Moja konštrukcia Konštrukčné výmysly audio z mojej dielne

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Tak trocha som sa hral vo fusione...dnes menej elektroniky a viacej mechaniky...ako postupne servisujem dosť kotúčakov tak čím ďalej tým viac problémov nachádzam s tesláckym zinkalom a tak tak trocha mi dochádza zásoba dielov..takže je na čase vyrobiť nové.

B73 113 115 116 CM130 CM160 dostanú nové zotrváky, dokonca mám jeden experimentálny pre posuv 38cm/s (ale to je len ako hračka, pokus)

Okrem toho aj iné plastové diely tam budú ktoré sa väčšne strácajú...

A špecialita dňa...Hlavový blok pre Bxxx. Malo by to umožniť použitie hrubých štúdiových pásiek 90mikronových a okrem toho znížiť odpor hlavovej zostavy... škoda že tónovú hriadeľ nejde posúnúť..clekovo hlavový blok je malí a až frustrujúco malí pre akékolvek úpravy..
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
(tónová hriadeľ)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Pásková dráha
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky

Mojim snom to je hadam aj dokončiť :D
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
dal si sa na veľmi - zaujímavú hračku . za čias . . . to bolo len vo vývoji . do výroby sa nedostal.
bude 3 x direkt ? , prepínanie ťahu pásky malé - veľké , brzdenie motorom a podobne ?
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
dal si sa na veľmi - zaujímavú hračku . za čias . . . to bolo len vo vývoji . do výroby sa nedostal.
bude 3 x direkt ? , prepínanie ťahu pásky malé - veľké , brzdenie motorom a podobne ?
Žiadne prepínanie elektronika bude nastavená na dokonalé pnutie. Anot bude 3 motor direct drive a elektronicky brzdený (nie elektronicky riadený filc ale budič motorov. Klasické BLDC motory objednam len kotvy z alibaba a necham osustružiť rotor z ocele a mam motor riadeny eddyho prudami. Bude mať 4 predvolby pásiek to je 320nWb/m a dva tipu predmagnetizacie a zaznamoveho prudu (LPR35 LPR90) a 520nWb/m (SM911 SM900). Rýchlosti 9cm/s 19cm/s 38cm/s a polstopá konfigurácia. Bude to komplet modulárne takže bude sa to dať prehodiť aj na pol palcove pásky. Všetko analógovo riadené digitál si tam ani nečuchne. Na dialku bude možné riadiť posuv vpred vzad play pause stop a prepínač rychlosti
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ťah navíjania pásky , ako píšeš bude rovnaký aj u cievky 18 cm tak aj u 26,5 cm . to nebude dobré riešenie . mám akai gx 625 . tam je ťah na 18 cm slabší a u 26,5 cm silnejší . až sa pozabudnem a nechám 18 cm pásku pre navíjanie na 26,5 cm , časom sa páska začína vlniť a podťahuje spod tónovej hriadele . no a stane sa že začne uhýbať mimo štrbinu na hlavách a vypadávajú výšky . je to dané aj typom pásky - výrobca a kolko má mikrónov (18 - 25 , 50) .
toľko z mojich skúseností .

čo sa týka dvojitej predmagnetizácie , asi UD a Chrome , to bude super , ak som to správne pochopil . bude aj manuálna kalibrácia pásky , či na pevno cez ladiace kondenzátory .
ešte ma zaujíma , čo tam bude , ako led indikátor , alebo stierače . tie naše sú prispaté .
a že bude len polstopý , to bude super .
dodnes nerozumiem ktorého japan , typan napadlo deliť stopy na 1/3 , 2/4 . problém sú , presluchy .
 
Naposledy upravené:

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
ťah navíjania pásky , ako píšeš bude rovnaký aj u cievky 18 cm tak aj u 26,5 cm . to nebude dobré riešenie . mám akai gx 625 . tam je ťah na 18 cm slabší a u 26,5 cm silnejší . až sa pozabudnem a nechám 18 cm pásku pre navíjanie na 26,5 cm , časom sa páska začína vlniť a podťahuje spod tónovej hriadele . no a stane sa že začne uhýbať mimo štrbinu na hlavách a vypadávajú výšky . je to dané aj typom pásky - výrobca a kolko má mikrónov (18 - 25 , 50) .

