Zosilovač crest cpx 2600-kanal b nefunkčný

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Áno, hFE sa meria v multimetri, ktorý je tým vybavený. Dá sa to aj manuálne s nejakou záťažou v kolektore, k napr. je prúd do bázy 1mA a kolektorový prúd je 100mA, tranzistor má hFE je 100. Teda ak sa dobre pamätám, nikdy som to nepotreboval merať takto, snáď ma niekto opraví.

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,881
Reakčné skóre
1,538
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Postup merania pomocou záťaže v kolektore
  1. Nastavenie prúd do bázy IB: Pripojíme zdroj bázového prúdu a nastavíme ho na hodnotu, ktorú chcetme merať. V príklade je IB​=1 mA.
  2. Pripojenie záťaže do kolektora: Na kolektor tranzistora sa pripojí záťaž (napríklad rezistor) a napájacie napätie, ktoré bude napájať obvod. V tejto fáze prúd tečúci kolektorom IC závisí od prúdu bázy a parametra tranzistora.
  3. Zmerajte prúd kolektorom IC: Pomocou ampérmetra zmeriame prúd tečúci kolektorom. V príklade sa kolektorový prúd rovná IC​=100 mA.
  4. Výpočet hFE​: Získaný prúd IC​ a nastavený bázový prúd IB​ dosadíme do vzorca:

hFE​ = IC​ / IB​= 100mA / 1mA = 100

Tranzistor má teda zosilňovací činiteľ hFE​ = 100.

Interpretácia výsledku

Zosilňovací činiteľ hFE hovorí o tom, že prúd v báze je zosilnený 100-krát v kolektore. Je dôležité si uvedomiť, že hFE​ je závislý od pracovného bodu tranzistora, konkrétne od kolektorového prúdu a napätia. Preto sa môže meniť v závislosti na podmienkach obvodu a konkrétnom tranzistore.

V prílohe je HTML kalkulačka pre výpočet hFE​. Stačí rozbaliť a kliknúť na HTML súbor :)

Takto vyzerá

Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

Prílohy

Naposledy upravené:

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravim vas chlapci pisal som sukromnu spravu Vladovi ale napisem tu aby tato tema pokracovala aj ked s odstupom času aj ked ešte nieje uzavreta tato tema,žial nemam dost casu venovat sa tomu a hladat specificku chybu a potrebujem pomoct dalej,tak budem len rad,nakolko som vykonove tranzistory pri odpajkovani zmeral iba multimetrom na skrat ,vybral som vsetky a žiaden nema skrat" akurat na nastavenie na Ohm na Multimetri mi vysli iné hodnoty pri 2SA1943, do zaťaže som ich nedaval neviem ako ich zopnut nejakym bezpecnejsim sposobom ,Hodnoty tranzistorov pri odpajkovani boli pri 2SC5200 skoro vsetky identicke,ale pri 2SA1943 boli troška rozdielne o par Ohmov každý .Dnes som spozoroval aj to že som pri Relé kde vlastne sme menily odpor odpaleny a vymenil ho za 4K7 aj zener diodu K1(22V),ktory vedie do Relé bol spoj nepevny, neviem ako zmeriam jeho funkčnost multimetrom(rele je tam MASSUSE ME-16,zmeral som na polohu dioda multimetrom nasledovne - posielam v prilohe ako ukazovali hodnoty jedna strana bola 175,6 Ohm a druha odcinovana ostala pri OL , je to funkčny alebo vadne rele? Posielam aj fotku ako bolo nepevne a odpojene od dosky
 

