Zosilňovač pre subwoofer

elektroakustika

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
24 Feb 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Umiestnenie
SK
Paragraf (§)
§24 (SK) / §8 (CZ)
Dávam do pozornosti zaujímavý zosilňovač pre subwoofer s výhybkou s deliacim kmitočtom 63 Hz - komplet zdroj, predzosilňovač s výhybkou a koncovým stupňom. Výhybku je možné jednoducho preladiť zmenou rezistorov a kondenzátorov. Konc. stupeň je použitý LM3886 upravený pre nižšie frekvencie. Schémy a DPS v prílohe. Bližší popis a výpočet výhybky doplním neskôr. Pri použití s kvalitným reproduktorom má krásny a plný zvuk.
 

Prílohy

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Nič v zlom :
LM3886 Je už obsolete súčiastka.
Okrem toho, je 21. storočie. Na subák lineár? na výšky okej pochopím ale nevidím žiadny dôvod nato prečo by to nemohlo byť Dčko pre ten subák. Vyžmýkali by sme vyšší výkon nehovoriac o tom že by sme mali super účinnosť čo by zjendodušilo vstavanie do bedne lebo by to bolo menej náročné na chladnie.

Mimochodom v tej doske je ešte celkom potenciál na riadne defragmentáciu :). ja by som na tvojom mieste mixoval do toho SMD 1206 súčiastky a tie tantaly SMD Dčkové na 35V. Potom vieš filtráky dať bližšie čipu ale čo ti naisto môžem povedať že tantaly ťa tam nebudú mať radi vôbec dlhodobo. Okrem toho, odporúčam este menšie MLCC kondíky fakt blízko ku pinom tej LM3886. Malo by to podstatne zlepšiť slew rate.

Ak C27 posunieš doprava a R12 na jej miesto tak môžeš potom posunuť R12,11,10 C24 bližšie t TL074
Rovnako ak C23,22 a R9 k nim dolava daj a máš.

Vyhýbaj sa Y spojom. Sú to doslova pascou na kyselinu tak sa môže stať že ti to blbo odleptá. Najlepšie je T alebo T s rádiusmi. Ale neviem ako to Eeasy EDA povoluje. Ja to robím v eagli a tam to viem nastaviť. Rovnaký problém vidím pri P2, P11 este ujde, rovnako napravo od C49 to máš menej ako pravý uhol. Mimochodom R47 stačí 2W lebo tam sa fakt neženie žiadny výkon. Alebo teda 5W ak si chceš byť istý. Aj to by som použil metaloxidový ale to by už nemal byť problém.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Rovnako - C47 je dokonalý príklad čo nerobiť a rovnako aj pravý koniec R47
 

elektroakustika

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
24 Feb 2020
Príspevkov
3
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Umiestnenie
SK
Paragraf (§)
§24 (SK) / §8 (CZ)
Ahoj, vďaka za spätnú väzbu, K nej len toľko:
- LM3886 - zastaralý ako pre koho, jednoduchý rokmi preverený stupeň. Keď potrebuješ spoľahlivý modul pre audio, je to výborná varianta. Pre fajnšmekrov je aj tak najlepší tranzistorový koniec, s tým sa dá pohrať podľa ľubovôle. Kto chce digitál, aby ušetril na trafu a chladiči - OK, takých modulov je plná čína. Na druhej strane Harman Kardon robí komplet subwoofer v digit. ceste, ale ten je prakticky neopraviteľný. Modul LM3886 je ľahko diagnostikovateľný, opraviteľný, ja ich používam v jednom type reprosústav vyše 15 rokov. Nech si každý zváži, či chce ušetriť pár babiek na trafe a ísť do digitálu, najmä keď sa jedná o domáce použitie.
- DPS - máš pravdu, je to vývojový prototyp, dal by sa zredukovať na polovicu, použitím SMD a zmenšením alebo vyhodením určitých kapacít možno aj viac. Ja som si dovolil komfort vhodný aj pre experimenty a nastavovanie pre bádateľov. DPS je voľný na sieti, môže sa s nám ktokoľvek pohrať. Slew rate u subbasu nemá význam riešiť...
- pri leptaní som sa ešte nestretol s problémom pri Y či už ručne alebo fotocestou. Pri malých rozmeroch to môže byť komplikované, preto som si dovolil luxusnejší plošák, zároveň aby bola čo najlepšia topológia z hľadiska prúdov.
- R47 - áno stačí 3-5W, často sú k dispozícii len s vyšším výkonom, preto je na DPS priestor na 10W, v prípade použitia aj na vyššie frekvencie sa pri intenzívnom používaní menej hreje.
 

Adam Varga

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
19 Jan 2020
Príspevkov
207
Reakčné skóre
268
Bodov
58
Umiestnenie
Slovensko, Nitra, Nové Zámky
Paragraf (§)
§21 (SK) / §5 (CZ)
Ja tu nekritizujem integráč 3886. Je to určite jeden z najspoľahlivejších audio koncákov. Jediný môj problém je s 3886 že je "obsolete". To znamená že výroba je zrušená

Neviem ako chceš ušetriť na trafáku s D zosikom? A vôbec nechápem čo je na ňom digitálne. Kto povedal že čínsky modul?? Postav si vlastný D koncák. Nieje to tak strašne zložité ani mágia. S komplexitou ja by som povedal že je jednoduchší ako ABčko. Keď myslím na D zosilňovač určite nemyslím na ebay moduly. Mnoho ľudí sa pohralo s Dčkami. Videl som aj jeden z TL494 a nebolo to vôbec špatné. (Bez písania lebo to bežalo na 300kHz PWM ale schému nemám no na internete ich je zopár). Určite odporúčam skúsiť.

Ja len nechápem ako by sa šetrilo na transformátore...rovnako potrebuješ napájanie na LM3886 ako Dčkový modul. Alebo tie kostričkové meanwell zdroje.

Ja pracujem s doskami v eagli. Ale určite sa do toho pozrem až by som mal čas :). Dosť pravdepodobne to navrhnem asi od základu ak tak urobím.

Prúdy nieje potreba nejako strašne moc riešiť. Len aby postačovala šírka vodiča. Ja aj pri profesionálnej čínskej výrobe spravým výber z vínovej masky a potom pridávam cín na vodič. Druhé riešenie je použiť 2oz dosky. Ktoré sú drahé a v domácich podmienkach peklo leptať.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top