Zosilovač s tda7296

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Tak už neviem lepšie vysvetliť, asi píšem jak vietnamec. Večer nakreslím čo ma trápi. Je to 2x 9V trafo, má to aj v popiske, vinutia rozoznávam. Ale sú dve možnosti ako spojiť "stred" z jednej vylieza 18, z druhej 18,2V, nie oproti stredu ale oproti sebe. Oproti stredu mi z toho lezie 9V do každej strany.
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Můj názor je, že je to jedno.( 18V,18,2V ) Už jsem se dozvěděl že trafo vlastně je 2x 9V. Pokud nevíš začátky a konce vinutí ( původní tvůj dotaz ). Poznáš při zatížení (konce vinutí) třeba auto-žárovkou proti středu na 12V jestli poklesne napětí či nikoliv.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
@amater63 som narýchlo skreslil moju dilemu. Obe zapojenia dávajú 18V, jedno z nich 18,2V lenže neviem ktoré je ktoré v reále. Kam mám pripojiť žiarovku ?
 

Prílohy

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Jak jsem psal, první i druhý obrázek je dobře a bude fungovat. Přednost bych dal 1. je zvykem že se tak i kreslí ve schématech. S žárovkou to ověříš tak, že jeden konec na 0 jak máš označeno a druhý na krajní vývod jak máš psáno 18V a 18V ( bude tam něco 9V, proto jsem psal 12V žárovku.) , změříš pokles napětí. Myslel jsem že řešíš tohle, prohození začátku a konce vinutí...
 

Prílohy

Naposledy upravené:

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
K tomu odporu vinuti, ako metode rozlisenia primarnej a sekundarnej strany, by som dodal, ze to nie je spolahliva metoda. To, co zmeriate multimetrom, je jednosmerny odpor, ale vas zaujima striedavy pri 50 Hz - to sa vola impedancia. Tam vstupuje do hry aj indukcnost vinutia. Mam tu napriklad jedno vacsie trafo (nie je to toroid), a ten ma jednosmerny odpor primarneho vinutia 5 ohmov ak si dobre pamatam, a predsa to neurobi skrat :) Prave kvoli tomu, ze impedancia je dostatocne vysoka, vdaka vysokej indukcnosti vinutia.
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Chlapi, ak budem napájať bistabilný releový modul z telefónnej nabíjačky 5V 1A, mám očakávať že mi do zosilovača bude tlačiť nejaké rušenie a umiestnim preto preventívne celý standby obvod do plechovej krabičky ? Alebo pulzný zdroj nebude mať vplyv na funkci ?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,771
Reakčné skóre
1,368
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
No, určité rušenie zo strany je možné. Chce to vyskúšať a potom poprípade riešiť.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: RadoKe

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Odmerat stabilitu napatia na osciloskope pri ocakavanej zatazi zo zdroja. Na napajaciu vetvu dat C-L-C filter, ak je to potrebne, alebo aspon feritovy toroid...
 

RadoKe

Člen
Registrovaný člen
Člen od
16 Mar 2021
Príspevkov
168
Reakčné skóre
126
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Oscilo nemám, pozapájam, popočúvam a potom budem riešiť... inak ktorý zdroj si myslel že mám merať? Toroid čo kŕmi zosil alebo 5V nabíjačku ktorá kŕmi bistabil obvod cez ktorého relé je spínaná sieť na toroid ?
 

amater63

Aktívny člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Máj 2021
Príspevkov
289
Reakčné skóre
212
Bodov
33
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
Všechno si to zapoj jak to chceš mít, a potom uvidíš-uslyšíš. Podle mne by to mělo být OK i bez nějakých L-C filtrů. Jenom ještě doplním, aby jsi měl konečné umístnění 5V zdroje co nejdál od vstupu zesilovače.
 

Mek

Člen
Registrovaný člen
Člen od
29 Jan 2021
Príspevkov
186
Reakčné skóre
213
Bodov
33
Umiestnenie
ZA
Aha, ked mas 5 V napajanie iba na ten pomocny zdroj, tak tam to nejako netreba riesit. Myslel som, ze tych 5 V ide niekam do zosilnovaca.
 
E-shop ElektroLab.eu
Top