Prílohy

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No na relé, ktoré by malo byť na 24V, je 175 ohm strašne málo (malo by byť viac ako 1K). To by skôr vyzeralo na 5V relé. Takže to vyzerá tak, že má cievka relé medzizávitový skrat, a preto ten pôvodný rezistor zhorel ...
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Doplním ...
bežné relé na 24V ma cca 1-1,5Kohm, samozrejme relé na väčší prúd má sinejšie kontakty aj pero, a tak má aj sinejšiu cievku. V tomto konkrétnom prípade, ak je to relé 24V, je správny odpor 640 ohm, čiže relé je zlé. keby bolo 12V, bolo by OK. Zároveň už vieme aj prúd cievky, tak stačí hodnotu rezistora vypočítať podľa ohmovho zákona R = U/I.
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No na relé, ktoré by malo byť na 24V, je 175 ohm strašne málo (malo by byť viac ako 1K). To by skôr vyzeralo na 5V relé. Takže to vyzerá tak, že má cievka relé medzizávitový skrat, a preto ten pôvodný rezistor zhorel ...
takže vymenit Relé musím Vlado?,alebo mam vybrat cele rele od dosky a tak odmerat ci nahodou tam nerobi este nieco hodnotu aj si myslim ze nemalo by,kedze kabliky su odpojene..Takže relé je na 99 perc.vadné.?
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No rozhodne to treba odmerať odpojené, inak môže byť výsledok skreslený. Zameral by som sa aj na nejakú diódu, ktorá by mala byť paralelne k cievke relé niekde v jeho blízkosti.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No rozhodne to treba odmerať odpojené, inak môže byť výsledok skreslený. Zameral by som sa aj na nejakú diódu, ktorá by mala byť paralelne k cievke relé niekde v jeho blízkosti.
to Rele je 12 V, takže je napajene na 12 V a tym padom ta hodnota je pri tych 160 spravna asi aj ked ukazuje na multimetri 175 Ohm a niekedy aj 165Ohm, posielam foto z Rele
 

Prílohy

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ak je to relé 12V, potom je OK. Ohmov zákon hovorí v podstate že "úbytok napätia delene prúd rovná sa odpor". Relé chce 12V, úbytok je napájacie napätie mínus tých 12V, to delene prúd, ktorý chceme aby pretekal a výsledok je odpor ktorý máme predradiť pred relé ...
Treba zmerať napájacie napätie na tom spálenom rezistore a nameranú hodnotu dosadiť ako U do vzorca U-2/0,075. Napríklad napájacie napätie je 50V, Tak 50-12 je úbytok 38V na rezistore a pri prúde 75mAh je to 38/0,075 je to 506,6, takže ten tretí pásik na rezistore nebol oranžový (47K) ale hnedý (470R). To napätie bude možno 48-49V a sadne to presne na 470R.
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ak je to relé 12V, potom je OK. Ohmov zákon hovorí v podstate že "úbytok napätia delene prúd rovná sa odpor". Relé chce 12V, úbytok je napájacie napätie mínus tých 12V, to delene prúd, ktorý chceme aby pretekal a výsledok je odpor ktorý máme predradiť pred relé ...
Treba zmerať napájacie napätie na tom spálenom rezistore a nameranú hodnotu dosadiť ako U do vzorca U-2/0,075. Napríklad napájacie napätie je 50V, Tak 50-12 je úbytok 38V na rezistore a pri prúde 75mAh je to 38/0,075 je to 506,6, takže ten tretí pásik na rezistore nebol oranžový (47K) ale hnedý (470R). To napätie bude možno 48-49V a sadne to presne na 470R.
takže nie 4K7 ale 470 Ohm tam ma ist za tohto predpokladu ako si napisal ked je tam okolo 50V
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Hlavne za predpokladu, že ten rezistor je medzi napájaním a cievkou relé. Odmerať napätie sa dá medzi tým spáleným rezistorom (napätie bude iba na jednom konci) a zemou. Zem bude tam kde je anóda tej zenerky (pásik na nej je pri katóde).
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No od toho neznameho odporu ktoreho hodnotu presne nevieme ide dalej tou cestou odpor R330 ktory na scheme neviem najst (farebny kod v prilohe vid. foto) a dalej Kondenzator C401 ( ktory je na 50V) a pokračuje dalej cez CR400.Takže podla kondenzatora ktory je na 50 V tam by malo byt tych 50 V potom.? Pripajam Foto ako to prechadza >
 

Prílohy

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
123
Reakčné skóre
197
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Ten nákres som teda nepochopil, ale rezistor na fotke je 4R7 (4,7 ohm). Napätie ktoré nás zaujíma je na C401.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
122
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
No že od rezistora ktory sa odpalil a ktoreho hodnotu nepozname ide cez plošny spoj dalej tento rezistor s fotky 4,7Ohm a pokracuje to dalej Kondikom C401 (1000uf/50V). takže či stačia tieto udaje na vypocet rezistora ktory sme tam dali-a ci je spravny 4K7
 
ElektroLab.eu
Top