čo sa týka dvojitej predmagnetizácie , asi UD a Chrome , to bude super , ak som to správne pochopil . bude aj manuálna kalibrácia pásky , či na pevno cez ladiace kondenzátory .
ešte ma zaujíma , čo tam bude , ako led indikátor , alebo stierače . tie naše sú prispaté .
a že bude len polstopý , to bude super .
dodnes nerozumiem ktorého japan , typan napadlo deliť stopy na 1/3 , 2/4 . problém sú , presluchy .
Kalibrácia predmagnetizácie a záznamového prúdu bude ore každú predvolbu zvlášť prístuoná zo zadu cez dierky na to určené.
Akai a teac a tascam kotúčaky ktoré viem že s ťahom majú problém s ťahom kvoli blbím uhlom opásania vodiacich stĺpikov...toto tým trpieť nebude. Ono to šponovanje pásky 250,265,180mm cievky su rovnaké, len tá citlivosť tých kotúčakov je mizerná ..tu s tým nebude problém. Pásková dráha bude osadená valivímy elementami...teda guličkové ložiskávšade aj na snímači pnutia. Nebude dochádzať žiadnej chybe z dôvodu adhézneho pohybu.

Bude ho možne spraviť polstopý aj 1/4.. ale polstopý pobeží 9/19/38 a štvrťstopý 4/9/19.

Akože dá sa zvládnuť narz aj 76cms ale..načo.

Takže tlačítka budu takto zoradené

On/off
Source / tape

ALEBO
Stereo NR OFF
1/3 DOLBY B
2/4 DOLBY C

9cm/s
19cm/s
38cm/s

380/520nWb/m
P1 (predvolba 1)
P2 (predvolba 2)
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ok . super . držím palce , nech sa výtvor vydarí .
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky


čelo by malo byť hotové. Tak a teraz ovládací panel a potom chassis a mechanizácia
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Navržené to máš super, ale otázka výroby kusu-sů- to budeš realizovat kde? Není to malí počet dílů ( bude jich více ) a o přesnosti nemluvě.
Při dnešních cenách to není žádná sranda. Jinak přeji dosažení zdárného konce.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Navržené to máš super, ale otázka výroby kusu-sů- to budeš realizovat kde? Není to malí počet dílů ( bude jich více ) a o přesnosti nemluvě.
Při dnešních cenách to není žádná sranda. Jinak přeji dosažení zdárného konce.
Miestne tu mám sústružnícke aj CNC dielne aj laserovky atd... Snažím sa redukovať množstvo komponentov potrebných na absolútne minimum ako to len ide. Nejedná sa len o zníženie nákladov ale aj zlepšenie spolahlivosti..menej mechanických diel = menej priestoru na poruchu
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ak chcete vidieť médiá, musíte sa zaregistrovať

Tak toto ma dnes dostalo..koľko ľudí mi už povedalo "50 mikronovú pásku B115 nedá!...no a ona to dala..
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
to sú tvrdenia tých , čo tomu rozumejú . 50 mikronove pásky boli v štúdiach a používali sa aj na prvých B100 a hrali aj nahrávali . no , ale nikto ich nechcel . dôvod bola hrúbka a teda veľmi krátky záznam . čím hrubšia tým dlhšia životnosť . každý nadával na brzdy / B4 , B100 mali rovnaké / že jedna zabrala skôr ako tá druhá a páska sa roztrhla . u 50 mikronovej pásky to nehrozilo . u 18 a 25 mikronovej pásky dochádzalo k zvlneniu - deformácii .
 

Prílohy

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
to sú tvrdenia tých , čo tomu rozumejú . 50 mikronove pásky boli v štúdiach a používali sa aj na prvých B100 a hrali aj nahrávali . no , ale nikto ich nechcel . dôvod bola hrúbka a teda veľmi krátky záznam . čím hrubšia tým dlhšia životnosť . každý nadával na brzdy / B4 , B100 mali rovnaké / že jedna zabrala skôr ako tá druhá a páska sa roztrhla . u 50 mikronovej pásky to nehrozilo . u 18 a 25 mikronovej pásky dochádzalo k zvlneniu - deformácii .
"Tvrdenia tých čo tomu rozumejú" tak tomuto nerozumiem. Evidentne tý čo tomu rozumeli tvrdili že B115 nemá šancu zmáknuť SM900 alebo 911... no ona to zvládne.

no jasné na B4 / B100 a všetky sonetoviny majú brzdy závislé na hmotnosti kotúčov. Pri rozopnutí rychloposuvu kotúče nespomalujú dokonale a tak páska sa uvolní nebude našponovaná a pri opätovnom opačnom posuve pásku spolahlivo natiahlo/roztrhlo.

Doteraz som mal iba DP26LH DP25LN LH LHD a jeden jediný kotúč Emgeton LP35 a ešte scotch LP212 a Orwo Typ113 a 116 (tie orwá sú naprd to putuje na bazoš..)

