Moja konštrukcia Veľké tranzistorové hodiny (mega transistor clock)

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
V ramci volneho casu som sa trochu hecol a nakoniec z toho bola vacsia konstrukcia nez som predpokladal, tiez mi to zabralo skoro rok dat to do takejto podoby...
Digitalno-binarne hodiny bez integrovanych obvodov - iba 596 diod a 221 tranzistorov :)
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
Idealne na stavbu, ak mate doma hromadu starych suciastok nevhodnych dnes uz na nic ine iba na spinacie ucely. Pouzite suciastky su bezne, univerzalne tranzistory s vyvodmi CBE/EBC v puzdre TO-92 alebo podobnom, diody 1N4148, ktorych je vsade plno, a "par" dalsich suciastok...
Rozmery plosneho spoja su 50 x 37 cm, napajacie napatie 5 V / 500 mA max. Samozrejme, je to prva verzia, tak ma dva nedostatky - zabudol som na ochranne rezistory pre displeje a debounce kondiky pre tlacidla. Ale to nie je nic, co by sa nedalo dodatocne opravit... v druhej verzii to bude opravene, ak pojde do vyroby, zavisi od zaujmu o tuto konstrukciu.
Hodiny su riadene krystalom 32,768 kHz, maju 24-hodinovy format, digitalne aj binarne zobrazenie casu, a dve tlacidla na nastavenie hodin a minut.
Frekvencia krystalu sa prisposobi na logicke urovne, vydeli dvoma seriou klopnych obvodov, aby sa ziskala frekvencia 1 Hz, a ta sa potom deli 6, 10, 6, 10, a 24. Binarne LEDky ukazuju stav klopnych obvodov v delickach, a vystupy klopnych obvodov idu do dekoderov pre displeje. Toto je blokova schema, z ktorej to je patrne:

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Vsetky detaily o konstrukcii, aj dokumentaciu na stiahnutie so schemou, najdete na .
Ak by vyvstala otazka "preco", tak len tak pre zabavu, tak ako ludia kupuju tisicove puzzle a bavia sa pri ich skladani, mna bavilo skladat toto :)
Pri objednavani plosakov bolo minimalne mnozstvo 5 kusov, takze mam nejake navyse, aj sady (novych) suciastok, ak by tento text niekto cital neskor, akutalny stav ci je to este k dispozicii je na stranke venovanej tejto konstrukcii (link vyssie).
Pripadne otazky rad zodpoviem.
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,366
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Na to, že ako uvádzaš, že táto konštrukcia obsahuje iba "596 diod a 221 tranzistorov " je to perfektne zvládnuté. Klobúk dolu.
 

MAKOSYS

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
17 Jan 2020
Príspevkov
15
Reakčné skóre
25
Bodov
18
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Paráda. Radosť pozerať. Konečne niečo v dnešnej dobe, čo sa dá urobiť aj bez procesoru. Klobúk dolu.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Krásné (y), máš to propracované klobouk dole.
 

Rami6711

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
13 Apr 2021
Príspevkov
364
Reakčné skóre
467
Bodov
33
Paragraf (§)
§23 (SK) / §7 (CZ)
Hahaha, Ty si tiez Pacient :) Ale tak v spojitosti s predchadzajucimi postami to nie je az take prekvapujuce. Tak snad budu spolahlivo dlho fungovat.
Ked sa s tou logikou tak zabavas, mohol by si skusit s feritovimi jadierkami urobit nonvolatile pamat a potom po vypnuti napajania ze by pokracovali v stave kde skoncili.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: Mek

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
je to super . prpľavá práca , urobí radosť .
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Dakujem za mile prispevky :)
Poslusne hlasim, ze uz dorazili plosne spoje verzie 2 - ak ma niekto zaujem, su k dispozicii. Aktualny stav zasob, ceny a podmienky su na .
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Ak by mal niekto zaujem, este su k dispozicii plosne spoje oboch verzii, a jedna sada suciastok. Info .
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Kdo si vezme jako výzvu toto? Hodiny s reléovou logikou vlastní málokdo, asi do toho půjdu.
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Poslusne hlasim, ze plosne spoje sa minaju, k dispozicii je uz len jeden verzie 2 a styri kusy verzie 1. K nim mozem dodat aj sady suciastok, kto by mal zaujem, detaily su .
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Nalezl jsem ještě jednu variantu hodin s logikou složenou z elektronek, také zajímavá konstrukce a navíc to určitě funguje i jako topení. Tak že 2 v jednom-vím kolik je hodin a je mi teplo. Autor píše, že to stavěl 7 let.
 

plavec11

Moderátor
Vedenie
Moderátor
Registrovaný člen
Darca
Člen od
30 Dec 2019
Príspevkov
387
Reakčné skóre
909
Bodov
89
Pro složitost této elektronkové koncepce autor v zapojení použil několik polovodičů-diod, ale i tak jde o unikátní zapojení nemající obdoby. Na tohle musí být člověk trochu úchyl aby se do toho dal, ale myslím to samozřejmě v dobrém. Daný cíl je hnacím motorem k uskutečnění nemožného a tak to má být. Já bych do této koncepce šel bez váhání kdyby byli ty lampy v přijatelné ceně k mání, autor této koncepce vyřešil mnoho problémů a výroba by byla jednodušší ale i tak hodně drahá. Klobouk dolů před autorem této koncepce hodin.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Verzia 2 sa vypredala, najma zo zahranicia bol zaujem aj dalej, tak je k dispozicii verzia 3. Tentokrat s ciernym plosakom namiesto zeleneho. Kto by mal zaujem, detaily a fotky su .
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,366
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
@Mek , spoznávaš? :)

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Jejda, ale jasne. Vsimol som si ze asi desatnasobne stupla navstevnost mojej webstranky, a uz je mi jasne odkial to prislo :)
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,366
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Tak potom prajem veľa úspešných predajov :) a dúfam, že sa dočkáme ďalšieho zaujímavého projektu.
 
E-shop ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top