
budem úprimný . nabíjam baterie , alebo mobil len vo svojej prítomnosti . po nociach nie . nakoľko bolo obdobie , kedy samsungu horeli batérie . musím byť kompatibilný s najnovšou technológiou.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Susedovi tak vyhoreli modelárske batérie, žiadna sranda to nebola
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
určite už boli po životnosti . vtedy , pri nabíjaní , už dochádza k nadmernému prehrievaniu .
každá bateria má svoj nabíjací cyklus .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Práveže nie, toto bol článok, ktorý mal za sebou cca 5 nabití. Batéria bola nabíjaná na originálnej nabíjačke s balancerom
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
nuž , stane sa . nič nie je dokonalé . čína je čína , zarábať treba - aj s podrazmi . to už poznáme .
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
nedalo mi , tak som ju rozobral . chcel som vedieť či tam nieje nejaký podraz v podobe mikro baterie . už bolo po bateriach . po nabití sa do pár dní vybili samé .
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Po čase som znova otestoval kapacitu 4000 mAh batérie do mobilu, používaná je 20 mesiacov.
Výsledok je na fotke .

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
do
 

GLR Ľubomír

Člen
Registrovaný člen
Člen od
15 Dec 2019
Príspevkov
30
Reakčné skóre
48
Bodov
23
Umiestnenie
Detva
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Moja skúsenosť s nabíjačkou LiitoKala je dobrá. Použivam ju často na 18650tky ale aj MiMH a NiCD poradila si zo všetkým bez zaváhania.

Tak isto články tej značky , zatiaľ bez problémov v čelovke , a majú aj modely ktoré sa hodia aj na viac energeticky náročné zariadenia.

Nekupovať a nepoužívať články s udávanou kapacitou viac ako 35000mAh, a články ktoré sú podozrivo ľahké...typu "ultra fire" a podobné značky.

Celé je to "alchýmia" čo sa týka článkov ale vo vašom prípade tou LiitoKala nič nepokazíte.

Používam túto :
#Aliexpress € 4,72 50%OFF | Liitokala Lii-500 Lii-402 battery charger Lii-202 Lii-100 Lii-400 18650 for 26650 21700 17355 18350 14500 AA AAA battery

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

jetam51

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Sep 2020
Príspevkov
16
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
nedalo mi , tak som ju rozobral . chcel som vedieť či tam nieje nejaký podraz v podobe mikro baterie . už bolo po bateriach . po nabití sa do pár dní vybili samé .
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
v tomto prípade sa jedná zrejme o prebalovanie
všetky batérie tapu 18650 s kapacitou nad 3400mAh sú fejky, z číny sa mi na začiatku osvedčilo kupovať len batérie z modrým obalom s udávanou kapacitou 2000mAh približne za 2USD

väčšina tých prebalených pochádza z reciklačných centier od ktorých to činania vo velkom odkúpia za smiešne sumy, prebalia a ďalej predávajú neskúseným ľudom (je to pre nich niekolkonásobne zárobkovejšie ako predávať originály z reálnou kapacitou) tieto prebalené batérie majú väčšinou okolo 200-1000mAh
 

IMS

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
6
Reakčné skóre
11
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
v tomto prípade sa jedná zrejme o prebalovanie
všetky batérie tapu 18650 s kapacitou nad 3400mAh sú fejky, z číny sa mi na začiatku osvedčilo kupovať len batérie z modrým obalom s udávanou kapacitou 2000mAh približne za 2USD

väčšina tých prebalených pochádza z reciklačných centier od ktorých to činania vo velkom odkúpia za smiešne sumy, prebalia a ďalej predávajú neskúseným ľudom (je to pre nich niekolkonásobne zárobkovejšie ako predávať originály z reálnou kapacitou) tieto prebalené batérie majú väčšinou okolo 200-1000mAh
No mne jedna batéria 2560 modrá neprežila ani prvé nabíjanie...
 
E-shop ElektroLab.eu
Top