18tky som nikdy predtým nevidel v živote. Tie sa vôbec neodporúča rýchlo pretáčať...a majú nízke SNR keďže tá hrúbka oxidu je fakt smiešna. To by ma zaujímalo kolko by sa takej pásky vošlo na 26.5cm kotúč :D. Možno domáca polstopa na 76.2cm/s by ani nebola taká nereálna pri tak dlhom kotúči.

Tá hlava je brutálne odbrúsená. To je ale bohužiaľ charakter tých mosadzných teslahláv.. aspoň že B115 a vyššie majú tvrdené hlavy. Tá odbrúsená mäkká hlava nieje ešte tak brutálna ako tá moja ANH210 ktorá je tiež odbrúsená do extrému...skutočne to dá do perspektívy že kolko tá hlava musela bežať aby bola tak odbrúsená tvrdená hlava...aby drážka vybrúsená do čela hlavy bola hlboká 0.3mm a sírka azimutu vybrúsená na 0,1mm....
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
tých čo tomu rozumejú , som zabudol dať do úvodzoviek . sorry .
čo sa týka tej obrúsenej hlavy , je z môjho B 93 . to je len za asi 9 mesiacov prevádzky . magnetofon v kuse hral . denne aj 14 hodín . nahrávanie najviac.
rovnaké hlavy mal aj Grundig TS 945 . asi to bola licencia od nich .
hlava sa rýchlo zodrala , nakoľko som používal , nahrával pre kadekoho , čo si doniesol .
až som si kúpil AKAI GX 620 , ponechal som si výlučne len maxell 25/120 . zvyšok som porozdával . časom som neodolal a kúpil novú basf . po polroku som ju vyhodil . aktívna časť z nej padala ako na sústruhu . akai bol nakalibrovaný na pásky maxell . maxell bude asi na prvom mieste , čo sa týka kvality spracovania pre kotúčové magnetofony .
toľko z mojích skúseností a praxe za 38 rokov . ešte stále ho mám a aj sa tomu občas venujem .
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
tých čo tomu rozumejú , som zabudol dať do úvodzoviek . sorry .
čo sa týka tej obrúsenej hlavy , je z môjho B 93 . to je len za asi 9 mesiacov prevádzky . magnetofon v kuse hral . denne aj 14 hodín . nahrávanie najviac.
rovnaké hlavy mal aj Grundig TS 945 . asi to bola licencia od nich .
hlava sa rýchlo zodrala , nakoľko som používal , nahrával pre kadekoho , čo si doniesol .
až som si kúpil AKAI GX 620 , ponechal som si výlučne len maxell 25/120 . zvyšok som porozdával . časom som neodolal a kúpil novú basf . po polroku som ju vyhodil . aktívna časť z nej padala ako na sústruhu . akai bol nakalibrovaný na pásky maxell . maxell bude asi na prvom mieste , čo sa týka kvality spracovania pre kotúčové magnetofony .
toľko z mojích skúseností a praxe za 38 rokov . ešte stále ho mám a aj sa tomu občas venujem .
Tak môžem silno doporučiť vyskúšať SM911 SM900 a LPR35 LPR90.
LPR35 a SM911 sú s nastavením predmagnetizácie celkom blízko MAXELL UD25. Je to novovýroba RTM a cena je adekvátne nastolená....za mňa extra drahé, ale tak..čo už. Tieto pásku sú značne menej abrasívne a majú aj "backcoating" čiže pri rýchlom prevíjaní nevzniká problém s ukladaním pásky.

No moja 115tka beží zhruba tolko isto denne..ale už ťahá niečo cez rok takže tvrdené hlavy sa ukazujú byť super..nehovoriac o tom že doteraz som používal srákotopásky.. Musím prelapovať svoje hlavy na B115 keďže som ich mal zle nastavené voči štandardu a teraz pri nastavení výšky hlavy už je zadratá drážka a tenšia páska sa rada ohne a nenahrá lavú stopu správne... No čo už..viac práce.. Ešte som poslal mail firme Nortonics ktorá mi hádam bude vedieť odporučiť niečo z ich katalógu. A hádam to tiež nebude extrémne drahé...
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
páskové hlavy sú v dnešnej dobe , skoro nedostupné .
treba popozerať , či by bola náhrada
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
páskové hlavy sú v dnešnej dobe , skoro nedostupné .
treba popozerať , či by bola náhrada
JRF magnetics dodnes vyrába hlavy pod značkou "Nortonics"..len sa k nim dobiť na maili je ťažké...
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
416
Reakčné skóre
610
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
už sa neviem dočkať na finále . kalibrovať , si budeš sám , alebo to pôjde do zbory.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top