Zosilovač crest cpx 2600-kanal b nefunkčný

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Áno, hFE sa meria v multimetri, ktorý je tým vybavený. Dá sa to aj manuálne s nejakou záťažou v kolektore, k napr. je prúd do bázy 1mA a kolektorový prúd je 100mA, tranzistor má hFE je 100. Teda ak sa dobre pamätám, nikdy som to nepotreboval merať takto, snáď ma niekto opraví.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,864
Reakčné skóre
1,519
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Postup merania pomocou záťaže v kolektore
  1. Nastavenie prúd do bázy IB: Pripojíme zdroj bázového prúdu a nastavíme ho na hodnotu, ktorú chcetme merať. V príklade je IB​=1 mA.
  2. Pripojenie záťaže do kolektora: Na kolektor tranzistora sa pripojí záťaž (napríklad rezistor) a napájacie napätie, ktoré bude napájať obvod. V tejto fáze prúd tečúci kolektorom IC závisí od prúdu bázy a parametra tranzistora.
  3. Zmerajte prúd kolektorom IC: Pomocou ampérmetra zmeriame prúd tečúci kolektorom. V príklade sa kolektorový prúd rovná IC​=100 mA.
  4. Výpočet hFE​: Získaný prúd IC​ a nastavený bázový prúd IB​ dosadíme do vzorca:

hFE​ = IC​ / IB​= 100mA / 1mA = 100

Tranzistor má teda zosilňovací činiteľ hFE​ = 100.

Interpretácia výsledku

Zosilňovací činiteľ hFE hovorí o tom, že prúd v báze je zosilnený 100-krát v kolektore. Je dôležité si uvedomiť, že hFE​ je závislý od pracovného bodu tranzistora, konkrétne od kolektorového prúdu a napätia. Preto sa môže meniť v závislosti na podmienkach obvodu a konkrétnom tranzistore.

V prílohe je HTML kalkulačka pre výpočet hFE​. Stačí rozbaliť a kliknúť na HTML súbor :)

Takto vyzerá

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Prílohy

Naposledy upravené:
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top