Zosilovač crest cpx 2600-kanal b nefunkčný

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
čo je za obvod ten U303, čo je na ňom napísané ?
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

Prílohy

Naposledy upravené:

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
OK, je to LM358. Pin 4 je kostra, 8 je VCC. Maximalne napajanie je 32V, takže tá 22V zenerka dáva zmysel. Skú skontrolovať, či katóda tej CR321 ide k pinu 8 a zem k pinu 4 u U303. Ďalej zmeraj na zapnutom zosilovači napätie oboch koncov spáleného rezistora voči kostre.
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
OK, je to LM358. Pin 4 je kostra, 8 je VCC. Maximalne napajanie je 32V, takže tá 22V zenerka dáva zmysel. Skú skontrolovať, či katóda tej CR321 ide k pinu 8 a zem k pinu 4 u U303. Ďalej zmeraj na zapnutom zosilovači napätie oboch koncov spáleného rezistora voči kostre.
rezistor s R338 som vybral myslel som ze bude aspon zo spodnej casti nejaký farebný kod vidiet..žial je uz poskodeny cely..
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Nevadí, treba zmerať to napätie na oboch koncoch toho rezistora. To že tam teraz nie je nehrá rolu. Potrebujeme vedieť aké napätie prichádza na rezistor, za ktorým je tá zenerka 22V. Odpor rezistora bude taký, aby neprekročil 1/4 W. Čiže ak je tam povedzme 55V, na zenerke má byť 22V, tak úbytok napätia na rezistore musí byť 33V. Pri výkone rezistora 0,25W a úbytku 33V (0,25/33) môže tiecť prúd maximálne 7,6 mA. Pre výpočet odporu sa použije vzorec R=U/I (33/0,0076) = 4342 ohm. Čiže rezistor mal hodnotu minimálne cca 4K7 za predpokladu, že bol dimenzovaný na svoj maximálny výkon, čo sa bežne nerobí. Keďže ale tak pekne zhorel, tiekol ním značný prúd, minimálne 2x väčší na aký je určený. Pokiaľ je tá zenerka prerazená, úbytok na rezistore nebol 33 ale 55V, čo by pri 4k7 bolo cca 11mA a cca 0,6W. To by stačilo na zhorenie, zvlášť ak pri prehriati rezistor ešte zmenšil svoj odpor. Ťažko ale špekulovať pri tak málo informáciach. Skús tam dať napríklad 22K alebo 47K rezistor. Potom zmeraj či je na zenerke 22V a postupne znižuj hodnotu rezistora aby si dosiahol 22V, ale nie pod 4K7. Podľa mňa je to napájanie toho LM358 a ten ak nemá na výstupe nejakú záťaž, potrebuje iba pár mA. Zenerka ale musí byť OK.
 
Naposledy upravené:

puk81

Nový člen
Registrovaný člen
Člen od
5 Aug 2024
Príspevkov
8
Reakčné skóre
3
Bodov
3
Paragraf (§)
§22 (SK) / §6 (CZ)
rezistor s R338 som vybral myslel som ze bude aspon zo spodnej casti nejaký farebný kod vidiet..žial je uz poskodeny cely..
pochopil jsem špatně, že v tom zesilovači jsou 2 stejné desky ( se shořelým odporem) ?
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Upravujem tuto odpoved,lupou a dosvietením tam bolo napisané
358M
AE-1
5268I(niesom si istý posledným)!
Nevadí, treba zmerať to napätie na oboch koncoch toho rezistora. To že tam teraz nie je nehrá rolu. Potrebujeme vedieť aké napätie prichádza na rezistor, za ktorým je tá zenerka 22V. Odpor rezistora bude taký, aby neprekročil 1/4 W. Čiže ak je tam povedzme 55V, na zenerke má byť 22V, tak úbytok napätia na rezistore musí byť 33V. Pri výkone rezistora 0,25W a úbytku 33V (0,25/33) môže tiecť prúd maximálne 7,6 mA. Pre výpočet odporu sa použije vzorec R=U/I (33/0,0076) = 4342 ohm. Čiže rezistor mal hodnotu minimálne cca 4K7 za predpokladu, že bol dimenzovaný na svoj maximálny výkon, čo sa bežne nerobí. Keďže ale tak pekne zhorel, tiekol ním značný prúd, minimálne 2x väčší na aký je určený. Pokiaľ je tá zenerka prerazená, úbytok na rezistore nebol 33 ale 55V, čo by pri 4k7 bolo cca 11mA a cca 0,6W. To by stačilo na zhorenie, zvlášť ak pri prehriati rezistor ešte zmenšil svoj odpor. Ťažko ale špekulovať pri tak málo informáciach. Skús tam dať napríklad 22K alebo 47K rezistor. Potom zmeraj či je na zenerke 22V a postupne znižuj hodnotu rezistora aby si dosiahol 22V, ale nie pod 4K7. Podľa mňa je to napájanie toho LM358 a ten ak nemá na výstupe nejakú záťaž, potrebuje iba pár mA. Zenerka ale musí byť OK.
Zdravim Vlado,ďakujem za tak detailnú odpoveď,žial bol som u nás v radioamateroch-elektro,žial nikde zenerku K1 SMD-čkovu nemaju iba klasicku diodu zenerku 22V,na nete je iba cez Aliexpress,asi musím už len odtial to objednat,alebo poznáte nejakú stránku na Slovensku kde to majú?.a až tak pokračovat ďalej,chcem tam dať na C321 zenerku K1 a potom aj ten odpor 47K,a potom merať.
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
430
Reakčné skóre
633
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
treba hľadať aj tu
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Také súčiastky ako rezistory, diódy, potenciometre beriem z aliexpresu. Je tam voľba "Choice", to príde do max. dvoch týždňov a pri nákupe nad 10€ je poštovné zdarma. len pozor na výkonové tranzistory a operačné zosilovať, tie su na aliexpres prakticky všetky falošné a nepoužiteľné. Výkonové tranzistory, zosilovače, a iné obvody kupujem u LCSC. Odtiaľ to príde tiež do dvoch týždňov, nie je riziko že príde nejaký blud a poštovné je prijateľné, len treba vybrať "Global direct standard line", lebo u FEDEX a DHL sa človek nedoplatí a DHL si ešte účtuje poplatok 20 € ...


Bohužiaľ, 22V v SMD nemám, iba 18 a 24V. Dali by sa dať 2x 11V v sérii, tie mám.

Taká otázka, nebolo by lepšie poslať to ku mne ? Mám síze dosť naplno, ale za nejaký týždeň sa k tomu viem dostať ...
 
Naposledy upravené:
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
430
Reakčné skóre
633
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ešte pozrieť tu
 

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
ešte pozrieť tu
V avelmak síce majú, ale v inom púzdre. To by ale nemusel byť problém, myslím, že sa mu tam vojde
Musíte sa zaregistrovať, aby ste mohli vidieť obrázky
 

oneeeeee

Aktívny člen
Registrovaný člen
Darca
Člen od
1 Jan 2020
Príspevkov
430
Reakčné skóre
633
Bodov
88
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
tak , snáď to pomôže a nemusí čakať tak dlho , kým to príde z aliexpressu .
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
tak , snáď to pomôže a nemusí čakať tak dlho , kým to príde z aliexpressu .
už som objednaval z aliexpresu cez den,takže už len počkam max do 10dni dojde..tak dobre podnety aj stými OZ,tranzistormi atd z LCSC :)
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Zdravim vas chlapci, nemal som čas sa tomu zosiku venovat a problemu ktorý ste tu riešily somnou, až včera som sa dostal ktomu aj došli komponenty ktoré som tam dal K1 a Odpor 47K avšak kanal B stale nesignalizuje a nefunguje,ešte niesom si isty ale asi som urobil zasadnu chybu vtom že som nepremeral koncove tranzistory mimo dosku,asi ich bude treba odpajkovat a premerat samostatne,či nemusia byt odpakovane a tak premerane?
 

Elektro Lab

Administrátor
Vedenie
Správa systému
Moderátor
Člen od
13 Dec 2019
Príspevkov
1,864
Reakčné skóre
1,519
Bodov
220
Umiestnenie
Trnava
Polovodiče merať vždy mimo dosku
 
  • Ďakujem
Reakcie - hodnotenie obsahu: jaro114

Vlado159

Člen
Registrovaný člen
Sponzor fóra
Člen od
15 Aug 2023
Príspevkov
112
Reakčné skóre
193
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Predbežne sa dá zmerať či nie sú prerazené aj na doske, ale istota bude až kým keď sa otestujú mimo dosky. nestačí pomerať či nie sú prerazené alebo či majú oba PN prechody, ale treba zistiť či pracujú, aspoň na multimetri s hfe, lepšie s nejakou aspoň malou záťažou. Najprv treba zmerať či nie je skrat medzi kolektorom a emitorom ešte na doske, ak nie je , zmerať napájacie napätie na tranzistoroch, ak tam je, potom tranzistory von a zmerať ich ... Ale skús ešte namiesto 47K dať cca 10K, podľa mňa tam nebol 47K ale 4K7. Cez 47K by to relé napájané byť nemohlo, bol by príliš malý prúd na cievke a nezoplo by ...
 

jaro114

Člen
Registrovaný člen
Člen od
23 Dec 2021
Príspevkov
116
Reakčné skóre
29
Bodov
33
Paragraf (§)
Amatér bez elektrotechnického vzdelania
Predbežne sa dá zmerať či nie sú prerazené aj na doske, ale istota bude až kým keď sa otestujú mimo dosky. nestačí pomerať či nie sú prerazené alebo či majú oba PN prechody, ale treba zistiť či pracujú, aspoň na multimetri s hfe, lepšie s nejakou aspoň malou záťažou. Najprv treba zmerať či nie je skrat medzi kolektorom a emitorom ešte na doske, ak nie je , zmerať napájacie napätie na tranzistoroch, ak tam je, potom tranzistory von a zmerať ich ... Ale skús ešte namiesto 47K dať cca 10K, podľa mňa tam nebol 47K ale 4K7. Cez 47K by to relé napájané byť nemohlo, bol by príliš malý prúd na cievke a nezoplo by ...
dal som tam rezistor 4K7,inač ten spaleny povodny rezistor ukazoval hodnotu 10K,teraz tam je 4,7K..Tranzistory zajtra pomeram na doske ci nie su prerazene a to s HFE meranie ma byt mimo dosky?
 
ElektroLab.eu

Reklama

Paul's Electronics

Podporte nás

Vyhľadaj komponenty

Reklamný blok

Hľadáte lacný multimeter?
Top